Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Danderyd vs Upplands-Bro — vilket är bäst att bo i?

Danderyd har 32 500 invånare och Upplands-Bro har 33 333 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Danderyd ett bättre värde på 38 och Upplands-Bro på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Folkmängd jämförs ej 32 500 33 333 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 1,4 % 0,2 %
Medelålder 42,8 år 38,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,1 % 15,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,8 % 26,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,4 % 34,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Kommunal skattesats 30,58 % (bättre värde) 31,73 % 32,38 %
Årets resultat 3 088 kr/inv. 6 829 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 53,4 % (bättre värde) 38,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 328 kr/inv. 63 818 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Meritvärde åk 9 275,0 poäng (bättre värde) 230,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 275,4 poäng (bättre värde) 235,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 96,5 % (bättre värde) 81,2 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 93,8 % (bättre värde) 68,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,2 elever/lärare (bättre värde) 13,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 343 kr 178 527 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,0 % (bättre värde) 75,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 53 dagar (2025) 57 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 85,9 år (bättre värde) 81,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 4,7 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 % (bättre värde) 13,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % (bättre värde) 89,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 82,7 % (2024) 74,0 % (2021) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 0,6 % (2024) 9,0 % (2021) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 82,4 % (2024) 59,0 % (2021) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,6 % 32,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,2 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,4 % (bättre värde) 68,1 % 79,4 %
Anmälda brott 10 914 per 100 000 inv. (bättre värde) 12 909 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % (bättre värde) 8,8 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,2 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 572 400 kr (bättre värde) 398 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 17,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,1 % 81,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,4 index (0–100) (bättre värde) 72,6 index (0–100) –
Utpendling, andel 76,3 % 69,2 % –
Inpendling, andel 83,2 % 59,6 % –

Miljö

Miljö — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Insamlat kommunalt avfall 384 kg/inv 343 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % 28 % (bättre värde) –
Andel elbilar 24,7 % (bättre värde) 7,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,07 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,66 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,8 per 1 000 inv. 15,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 % (bättre värde) 22,6 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,95 kr/kvm 82,84 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,12 kr/kvm 23,63 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 135 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 211 kr/kvm (bättre värde) 227 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 77 104 kr/kvm 37 260 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 60 803 kr/kvm 25 810 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 70 876 kr/kvm 41 521 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 67,7 per 1 000 inv. 156,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 157,4 per 1 000 inv. 124,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 138,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 425,3 per 1 000 inv. 419,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 36,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,2 per 1 000 inv. 16,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,1 per 1 000 inv. 11,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,6 % 10,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 31 345 34 609 10 633 801
Mediannettoinkomst 484 000 kr/inv. (bättre värde) 322 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 15,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 60,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 1 257 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,0 % (bättre värde) 76,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,6 % (bättre värde) 81,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 73,5 % (bättre värde) 48,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Elever i kulturskola, andel 13,3 % 15,3 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 3 039 kr/elev (2024) 1 408 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,69 lån/inv (bättre värde) 2,35 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 89,8 % (bättre värde) 49,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 1,5 % (bättre värde) 5,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Cykelväg per invånare 1,87 m/inv 2,63 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,0 % (bättre värde) 82,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 3,2 % (bättre värde) 2,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Danderyd jämfört med Upplands-Bro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Danderyd Upplands-Bro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 77,1 % (bättre värde) 41,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Danderyd har lägre kommunalskatt (30,58 %) jämfört med Upplands-Bro (31,73 %), en skillnad på 1,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Danderyd (275,0 poäng) 44,2 poäng högre än Upplands-Bro (230,8 poäng). Medianinkomsten är 43 % högre i Danderyd (572 400 kr) än i Upplands-Bro (398 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Danderyd eller flytta till Upplands-Bro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Danderyd eller Upplands-Bro?

Den totala kommunala skattesatsen är 30,58 % i Danderyd och 31,73 % i Upplands-Bro (2026). Danderyd har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,15 procentenheter motsvarar ungefär 240 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Danderyd eller Upplands-Bro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 275,0 poäng i Danderyd och 230,8 poäng i Upplands-Bro (2026). Danderyd har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 44,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Danderyd eller Upplands-Bro?

Danderyd har 32 500 invånare och Upplands-Bro har 33 333 (2025). Upplands-Bro är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 572 400 kr i Danderyd och 398 900 kr i Upplands-Bro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2021–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Danderyd och Upplands-Bro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.