Jämförelse · Norrbottens län
Kiruna vs Luleå — vilket är bäst att bo i? Kiruna har 22 402 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 28 och Kiruna på 26.
Kiruna
26
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Luleå
28
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 402 80 304 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % 0,8 % 0,2 % Medelålder 43,0 år 42,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 21,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 20,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,6 % 13,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Meritvärde åk 9 223,0 poäng
★
(bättre värde) 221,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,5 poäng
★
(bättre värde) 222,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,7 % 85,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 % 73,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 221 598 kr 202 898 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år 81,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,4 dagar
★
(bättre värde) 9,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,5 %
★
(bättre värde) 10,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,3 % 89,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,2 % 70,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,5 % 5,5 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 % 65,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,1 %
★
(bättre värde) 84,6 % 79,4 % Anmälda brott 8 566 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 493 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 2,6 %
★
(bättre värde) 4,2 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,6 %
★
(bättre värde) 2,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 478 800 kr
★
(bättre värde) 421 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 %
★
(bättre värde) 82,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 81,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 69,3 index (0–100) – Utpendling, andel 4,5 % 10,5 % – Inpendling, andel 9,2 % 20,3 % –
Boende Boende — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 % 7,8 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 121,32 kr/kvm 115,69 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,02 kr/kvm 20,30 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 232 kr/kvm 135 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 383 kr/kvm 25 946 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 274 kr/kvm 25 039 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 015 kr/kvm 30 283 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 288,2 per 1 000 inv. 241,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 84,7 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,0 per 1 000 inv. 184,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 583,9 per 1 000 inv. 537,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 37,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 14,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % 2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 564 80 915 10 633 801 Mediannettoinkomst 344 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 315 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 26,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 482 kr/inv. 528 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 % 83,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,4 % 86,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,8 % 53,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 46,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 1,9 %
★
(bättre värde) 2,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Cykelväg per invånare 1,41 m/inv 3,02 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,2 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,2 % 87,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kiruna jämfört med Luleå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Luleå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 %
★
(bättre värde) 10,3 % 9,0 %
Sammanfattning Luleå har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Kiruna (34,39 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. Medianinkomsten är 14 % högre i Kiruna (478 800 kr) än i Luleå (421 100 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kiruna eller flytta till Luleå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kiruna eller Luleå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,39 % i Kiruna och 33,84 % i Luleå (2026). Luleå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kiruna eller Luleå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,0 poäng i Kiruna och 221,0 poäng i Luleå (2026). Kiruna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kiruna eller Luleå? Kiruna har 22 402 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 3,6 gånger fler invånare än Kiruna. Medianinkomsten (20–64 år) är 478 800 kr i Kiruna och 421 100 kr i Luleå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.