Kommunatlas
Kalmar län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Vimmerby

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 45 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
45
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
14 mandat (31 % av mandaten)
Rödgröna
18
S+V+MP · 40 %
Borgerliga
20
M+C+L+KD · 44 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

S
14 30,7 %
M
9 19,0 %
C
7 15,2 %
SD
7 14,7 %
KD
4 10,0 %
V
3 7,5 %
MP
1 2,3 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 45 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 34,7 % Socialdemokraterna 1976: 34,7 % Socialdemokraterna 1979: 34,7 % Socialdemokraterna 1982: 38,8 % Socialdemokraterna 1985: 38,8 % Socialdemokraterna 1988: 38,8 % Socialdemokraterna 1991: 32,7 % Socialdemokraterna 1994: 38,8 % Socialdemokraterna 1998: 34,7 % Socialdemokraterna 2002: 32,7 % Socialdemokraterna 2006: 38,8 % Socialdemokraterna 2010: 34,7 % Socialdemokraterna 2014: 38,8 % Socialdemokraterna 2018: 26,5 % Socialdemokraterna 2022: 26,5 % Socialdemokraterna 2026: 31,1 % Moderaterna 1973: 14,3 % Moderaterna 1976: 16,3 % Moderaterna 1979: 16,3 % Moderaterna 1982: 20,4 % Moderaterna 1985: 18,4 % Moderaterna 1988: 14,3 % Moderaterna 1991: 18,4 % Moderaterna 1994: 14,3 % Moderaterna 1998: 14,3 % Moderaterna 2002: 8,2 % Moderaterna 2006: 12,2 % Moderaterna 2010: 26,5 % Moderaterna 2014: 20,4 % Moderaterna 2018: 12,2 % Moderaterna 2022: 20,4 % Moderaterna 2026: 20,0 % Centerpartiet 1973: 42,9 % Centerpartiet 1976: 40,8 % Centerpartiet 1979: 38,8 % Centerpartiet 1982: 34,7 % Centerpartiet 1985: 32,7 % Centerpartiet 1988: 34,7 % Centerpartiet 1991: 34,7 % Centerpartiet 1994: 32,7 % Centerpartiet 1998: 30,6 % Centerpartiet 2002: 32,7 % Centerpartiet 2006: 26,5 % Centerpartiet 2010: 18,4 % Centerpartiet 2014: 20,4 % Centerpartiet 2018: 28,6 % Centerpartiet 2022: 16,3 % Centerpartiet 2026: 15,6 % Vänsterpartiet 1973: 2,0 % Vänsterpartiet 1976: 2,0 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 2,0 % Vänsterpartiet 1985: 2,0 % Vänsterpartiet 1988: 4,1 % Vänsterpartiet 1991: 2,0 % Vänsterpartiet 1994: 4,1 % Vänsterpartiet 1998: 6,1 % Vänsterpartiet 2002: 4,1 % Vänsterpartiet 2006: 6,1 % Vänsterpartiet 2010: 4,1 % Vänsterpartiet 2014: 4,1 % Vänsterpartiet 2018: 10,2 % Vänsterpartiet 2022: 12,2 % Vänsterpartiet 2026: 6,7 % Liberalerna 1973: 4,1 % Liberalerna 1976: 4,1 % Liberalerna 1979: 4,1 % Liberalerna 1982: 2,0 % Liberalerna 1985: 6,1 % Liberalerna 1988: 4,1 % Liberalerna 1991: 4,1 % Liberalerna 1994: 2,0 % Liberalerna 1998: 2,0 % Liberalerna 2002: 2,0 % Liberalerna 2006: 2,0 % Liberalerna 2010: 2,0 % Liberalerna 2014: 2,0 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 2,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 2,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 6,1 % Kristdemokraterna 1994: 4,1 % Kristdemokraterna 1998: 8,2 % Kristdemokraterna 2002: 10,2 % Kristdemokraterna 2006: 12,2 % Kristdemokraterna 2010: 6,1 % Kristdemokraterna 2014: 4,1 % Kristdemokraterna 2018: 10,2 % Kristdemokraterna 2022: 10,2 % Kristdemokraterna 2026: 8,9 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,0 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 2,0 % Miljöpartiet 1998: 2,0 % Miljöpartiet 2002: 2,0 % Miljöpartiet 2006: 2,0 % Miljöpartiet 2010: 4,1 % Miljöpartiet 2014: 2,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 2,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 4,1 % Sverigedemokraterna 2014: 8,2 % Sverigedemokraterna 2018: 12,2 % Sverigedemokraterna 2022: 14,3 % Sverigedemokraterna 2026: 15,6 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 16 19 17 19 13 13 14
Moderaterna M 4 6 13 10 6 10 9
Sverigedemokraterna SD — — 2 4 6 7 7
Centerpartiet C 16 13 9 10 14 8 7
Vänsterpartiet V 2 3 2 2 5 6 3
Liberalerna L 1 1 1 1 — — —
Miljöpartiet MP 1 1 2 1 — — 1
Kristdemokraterna KD 5 6 3 2 5 5 4
Övriga partier Övr. 4 — — — — — —
Totalt 49494949494945

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Vimmerbys senaste kommunalval 2026 var 83,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

83,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,8 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 120 av 290 kommuner

Plats 7 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

85,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 107 av 290 kommuner

Plats 7 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

47,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 195 av 290 kommuner

Plats 10 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

37,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

6,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 243 av 290 kommuner

Plats 10 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Vimmerby

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 13 av 49 mandat
Valresultat 2026
S störst med 14 av 45 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Vimmerby för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Vimmerby kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Vimmerby i valet 2026 med totalt 14 mandat av 45 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Vimmerby?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Vimmerby var 38,8 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 31,1 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Vimmerby?

Kommunvalet i Vimmerby hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Vimmerby är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Vimmerby?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Vimmerby var 83,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Vimmerby.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Vimmerby kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.