Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Lycksele vs Vindeln — vilket är bäst att bo i?

Lycksele har 12 159 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 29 och Lycksele på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Folkmängd jämförs ej 12 159 5 421 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 44,0 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 28,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,9 % 11,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Kommunal skattesats 34,90 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 2 503 kr/inv. 2 505 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 63,5 % 66,6 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 86 192 kr/inv. 84 413 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Meritvärde åk 9 220,7 poäng (bättre värde) 199,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 226,4 poäng (bättre värde) 202,5 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,0 % (bättre värde) 79,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,9 % 67,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 190 761 kr 226 371 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % 98 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 62 dagar 18 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Medellivslängd 79,8 år 80,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,5 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 % (bättre värde) 94,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,9 % (bättre värde) 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,5 % (bättre värde) 4,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % 64,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 28,4 % (bättre värde) 30,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,5 % 79,4 %
Anmälda brott 10 611 per 100 000 inv. 9 393 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,5 % 3,1 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 390 800 kr (bättre värde) 379 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,6 index (0–100)
Utpendling, andel 10,0 % 28,9 %
Inpendling, andel 13,5 % 22,8 %

Miljö

Miljö — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Insamlat kommunalt avfall 398 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % 20 %
Andel elbilar 2,3 % 3,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,91 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,67 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,1 % (bättre värde) 12,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,46 kr/kvm (bättre värde) 105,85 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36 kr/år 23 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 97 kr/kvm 97 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 179 kr/kvm (bättre värde) 189 kr/kvm
Fastighetspris småhus 9 859 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 4 571 kr/kvm 8 805 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 6 627 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 252,0 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 37,0 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,2 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 552,2 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,3 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 984 5 359 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 500 kr/inv. (bättre värde) 280 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 24,7 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 322 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 80,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 % 47,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 53,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Elever i kulturskola, andel 7,6 % 19,8 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 710 kr/elev 1 375 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,37 lån/inv 10,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 70,5 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 3,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Cykelväg per invånare 3,69 m/inv (bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 40,8 % 48,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 11,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,1 % (bättre värde) 11,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lycksele jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vindeln Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,4 % (bättre värde) 33,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Lycksele och Vindeln har nästan identisk kommunalskatt (34,90 % respektive 35,20 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lycksele (220,7 poäng) 20,8 poäng högre än Vindeln (199,9 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lycksele eller flytta till Vindeln.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lycksele eller Vindeln?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,90 % i Lycksele och 35,20 % i Vindeln (2026). Lycksele har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lycksele eller Vindeln?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,7 poäng i Lycksele och 199,9 poäng i Vindeln (2025). Lycksele har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Lycksele eller Vindeln?

Lycksele har 12 159 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Lycksele är alltså den största av de två kommunerna. Lycksele har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Vindeln. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 800 kr i Lycksele och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare