Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Arvika vs Sunne — vilket är bäst att bo i?

Arvika har 25 408 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Sunne ett bättre värde på 27 och Arvika på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Folkmängd jämförs ej 25 408 13 354 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 46,1 år 46,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 27,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,8 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,2 % 11,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Kommunal skattesats 34,03 % 33,75 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 765 kr/inv. 3 209 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 54,0 % (bättre värde) 45,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 277 kr/inv. 72 169 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Meritvärde åk 9 209,5 poäng 214,2 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,8 poäng 215,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,5 % 79,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 65,0 % 69,1 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare (bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 220 832 kr 191 142 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,1 barn/årsarbetare (2025) 5,9 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,6 % (bättre värde) 89,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 114 dagar (2024) 147 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år 81,8 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,3 dagar 13,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 % (bättre värde) 91,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,9 % 70,9 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 5,9 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,2 % (bättre värde) 55,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 23,8 % 26,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 4,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,2 % (2024) 93,0 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 960 per 100 000 inv. 7 473 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,4 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 800 kr (bättre värde) 380 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,6 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 % 83,0 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 72,0 index (0–100) 83,2 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 20,6 % 28,8 % –
Inpendling, andel 15,4 % 18,5 % –

Miljö

Miljö — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Insamlat kommunalt avfall 452 kg/inv (bättre värde) 527 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (2022) 10 % (2025) –
Andel elbilar 4,0 % (bättre värde) 2,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,51 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,42 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,1 % (bättre värde) 12,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 103,00 kr/kvm (bättre värde) 106,53 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,99 kr/kvm 23,49 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 120 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm (bättre värde) 291 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 16 335 kr/kvm 15 573 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 050 kr/kvm 6 954 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 562 kr/kvm 16 838 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 205,1 per 1 000 inv. 148,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 50,9 per 1 000 inv. 34,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 284,9 per 1 000 inv. 338,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 540,9 per 1 000 inv. 521,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 6,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,0 % 0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 24 761 13 270 10 633 801
Mediannettoinkomst 290 100 kr/inv. (bättre värde) 288 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 15,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 22,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 17 kr/inv. 208 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,7 % 82,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 % 85,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,0 % 48,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Elever i kulturskola, andel 10,7 % – –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 591 kr/elev (2024) 1 140 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,80 lån/inv (bättre värde) 4,67 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,0 % (2024) 69,1 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Cykelväg per invånare 2,21 m/inv 3,46 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % (bättre värde) 96,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,5 % (bättre värde) 26,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 7,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,8 % 15,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Arvika jämfört med Sunne, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arvika Sunne Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,3 % (bättre värde) 34,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Sunne har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Arvika (34,03 %), en skillnad på 0,28 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sunne (214,2 poäng) 4,7 poäng högre än Arvika (209,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Arvika eller flytta till Sunne.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Arvika eller Sunne?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,03 % i Arvika och 33,75 % i Sunne (2026). Sunne har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,28 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Arvika eller Sunne?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,5 poäng i Arvika och 214,2 poäng i Sunne (2026). Sunne har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Arvika eller Sunne?

Arvika har 25 408 invånare och Sunne har 13 354 (2025). Arvika är alltså den större av de två kommunerna. Arvika har ungefär 1,9 gånger fler invånare än Sunne. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 800 kr i Arvika och 380 000 kr i Sunne per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Arvika och Sunne.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.