Kommunatlas
Jönköpings län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Värnamo

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 21 september 2026). Totalt 51 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
51
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
M/S
14 mandat (27 % av mandaten)
Rödgröna
17
S+V+MP · 33 %
Borgerliga
26
M+C+L+KD · 51 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 21 september 2026)

M
14 27,2 %
S
14 26,9 %
SD
8 15,2 %
C
6 11,3 %
KD
5 9,0 %
V
2 4,7 %
L
1 2,7 %
MP
1 2,3 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 51 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 21 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 32,7 % Socialdemokraterna 1976: 32,7 % Socialdemokraterna 1979: 32,7 % Socialdemokraterna 1982: 36,7 % Socialdemokraterna 1985: 36,7 % Socialdemokraterna 1988: 34,7 % Socialdemokraterna 1991: 33,3 % Socialdemokraterna 1994: 37,3 % Socialdemokraterna 1998: 31,4 % Socialdemokraterna 2002: 35,3 % Socialdemokraterna 2006: 37,3 % Socialdemokraterna 2010: 33,3 % Socialdemokraterna 2014: 35,3 % Socialdemokraterna 2018: 29,4 % Socialdemokraterna 2022: 27,5 % Socialdemokraterna 2026: 27,5 % Moderaterna 1973: 14,3 % Moderaterna 1976: 14,3 % Moderaterna 1979: 18,4 % Moderaterna 1982: 20,4 % Moderaterna 1985: 20,4 % Moderaterna 1988: 18,4 % Moderaterna 1991: 19,6 % Moderaterna 1994: 19,6 % Moderaterna 1998: 19,6 % Moderaterna 2002: 13,7 % Moderaterna 2006: 19,6 % Moderaterna 2010: 19,6 % Moderaterna 2014: 15,7 % Moderaterna 2018: 15,7 % Moderaterna 2022: 21,6 % Moderaterna 2026: 27,5 % Centerpartiet 1973: 30,6 % Centerpartiet 1976: 30,6 % Centerpartiet 1979: 24,5 % Centerpartiet 1982: 20,4 % Centerpartiet 1985: 16,3 % Centerpartiet 1988: 18,4 % Centerpartiet 1991: 17,6 % Centerpartiet 1994: 19,6 % Centerpartiet 1998: 23,5 % Centerpartiet 2002: 27,5 % Centerpartiet 2006: 19,6 % Centerpartiet 2010: 21,6 % Centerpartiet 2014: 15,7 % Centerpartiet 2018: 19,6 % Centerpartiet 2022: 15,7 % Centerpartiet 2026: 11,8 % Vänsterpartiet 1973: 4,1 % Vänsterpartiet 1976: 4,1 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 2,0 % Vänsterpartiet 1985: 2,0 % Vänsterpartiet 1988: 2,0 % Vänsterpartiet 1991: 0,0 % Vänsterpartiet 1994: 0,0 % Vänsterpartiet 1998: 2,0 % Vänsterpartiet 2002: 2,0 % Vänsterpartiet 2006: 3,9 % Vänsterpartiet 2010: 2,0 % Vänsterpartiet 2014: 2,0 % Vänsterpartiet 2018: 3,9 % Vänsterpartiet 2022: 3,9 % Vänsterpartiet 2026: 3,9 % Liberalerna 1973: 10,2 % Liberalerna 1976: 10,2 % Liberalerna 1979: 10,2 % Liberalerna 1982: 6,1 % Liberalerna 1985: 10,2 % Liberalerna 1988: 10,2 % Liberalerna 1991: 9,8 % Liberalerna 1994: 5,9 % Liberalerna 1998: 2,0 % Liberalerna 2002: 5,9 % Liberalerna 2006: 3,9 % Liberalerna 2010: 3,9 % Liberalerna 2014: 2,0 % Liberalerna 2018: 3,9 % Liberalerna 2022: 3,9 % Liberalerna 2026: 2,0 % Kristdemokraterna 1973: 8,2 % Kristdemokraterna 1976: 8,2 % Kristdemokraterna 1979: 8,2 % Kristdemokraterna 1982: 10,2 % Kristdemokraterna 1985: 8,2 % Kristdemokraterna 1988: 10,2 % Kristdemokraterna 1991: 13,7 % Kristdemokraterna 1994: 9,8 % Kristdemokraterna 1998: 15,7 % Kristdemokraterna 2002: 13,7 % Kristdemokraterna 2006: 13,7 % Kristdemokraterna 2010: 11,8 % Kristdemokraterna 2014: 11,8 % Kristdemokraterna 2018: 9,8 % Kristdemokraterna 2022: 9,8 % Kristdemokraterna 2026: 9,8 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 4,1 % Miljöpartiet 1988: 4,1 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 5,9 % Miljöpartiet 1998: 3,9 % Miljöpartiet 2002: 2,0 % Miljöpartiet 2006: 2,0 % Miljöpartiet 2010: 2,0 % Miljöpartiet 2014: 5,9 % Miljöpartiet 2018: 2,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 2,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 5,9 % Sverigedemokraterna 2014: 11,8 % Sverigedemokraterna 2018: 15,7 % Sverigedemokraterna 2022: 17,6 % Sverigedemokraterna 2026: 15,7 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 18 19 17 18 15 14 14
Moderaterna M 7 10 10 8 8 11 14
Sverigedemokraterna SD — — 3 6 8 9 8
Centerpartiet C 14 10 11 8 10 8 6
Vänsterpartiet V 1 2 1 1 2 2 2
Liberalerna L 3 2 2 1 2 2 1
Miljöpartiet MP 1 1 1 3 1 — 1
Kristdemokraterna KD 7 7 6 6 5 5 5
Totalt 51515151515151

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Värnamos senaste kommunalval 2026 var 82,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

82,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 156 av 290 kommuner

Plats 9 av 13 kommuner i Jönköpings län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 141 av 290 kommuner

Delad plats 9 av 13 kommuner i Jönköpings län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

52,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

0,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 83 av 290 kommuner

Plats 6 av 13 kommuner i Jönköpings län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

41,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 172 av 290 kommuner

Delad plats 4 av 13 kommuner i Jönköpings län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Värnamo

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 51 mandat
Valresultat 2026
M och S lika stora med 14 mandat var av 51 Fastställt 21 september 2026

Se valresultat i Värnamo för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Värnamo kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna och Socialdemokraterna lika stora med 14 mandat var av 51 i Värnamo efter valet 2026. Status: fastställt 21 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Värnamo?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Värnamo var 37,3 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 27,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Värnamo?

Kommunvalet i Värnamo hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Värnamo är fastställt av länsstyrelsen 21 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Värnamo?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Värnamo var 82,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Värnamo.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Värnamo kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.