Jämförelse · Stockholms län
Huddinge vs Täby — vilket är bäst att bo i? Huddinge har 114 686 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 43 och Huddinge på 14.
Huddinge
14
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 114 686 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 39,2 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 14,8 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,9 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 31,5 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Meritvärde åk 9 243,8 poäng 260,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 247,8 poäng 261,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 87,3 % 93,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 % 87,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 211 437 kr 174 596 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Medellivslängd 82,4 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,1 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 %
★
(bättre värde) 12,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 92,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,4 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 69,4 % 88,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 11 838 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,6 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 421 300 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 76,7 index (0–100) – Utpendling, andel 74,5 % 74,9 % – Inpendling, andel 68,9 % 61,2 % –
Boende Boende — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,9 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,75 kr/kvm
★
(bättre värde) 84,02 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 49 992 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 35 493 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 51 790 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 133,9 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 128,7 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 158,1 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 420,7 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 37,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,3 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,3 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 114 166 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 333 900 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 26,2 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,4 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Cykelväg per invånare 2,02 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 94,4 %
★
(bättre värde) 93,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Huddinge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,8 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Huddinge (31,71 %), en skillnad på 1,83 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 16,5 poäng högre än Huddinge (243,8 poäng). Medianinkomsten är 24 % högre i Täby (521 300 kr) än i Huddinge (421 300 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Huddinge eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Huddinge eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 31,71 % i Huddinge och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,83 procentenheter motsvarar i storleksordningen 641 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Huddinge eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 243,8 poäng i Huddinge och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 16,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Huddinge eller Täby? Huddinge har 114 686 invånare och Täby har 78 514 (2025). Huddinge är alltså den största av de två kommunerna. Huddinge har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Täby. Medianinkomsten (20–64 år) är 421 300 kr i Huddinge och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.