Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Munkfors vs Storfors — vilket är bäst att bo i?

Munkfors har 3 637 invånare och Storfors har 3 777 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Storfors ett bättre värde på 28 och Munkfors på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Folkmängd jämförs ej 3 637 3 777 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 47,3 år 49,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,9 % 32,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,4 % 18,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,0 % 15,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Kommunal skattesats 34,30 % (bättre värde) 34,98 % 32,38 %
Årets resultat 1 032 kr/inv. (bättre värde) 410 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 47,1 % (bättre värde) 23,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 069 kr/inv. 73 230 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Meritvärde åk 9 188,3 poäng 241,1 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 186,9 poäng 240,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 42,4 % 87,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 30,3 % 74,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 141 146 kr 204 931 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare (2024) 4,5 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,5 % 96,9 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 92 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 23 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år (bättre värde) 79,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,9 dagar (bättre värde) 20,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 % (bättre värde) 17,8 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 88,2 % 96,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,1 % (2022) (bättre värde) 61,4 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 9,9 % (2022) 8,4 % (2022) (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,0 % (2022) (bättre värde) 58,3 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,8 % 30,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,3 % 6,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 89,9 % 79,4 %
Anmälda brott 7 656 per 100 000 inv. 7 350 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 % (bättre värde) 6,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % (bättre värde) 5,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 370 600 kr 379 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 7,5 per 1 000 inv. 16,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,5 % 79,7 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 32,2 % 60,4 % –
Inpendling, andel 31,3 % 33,5 % –

Miljö

Miljö — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Insamlat kommunalt avfall 537 kg/inv (2023) 603 kg/inv (2024) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 1,6 % 3,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,22 ton CO2-ekv/inv 4,12 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,6 % 6,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 102,49 kr/kvm (bättre värde) 112,53 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,26 kr/kvm 14,37 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 177 kr/kvm (bättre värde) 285 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 7 303 kr/kvm 10 311 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 210 kr/kvm 509 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 6 493 kr/kvm 18 693 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 182,6 per 1 000 inv. 173,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 85,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 341,5 per 1 000 inv. 388,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 609,0 per 1 000 inv. 568,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,4 % −5,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 3 526 3 658 10 633 801
Mediannettoinkomst 266 300 kr/inv. 278 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 1 174 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 75,3 % 81,0 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 84,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,6 % 42,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Elever i kulturskola, andel 4,6 % (2023) 4,6 % (2022) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 280 kr/elev (2022) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,52 lån/inv (bättre värde) 2,59 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 53,3 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % (bättre värde) 6,1 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Cykelväg per invånare 5,66 m/inv (bättre värde) 2,00 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 44,6 % 46,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 4,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 3,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 19,0 % (bättre värde) 8,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Munkfors jämfört med Storfors, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkfors Storfors Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 25,2 % 25,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Munkfors har lägre kommunalskatt (34,30 %) jämfört med Storfors (34,98 %), en skillnad på 0,68 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Storfors (241,1 poäng) 52,8 poäng högre än Munkfors (188,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Munkfors eller flytta till Storfors.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Munkfors eller Storfors?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Munkfors och 34,98 % i Storfors (2026). Munkfors har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,68 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Munkfors eller Storfors?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 188,3 poäng i Munkfors och 241,1 poäng i Storfors (2026). Storfors har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 52,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Munkfors eller Storfors?

Munkfors har 3 637 invånare och Storfors har 3 777 (2025). Storfors är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 370 600 kr i Munkfors och 379 500 kr i Storfors per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Munkfors och Storfors.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.