Jämförelse · Norrbottens län
Arjeplog vs Överkalix — vilket är bäst att bo i? Arjeplog har 2 570 invånare och Överkalix har 3 183 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Arjeplog ett bättre värde på 33 och Överkalix på 15.
Arjeplog
33
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Överkalix
15
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Folkmängd jämförs ej 2 570 3 183 10 605 529 Befolkningsförändring −1,1 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 49,0 år 50,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,6 % 35,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 17,1 % 16,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,8 % 16,8 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Kommunal skattesats 34,84 % 34,14 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 2 120 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 264 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 50,4 %
★
(bättre värde) 41,1 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 86 758 kr/inv. 86 262 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Meritvärde åk 9 229,9 poäng
★
(bättre värde) 214,9 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 229,9 poäng
★
(bättre värde) 215,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,8 %
★
(bättre värde) 70,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,4 % 70,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare 8,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 253 901 kr 216 095 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år
★
(bättre värde) 76,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,3 dagar
★
(bättre värde) 17,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,5 % 10,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,9 %
★
(bättre värde) 84,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,1 %
★
(bättre värde) 57,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 7,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 61,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 99,0 % (2023) 90,7 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 048 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 615 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,6 %
★
(bättre värde) 6,5 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 300 kr
★
(bättre värde) 371 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 14,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 13,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,5 %
★
(bättre värde) 82,5 % 80,9 % Utpendling, andel 11,5 % 18,1 % – Inpendling, andel 14,9 % 12,3 % –
Boende Boende — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,0 %
★
(bättre värde) 13,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 84,86 kr/kvm
★
(bättre värde) 88,37 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,97 kr/kvm 21,63 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 287 kr/kvm – Fastighetspris småhus 10 938 kr/kvm 5 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 640 kr/kvm – 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 28 117 kr/kvm 4 521 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 251,8 per 1 000 inv. 213,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 10,9 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 393,8 per 1 000 inv. 380,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 662,6 per 1 000 inv. 593,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,0 per 1 000 inv. 22,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −5,4 % −3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 2 417 3 030 10 633 801 Mediannettoinkomst 286 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 254 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 16 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 %
★
(bättre värde) 75,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 81,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,0 %
★
(bättre värde) 42,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 68,3 % (2023) 64,1 % (2022) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Cykelväg per invånare 2,45 m/inv
★
(bättre värde) 1,79 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,1 %
★
(bättre värde) 95,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 24,0 % 24,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arjeplog jämfört med Överkalix, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arjeplog Överkalix
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % 8,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 5,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,5 % 13,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Överkalix har lägre kommunalskatt (34,14 %) jämfört med Arjeplog (34,84 %), en skillnad på 0,70 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Arjeplog (229,9 poäng) 15,0 poäng högre än Överkalix (214,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arjeplog eller flytta till Överkalix .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arjeplog eller Överkalix? Den totala kommunala skattesatsen är 34,84 % i Arjeplog och 34,14 % i Överkalix (2026). Överkalix har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,70 procentenheter motsvarar ungefär 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arjeplog eller Överkalix? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,9 poäng i Arjeplog och 214,9 poäng i Överkalix (2026). Arjeplog har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Arjeplog eller Överkalix? Arjeplog har 2 570 invånare och Överkalix har 3 183 (2025). Överkalix är alltså den större av de två kommunerna. Överkalix har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Arjeplog. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 300 kr i Arjeplog och 371 200 kr i Överkalix per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.