Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Borlänge vs Falun — vilket är bäst att bo i?

Borlänge har 51 354 invånare och Falun har 59 974 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 43 och Borlänge på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Folkmängd jämförs ej 51 354 59 974 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 42,5 år 43,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 24,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,0 % 22,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,0 % 10,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 34,05 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 324 kr/inv. (bättre värde) 1 547 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 25,7 % 33,1 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 811 kr/inv. 73 327 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Meritvärde åk 9 209,3 poäng 227,3 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,7 poäng 227,8 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,2 % 90,1 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 60,4 % 74,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 810 kr 203 582 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77 % 89 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 69 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 55 dagar 27 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Medellivslängd 80,7 år 83,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar 10,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % (bättre värde) 11,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,1 % 95,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % 68,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % 4,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,1 % 67,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 38,9 % 37,7 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,1 % 89,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 376 per 100 000 inv. 7 480 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,2 % 3,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 378 100 kr 402 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,8 % 85,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,6 index (0–100) (bättre värde) 73,3 index (0–100)
Utpendling, andel 25,7 % 24,2 %
Inpendling, andel 36,9 % 25,5 %

Miljö

Miljö — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Insamlat kommunalt avfall 439 kg/inv 392 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 44 % (bättre värde) 27 %
Andel elbilar 5,5 % 6,1 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,24 ton CO2-ekv/inv 2,24 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 10,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 70,19 kr/kvm (bättre värde) 109,91 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år (bättre värde) 31 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 106 kr/kvm (bättre värde) 114 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 222 kr/kvm 207 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 21 283 kr/kvm 25 852 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 190 kr/kvm 23 761 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 181 kr/kvm 26 486 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 199,8 per 1 000 inv. 208,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 110,5 per 1 000 inv. 71,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 205,2 per 1 000 inv. 225,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 515,5 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 7,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,0 % 0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 49 976 59 545 10 633 801
Mediannettoinkomst 289 700 kr/inv. 308 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 64,3 per 100 000 inv. 18,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 57 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 85,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,6 % 55,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Elever i kulturskola, andel 8,8 % 10,0 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 130 kr/elev (bättre värde) 1 720 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,70 lån/inv 5,78 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 44,4 % 78,3 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 3,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Cykelväg per invånare 3,65 m/inv (bättre värde) 2,99 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 89,7 % (bättre värde) 82,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % 9,1 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % 14,7 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Borlänge jämfört med Falun, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Falun Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,5 % 49,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Borlänge och Falun har nästan identisk kommunalskatt (34,40 % respektive 34,05 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Falun (227,3 poäng) 18,0 poäng högre än Borlänge (209,3 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Falun (402 900 kr) än i Borlänge (378 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Borlänge eller flytta till Falun.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Borlänge eller Falun?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Borlänge och 34,05 % i Falun (2026). Falun har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Borlänge eller Falun?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,3 poäng i Borlänge och 227,3 poäng i Falun (2025). Falun har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Borlänge eller Falun?

Borlänge har 51 354 invånare och Falun har 59 974 (2025). Falun är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 100 kr i Borlänge och 402 900 kr i Falun per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare