Jämförelse · Stockholms län
Nykvarn vs Vaxholm — vilket är bäst att bo i? Nykvarn har 12 384 invånare och Vaxholm har 11 636 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Vaxholm ett bättre värde på 37 och Nykvarn på 15.
Nykvarn
15
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vaxholm
37
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 384 11 636 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −1,6 % 0,2 % Medelålder 40,3 år 45,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 16,9 % 25,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 26,8 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,6 % 11,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Meritvärde åk 9 238,0 poäng 260,8 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 239,7 poäng 263,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 90,4 % 92,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 87,6 % 87,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 15,0 elever/lärare 13,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 202 294 kr 215 097 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare (2024) 4,9 barn/årsarbetare (2025) 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,1 år 83,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,2 dagar 7,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 %
★
(bättre värde) 12,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,4 %
★
(bättre värde) 92,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 % (2021) 78,0 % (2021)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,0 % (2021) 5,0 % (2021)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,0 % (2021) 68,0 % (2021)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,5 % 96,3 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 8 113 per 100 000 inv. 5 653 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 3,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 2,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 475 500 kr 504 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. 11,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,3 %
★
(bättre värde) 84,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,4 index (0–100) 75,1 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 75,0 % 70,1 % – Inpendling, andel 50,5 % 35,3 % –
Boende Boende — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,3 %
★
(bättre värde) 11,6 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,43 kr/kvm
★
(bättre värde) 207,25 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,90 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,49 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 112 kr/kvm
★
(bättre värde) 135 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm
★
(bättre värde) 277 kr/kvm – Fastighetspris småhus 36 371 kr/kvm 57 478 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 308 kr/kvm 39 532 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 43 678 kr/kvm 66 293 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 120,2 per 1 000 inv. 63,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 62,0 per 1 000 inv. 179,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 229,4 per 1 000 inv. 211,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 411,7 per 1 000 inv. 453,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,7 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 10,4 % −2,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 014 11 375 10 633 801 Mediannettoinkomst 370 900 kr/inv. 392 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 24,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 25,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 305 kr/inv. 346 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,7 % 89,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 % 90,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,7 % 68,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 45,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,1 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Cykelväg per invånare 3,56 m/inv
★
(bättre värde) 1,21 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 70,4 % 79,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nykvarn jämfört med Vaxholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nykvarn Vaxholm
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 5,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 1,5 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 3,2 % 3,2 % 9,0 %
Sammanfattning Vaxholm har lägre kommunalskatt (31,63 %) jämfört med Nykvarn (32,30 %), en skillnad på 0,67 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vaxholm (260,8 poäng) 22,8 poäng högre än Nykvarn (238,0 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Vaxholm (504 400 kr) än i Nykvarn (475 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Nykvarn eller flytta till Vaxholm .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nykvarn eller Vaxholm? Den totala kommunala skattesatsen är 32,30 % i Nykvarn och 31,63 % i Vaxholm (2026). Vaxholm har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,67 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nykvarn eller Vaxholm? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 238,0 poäng i Nykvarn och 260,8 poäng i Vaxholm (2026). Vaxholm har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Nykvarn eller Vaxholm? Nykvarn har 12 384 invånare och Vaxholm har 11 636 (2025). Nykvarn är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 475 500 kr i Nykvarn och 504 400 kr i Vaxholm per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.