Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Lindesberg vs Ljusnarsberg — vilket är bäst att bo i?

Lindesberg har 23 014 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Lindesberg ett bättre värde på 36 och Ljusnarsberg på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Folkmängd jämförs ej 23 014 4 290 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −1,8 % 0,2 %
Medelålder 45,4 år 50,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 34,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 15,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 17,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Kommunal skattesats 34,60 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 498 kr/inv. (bättre värde) 966 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,9 % 56,8 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 866 kr/inv. 80 534 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Meritvärde åk 9 202,4 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,6 poäng (bättre värde) 191,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,5 % (bättre värde) 75,6 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 57,6 % (bättre värde) 56,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,0 elever/lärare 8,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 202 626 kr 208 070 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,3 % (bättre värde) 85,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % (bättre värde) 67 % 79 %
Väntetid till äldreboende 110 dagar (2020) 39 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,7 år (bättre värde) 77,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,4 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,7 % (bättre värde) 10,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,1 % 96,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,5 % (2022) 64,8 % (2022) (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,4 % (2022) (bättre värde) 10,2 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,6 % (2022) (bättre värde) 56,9 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,6 % 22,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % (bättre värde) 9,3 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,5 % – 79,4 %
Anmälda brott 8 610 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 027 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,1 % (bättre värde) 7,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 900 kr (bättre värde) 355 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,1 % (bättre värde) 76,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 64,2 index (0–100) 69,5 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 29,2 % 34,9 % –
Inpendling, andel 24,6 % 27,0 % –

Miljö

Miljö — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 387 kg/inv (bättre värde) 614 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % 26 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,5 % (bättre värde) 1,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,50 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,00 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 17,5 % 10,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 136,59 kr/kvm 101,20 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,52 kr/kvm 39,56 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm (bättre värde) 287 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 11 653 kr/kvm 6 678 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 571 kr/kvm 1 951 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 968 kr/kvm 10 032 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 188,2 per 1 000 inv. 193,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 85,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 287,6 per 1 000 inv. 350,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 522,9 per 1 000 inv. 629,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −8,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 494 4 044 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 800 kr/inv. (bättre värde) 245 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 13,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 4 538 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,6 % (bättre värde) 76,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,4 % (bättre värde) 79,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,2 % (bättre värde) 40,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 38,0 % 33,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Elever i kulturskola, andel 12,2 % (2024) 9,9 % (2017) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 800 kr/elev (2024) 463 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,83 lån/inv 3,84 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,3 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % (bättre värde) 7,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv 2,33 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % (bättre värde) 97,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,7 % (bättre värde) 24,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 13,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lindesberg jämfört med Ljusnarsberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lindesberg Ljusnarsberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 31,1 % (bättre värde) 23,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Ljusnarsberg har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Lindesberg (34,60 %), en skillnad på 0,80 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lindesberg (202,4 poäng) 10,6 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Lindesberg (382 900 kr) än i Ljusnarsberg (355 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lindesberg eller flytta till Ljusnarsberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lindesberg eller Ljusnarsberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,60 % i Lindesberg och 33,80 % i Ljusnarsberg (2026). Ljusnarsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,80 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lindesberg eller Ljusnarsberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,4 poäng i Lindesberg och 191,8 poäng i Ljusnarsberg (2026). Lindesberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lindesberg eller Ljusnarsberg?

Lindesberg har 23 014 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Lindesberg är alltså den större av de två kommunerna. Lindesberg har ungefär 5,4 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 900 kr i Lindesberg och 355 000 kr i Ljusnarsberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Lindesberg och Ljusnarsberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.