Jämförelse · Västra Götalands län
Tanum vs Tidaholm — vilket är bäst att bo i? Tanum har 12 677 invånare och Tidaholm har 12 736 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Tanum ett bättre värde på 26 och Tidaholm på 25.
Tanum
26
nyckeltal i topp
vs
Tidaholm
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 677 12 736 10 605 529 Befolkningsförändring −0,8 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 48,5 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,8 % 25,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,8 % 22,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,1 % 10,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Meritvärde åk 9 212,5 poäng 216,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,7 poäng 217,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,8 % 90,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 64,3 % 68,5 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 216 164 kr 197 984 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,0 år
★
(bättre värde) 80,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,6 dagar
★
(bättre värde) 17,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 %
★
(bättre värde) 12,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 96,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 %
★
(bättre värde) 63,6 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,5 %
★
(bättre värde) 65,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,6 % (2025) 78,9 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 886 per 100 000 inv. 7 494 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 %
★
(bättre värde) 4,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,1 %
★
(bättre värde) 3,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 389 300 kr 390 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,6 %
★
(bättre värde) 84,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,8 index (0–100) 77,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 34,6 % 39,0 % – Inpendling, andel 23,5 % 22,3 % –
Boende Boende — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,3 % 6,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 135,09 kr/kvm 72,40 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,17 kr/kvm
★
(bättre värde) 25,12 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 109 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm 176 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 27 133 kr/kvm 14 454 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 40 922 kr/kvm 4 707 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 47 408 kr/kvm 13 065 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 138,7 per 1 000 inv. 133,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 31,2 per 1 000 inv. 84,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 356,7 per 1 000 inv. 288,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 526,7 per 1 000 inv. 506,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,8 % −0,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 553 12 628 10 633 801 Mediannettoinkomst 300 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 293 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 23,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 43 kr/inv. 430 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 % 85,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,3 % 86,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 54,5 %
★
(bättre värde) 49,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 41,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,9 %
★
(bättre värde) 4,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 2,08 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 %
★
(bättre värde) 99,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 40,7 % 67,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Tanum jämfört med Tidaholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Tidaholm
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,7 % 5,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % (2025) 4,3 % (2022) 3,8 % (2025) Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 7,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Tanum har lägre kommunalskatt (33,04 %) jämfört med Tidaholm (33,55 %), en skillnad på 0,51 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Tidaholm (216,1 poäng) 3,6 poäng högre än Tanum (212,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Tanum eller flytta till Tidaholm .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Tanum eller Tidaholm? Den totala kommunala skattesatsen är 33,04 % i Tanum och 33,55 % i Tidaholm (2026). Tanum har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,51 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Tanum eller Tidaholm? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,5 poäng i Tanum och 216,1 poäng i Tidaholm (2026). Tidaholm har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Tanum eller Tidaholm? Tanum har 12 677 invånare och Tidaholm har 12 736 (2025). Tidaholm är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 300 kr i Tanum och 390 200 kr i Tidaholm per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.