Jämförelse · Kronobergs län
Lessebo vs Ljungby — vilket är bäst att bo i? Lessebo har 8 115 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 28 vardera.
Lessebo
28
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Ljungby
28
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 115 28 132 10 605 529 Befolkningsförändring −2,1 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 45,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,9 % 25,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,2 % 21,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 24,1 % 20,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Meritvärde åk 9 231,2 poäng
★
(bättre värde) 209,5 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 231,4 poäng
★
(bättre värde) 211,6 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,4 %
★
(bättre värde) 75,3 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,5 %
★
(bättre värde) 61,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 221 213 kr 177 177 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Medellivslängd 82,9 år
★
(bättre värde) 82,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,0 dagar
★
(bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 %
★
(bättre värde) 90,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 %
★
(bättre värde) 63,1 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,1 %
★
(bättre värde) 8,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 %
★
(bättre värde) 57,2 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,4 % 83,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 266 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 905 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,9 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 4,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 355 400 kr 388 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,9 % 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 70,7 index (0–100) – Utpendling, andel 46,7 % 18,4 % – Inpendling, andel 29,8 % 15,7 % –
Boende Boende — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 27,5 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 119,26 kr/kvm 67,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 121 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 279 kr/kvm 166 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 427 kr/kvm 15 105 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 769 kr/kvm 12 154 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 776 kr/kvm 16 269 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 186,8 per 1 000 inv. 200,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 15,9 per 1 000 inv. 47,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 303,0 per 1 000 inv. 272,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,7 per 1 000 inv. 520,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,2 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 692 27 506 10 633 801 Mediannettoinkomst 270 100 kr/inv. 295 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 49,3 per 100 000 inv. 14,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 323 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 %
★
(bättre värde) 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,2 % 50,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 % 5,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Cykelväg per invånare 3,38 m/inv 5,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 98,4 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 63,4 %
★
(bättre värde) 47,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lessebo jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lessebo Ljungby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 15,8 % 24,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Lessebo och Ljungby har nästan identisk kommunalskatt (33,81 % respektive 33,07 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lessebo (231,2 poäng) 21,7 poäng högre än Ljungby (209,5 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Ljungby (388 900 kr) än i Lessebo (355 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lessebo eller flytta till Ljungby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lessebo eller Ljungby? Den totala kommunala skattesatsen är 33,81 % i Lessebo och 33,07 % i Ljungby (2026). Ljungby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,74 procentenheter motsvarar i storleksordningen 259 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lessebo eller Ljungby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,2 poäng i Lessebo och 209,5 poäng i Ljungby (2025). Lessebo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 21,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Lessebo eller Ljungby? Lessebo har 8 115 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Ljungby är alltså den största av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 3,5 gånger fler invånare än Lessebo. Medianinkomsten (20–64 år) är 355 400 kr i Lessebo och 388 900 kr i Ljungby per år. Källa: SCB via Kolada.