Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Ljungby vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i?

Ljungby har 28 132 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Ljungby ett bättre värde på 27 och Uppvidinge på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Folkmängd jämförs ej 28 132 8 911 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 45,0 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 26,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,3 % 22,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,4 % 22,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Kommunal skattesats 33,07 % (bättre värde) 33,80 % 32,38 %
Årets resultat 1 983 kr/inv. (bättre värde) 878 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 49,2 % (bättre värde) 28,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 230 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Meritvärde åk 9 204,2 poäng 232,4 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,2 poäng 234,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 70,3 % 83,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,1 % 74,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare 11,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 177 177 kr 198 652 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93,8 % (bättre värde) 88,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 83 dagar (2025) 25 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 % 7,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,1 % 64,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,4 % 6,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,2 % (bättre värde) 55,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,2 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,8 % (2025) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 905 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,4 % (bättre värde) 7,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % (bättre värde) 6,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 900 kr (bättre värde) 373 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 10,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 % (bättre värde) 80,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) – –
Utpendling, andel 18,4 % 26,4 % –
Inpendling, andel 15,7 % 33,9 % –

Miljö

Miljö — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 419 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 4,6 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,46 ton CO2-ekv/inv 5,25 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,5 % (bättre värde) 21,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 67,02 kr/kvm (bättre värde) 103,60 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,44 kr/kvm (bättre värde) 24,19 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm (bättre värde) 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 166 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 105 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 154 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 269 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 200,4 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,6 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 272,9 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 520,8 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,9 % −6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 506 8 465 10 633 801
Mediannettoinkomst 295 300 kr/inv. (bättre värde) 282 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,2 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,7 % 79,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 % 84,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 % (bättre värde) 50,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Elever i kulturskola, andel 14,3 % (2024) 13,6 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev (2024) 1 175 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,39 lån/inv 5,75 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 48,5 % (2025) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % (bättre värde) 6,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Cykelväg per invånare 5,17 m/inv (bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 47,7 % 62,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 24,0 % (bättre värde) 12,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ljungby jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Uppvidinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,6 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Ljungby har lägre kommunalskatt (33,07 %) jämfört med Uppvidinge (33,80 %), en skillnad på 0,73 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 28,2 poäng högre än Ljungby (204,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljungby eller flytta till Uppvidinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ljungby eller Uppvidinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,07 % i Ljungby och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Ljungby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,73 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ljungby eller Uppvidinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,2 poäng i Ljungby och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 28,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ljungby eller Uppvidinge?

Ljungby har 28 132 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Ljungby är alltså den större av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 3,2 gånger fler invånare än Uppvidinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Ljungby och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Ljungby och Uppvidinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.