Kommunatlas
Norrbottens län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Arjeplog

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 21 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
21
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
8 mandat (38 % av mandaten)
Rödgröna
10
S+V+MP · 48 %
Borgerliga
3
M+C+L+KD · 14 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
8 39,5 %
FoAr
7 32,9 %
L
2 8,5 %
V
2 7,2 %
C
1 5,3 %
SD
1 4,0 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 21 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Folkinitiativet Arjeplog

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 45,2 % Socialdemokraterna 1976: 35,5 % Socialdemokraterna 1979: 41,9 % Socialdemokraterna 1982: 48,4 % Socialdemokraterna 1985: 45,2 % Socialdemokraterna 1988: 38,7 % Socialdemokraterna 1991: 35,5 % Socialdemokraterna 1994: 38,7 % Socialdemokraterna 1998: 32,3 % Socialdemokraterna 2002: 25,8 % Socialdemokraterna 2006: 41,9 % Socialdemokraterna 2010: 54,8 % Socialdemokraterna 2014: 38,1 % Socialdemokraterna 2018: 42,9 % Socialdemokraterna 2022: 42,9 % Socialdemokraterna 2026: 38,1 % Moderaterna 1973: 3,2 % Moderaterna 1976: 3,2 % Moderaterna 1979: 3,2 % Moderaterna 1982: 3,2 % Moderaterna 1985: 3,2 % Moderaterna 1988: 3,2 % Moderaterna 1991: 3,2 % Moderaterna 1994: 0,0 % Moderaterna 1998: 0,0 % Moderaterna 2002: 0,0 % Moderaterna 2006: 0,0 % Moderaterna 2010: 0,0 % Moderaterna 2014: 0,0 % Moderaterna 2018: 0,0 % Moderaterna 2022: 0,0 % Moderaterna 2026: 0,0 % Centerpartiet 1973: 19,4 % Centerpartiet 1976: 16,1 % Centerpartiet 1979: 12,9 % Centerpartiet 1982: 16,1 % Centerpartiet 1985: 19,4 % Centerpartiet 1988: 16,1 % Centerpartiet 1991: 29,0 % Centerpartiet 1994: 35,5 % Centerpartiet 1998: 12,9 % Centerpartiet 2002: 25,8 % Centerpartiet 2006: 12,9 % Centerpartiet 2010: 16,1 % Centerpartiet 2014: 23,8 % Centerpartiet 2018: 19,0 % Centerpartiet 2022: 9,5 % Centerpartiet 2026: 4,8 % Vänsterpartiet 1973: 22,6 % Vänsterpartiet 1976: 22,6 % Vänsterpartiet 1979: 16,1 % Vänsterpartiet 1982: 12,9 % Vänsterpartiet 1985: 16,1 % Vänsterpartiet 1988: 16,1 % Vänsterpartiet 1991: 9,7 % Vänsterpartiet 1994: 12,9 % Vänsterpartiet 1998: 32,3 % Vänsterpartiet 2002: 32,3 % Vänsterpartiet 2006: 29,0 % Vänsterpartiet 2010: 12,9 % Vänsterpartiet 2014: 23,8 % Vänsterpartiet 2018: 28,6 % Vänsterpartiet 2022: 9,5 % Vänsterpartiet 2026: 9,5 % Liberalerna 1973: 6,5 % Liberalerna 1976: 6,5 % Liberalerna 1979: 6,5 % Liberalerna 1982: 3,2 % Liberalerna 1985: 3,2 % Liberalerna 1988: 6,5 % Liberalerna 1991: 3,2 % Liberalerna 1994: 0,0 % Liberalerna 1998: 6,5 % Liberalerna 2002: 6,5 % Liberalerna 2006: 12,9 % Liberalerna 2010: 12,9 % Liberalerna 2014: 9,5 % Liberalerna 2018: 9,5 % Liberalerna 2022: 9,5 % Liberalerna 2026: 9,5 % Kristdemokraterna 1973: 3,2 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 3,2 % Kristdemokraterna 1982: 3,2 % Kristdemokraterna 1985: 3,2 % Kristdemokraterna 1988: 3,2 % Kristdemokraterna 1991: 3,2 % Kristdemokraterna 1994: 3,2 % Kristdemokraterna 1998: 3,2 % Kristdemokraterna 2002: 0,0 % Kristdemokraterna 2006: 0,0 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 0,0 % Kristdemokraterna 2026: 0,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 0,0 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 0,0 % Miljöpartiet 1998: 0,0 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 3,2 % Miljöpartiet 2010: 3,2 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 4,8 % Sverigedemokraterna 2018: 0,0 % Sverigedemokraterna 2022: 0,0 % Sverigedemokraterna 2026: 4,8 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 8 13 17 8 9 9 8
Sverigedemokraterna SD — — — 1 — — 1
Centerpartiet C 8 4 5 5 4 2 1
Vänsterpartiet V 10 9 4 5 6 2 2
Liberalerna L 2 4 4 2 2 2 2
Miljöpartiet MP — 1 1 — — — —
Övriga partier Övr. 3 — — — — 6 7
Totalt 31313121212121

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Arjeplogs senaste kommunalval 2026 var 80,5 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

80,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,8 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 208 av 290 kommuner

Plats 4 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 183 av 290 kommuner

Plats 4 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

48,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

5,4 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 170 av 290 kommuner

Plats 4 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

43,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

I nivå med riket.

Delad plats 142 av 290 kommuner

Delad plats 9 av 14 kommuner i Norrbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Arjeplog

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 9 av 21 mandat
Valresultat 2026
S störst med 8 av 21 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Arjeplog för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Arjeplog kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Arjeplog i valet 2026 med totalt 8 mandat av 21 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Arjeplog?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Arjeplog var 54,8 % av mandaten (2010). I senaste valet 2026 fick partiet 38,1 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Arjeplog?

Kommunvalet i Arjeplog hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Arjeplog är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Arjeplog?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Arjeplog var 80,5 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Arjeplog.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Arjeplog kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.