Jämförelse · Norrbottens län
Luleå vs Piteå — vilket är bäst att bo i? Luleå har 80 304 invånare och Piteå har 42 184 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 28 och Piteå på 26.
Luleå
28
nyckeltal i topp
vs
Piteå
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Folkmängd jämförs ej 80 304 42 184 10 605 529 Befolkningsförändring 0,8 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 42,9 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 24,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 21,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,4 % 7,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Meritvärde åk 9 221,0 poäng
★
(bättre värde) 220,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,2 poäng 223,3 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,6 % 89,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,3 % 77,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 202 898 kr 197 072 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år
★
(bättre värde) 80,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar
★
(bättre värde) 11,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 %
★
(bättre värde) 12,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,9 % 93,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 %
★
(bättre värde) 63,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,5 %
★
(bättre värde) 6,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,5 %
★
(bättre värde) 62,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,6 % 89,2 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 493 per 100 000 inv. 7 376 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 % 3,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 %
★
(bättre värde) 3,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 421 100 kr
★
(bättre värde) 420 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,7 per 1 000 inv. 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 % 85,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 69,3 index (0–100) – – Utpendling, andel 10,5 % 19,4 % – Inpendling, andel 20,3 % 9,3 % –
Boende Boende — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,2 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 7,8 %
★
(bättre värde) 9,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,69 kr/kvm 91,00 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,30 kr/kvm
★
(bättre värde) 22,88 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 82 kr/kvm
★
(bättre värde) 91 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm
★
(bättre värde) 158 kr/kvm – Fastighetspris småhus 25 946 kr/kvm 17 596 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 039 kr/kvm 16 310 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 283 kr/kvm 22 813 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 241,4 per 1 000 inv. 216,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 112,3 per 1 000 inv. 23,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 184,2 per 1 000 inv. 277,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 537,9 per 1 000 inv. 517,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,4 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 14,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,2 % −0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 80 915 41 711 10 633 801 Mediannettoinkomst 315 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 310 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 26,2 per 100 000 inv. 9,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 528 kr/inv. 852 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,7 % 86,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 % 86,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,3 %
★
(bättre värde) 51,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 47,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,6 %
★
(bättre värde) 3,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Cykelväg per invånare 3,02 m/inv 3,13 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 87,4 %
★
(bättre värde) 73,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Luleå jämfört med Piteå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Luleå Piteå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,3 %
★
(bättre värde) 10,2 % 9,0 %
Sammanfattning Piteå har lägre kommunalskatt (33,59 %) jämfört med Luleå (33,84 %), en skillnad på 0,25 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Luleå eller flytta till Piteå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Luleå eller Piteå? Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Luleå och 33,59 % i Piteå (2026). Piteå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Luleå eller Piteå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,0 poäng i Luleå och 220,6 poäng i Piteå (2026). Luleå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Luleå eller Piteå? Luleå har 80 304 invånare och Piteå har 42 184 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Piteå. Medianinkomsten (20–64 år) är 421 100 kr i Luleå och 420 000 kr i Piteå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.