Jämförelse · Kronobergs län
Ljungby vs Markaryd — vilket är bäst att bo i? Ljungby har 28 132 invånare och Markaryd har 9 862 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Ljungby ett bättre värde på 35 och Markaryd på 21.
Ljungby
35
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Markaryd
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 132 9 862 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 45,0 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 25,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 21,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,4 % 24,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Kommunal skattesats 33,07 %
★
(bättre värde) 33,31 % 32,38 % Årets resultat 1 983 kr/inv.
★
(bättre värde) −1 394 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 49,2 %
★
(bättre värde) 41,4 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 230 kr/inv. 76 521 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Meritvärde åk 9 209,5 poäng
★
(bättre värde) 200,0 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,6 poäng
★
(bättre värde) 201,1 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,3 %
★
(bättre värde) 71,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,1 %
★
(bättre värde) 56,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 177 177 kr 210 848 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Medellivslängd 82,3 år
★
(bättre värde) 81,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 10,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 9,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 94,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,1 % 66,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 8,4 %
★
(bättre värde) 10,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,2 % 60,0 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,8 %
★
(bättre värde) 77,8 % 79,4 % Anmälda brott 10 905 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 323 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 %
★
(bättre värde) 4,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 388 900 kr
★
(bättre värde) 372 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) – – Utpendling, andel 18,4 % 23,6 % – Inpendling, andel 15,7 % 41,1 % –
Boende Boende — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,5 %
★
(bättre värde) 19,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 67,02 kr/kvm
★
(bättre värde) 90,81 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 44 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm
★
(bättre värde) 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 166 kr/kvm
★
(bättre värde) 272 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 105 kr/kvm 9 391 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 154 kr/kvm 5 994 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 269 kr/kvm 12 706 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,4 per 1 000 inv. 190,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,6 per 1 000 inv. 19,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 272,9 per 1 000 inv. 309,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 520,8 per 1 000 inv. 519,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,9 % −4,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 506 9 543 10 633 801 Mediannettoinkomst 295 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 278 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 20,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 %
★
(bättre värde) 76,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 %
★
(bättre värde) 43,7 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 51,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 %
★
(bättre värde) 6,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Cykelväg per invånare 5,17 m/inv
★
(bättre värde) 4,57 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 47,7 % 57,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ljungby jämfört med Markaryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Markaryd
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 7,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 24,0 %
★
(bättre värde) 12,5 % 9,0 %
Sammanfattning Ljungby och Markaryd har nästan identisk kommunalskatt (33,07 % respektive 33,31 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ljungby (209,5 poäng) 9,5 poäng högre än Markaryd (200,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljungby eller flytta till Markaryd .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ljungby eller Markaryd? Den totala kommunala skattesatsen är 33,07 % i Ljungby och 33,31 % i Markaryd (2026). Ljungby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,24 procentenheter motsvarar i storleksordningen 84 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ljungby eller Markaryd? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,5 poäng i Ljungby och 200,0 poäng i Markaryd (2025). Ljungby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Ljungby eller Markaryd? Ljungby har 28 132 invånare och Markaryd har 9 862 (2025). Ljungby är alltså den största av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Markaryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Ljungby och 372 100 kr i Markaryd per år. Källa: SCB via Kolada.