Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Essunga vs Grästorp — vilket är bäst att bo i?

Essunga har 5 559 invånare och Grästorp har 5 602 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Grästorp ett bättre värde på 35 och Essunga på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Folkmängd jämförs ej 5 559 5 602 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 45,7 år 46,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 27,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,3 % 20,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,3 % 7,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Kommunal skattesats 33,05 % (bättre värde) 33,47 % 32,38 %
Årets resultat 228 kr/inv. (bättre värde) 176 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 39,9 % (bättre värde) 34,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 521 kr/inv. 74 645 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Meritvärde åk 9 210,1 poäng 219,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,3 poäng 219,6 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 72,2 % 83,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,3 % 68,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 10,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 215 841 kr 184 724 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,2 % 94,1 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 84 % 85 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 8 dagar (bättre värde) 46 dagar –

Hälsa

Hälsa — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,5 år 81,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar 13,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,6 % 9,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,1 % 94,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,7 % 69,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,9 % 5,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,4 % 63,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,4 % 23,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,8 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 92,0 % (2025) 88,4 % (2021) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 652 per 100 000 inv. 7 583 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,0 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 377 700 kr 388 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. 15,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,7 % 84,9 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 47,7 % 56,4 % –
Inpendling, andel 40,7 % 38,1 % –

Miljö

Miljö — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Insamlat kommunalt avfall 401 kg/inv 401 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % (bättre värde) 34 % –
Andel elbilar 3,5 % 5,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,11 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,77 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 5,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 % 8,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 88,68 kr/kvm (bättre värde) 90,44 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,18 kr/kvm 21,18 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 130 kr/kvm 120 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 299 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 11 569 kr/kvm 14 811 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 11 625 kr/kvm 10 584 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 296 kr/kvm 11 647 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 137,4 per 1 000 inv. 132,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 4,5 per 1 000 inv. 35,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 345,4 per 1 000 inv. 332,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 487,3 per 1 000 inv. 500,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,7 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,3 % −1,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 490 5 517 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 600 kr/inv. 295 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 36,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 188 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,2 % 85,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 87,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,0 % (bättre värde) 50,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Elever i kulturskola, andel 8,7 % (bättre värde) 4,1 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 200 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 571 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,02 lån/inv (bättre värde) 5,38 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 61,0 % (2025) 74,8 % (2021) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 % 3,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Cykelväg per invånare 3,28 m/inv 3,93 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,4 % (bättre värde) 24,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 13,2 % (bättre värde) 5,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,3 % 8,7 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Essunga jämfört med Grästorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Essunga Grästorp Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,7 % 34,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Essunga har lägre kommunalskatt (33,05 %) jämfört med Grästorp (33,47 %), en skillnad på 0,42 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Grästorp (219,6 poäng) 9,5 poäng högre än Essunga (210,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Essunga eller flytta till Grästorp.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Essunga eller Grästorp?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Essunga och 33,47 % i Grästorp (2026). Essunga har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,42 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Essunga eller Grästorp?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,1 poäng i Essunga och 219,6 poäng i Grästorp (2026). Grästorp har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Essunga eller Grästorp?

Essunga har 5 559 invånare och Grästorp har 5 602 (2025). Grästorp är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 377 700 kr i Essunga och 388 700 kr i Grästorp per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2021–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Essunga och Grästorp.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.