Enköping
11
nyckeltal i topp
vs
Knivsta
39
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Folkmängd jämförs ej 48 804 21 733 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 2,5 % 0,2 % Medelålder 42,2 år 37,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 13,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,9 % 28,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,2 % 18,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Meritvärde åk 9 219,5 poäng 236,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,3 poäng 237,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 82,3 % 89,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,6 % 81,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 12,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 374 kr 217 031 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år 83,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 8,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,0 % 10,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 %
★
(bättre värde) 92,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,7 % (2024) 75,9 % (2017) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 4,9 % (2024) 5,3 % (2017) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,0 % – 66,1 %
Trygghet Trygghet — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % 86,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 11 719 per 100 000 inv. 9 029 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,6 % 4,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 3,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 800 kr 451 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 86,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 72,1 index (0–100) (2025) 78,5 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 41,4 % 74,9 % – Inpendling, andel 28,1 % 42,5 % –
Boende Boende — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,9 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,3 % 16,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 121,53 kr/kvm
★
(bättre värde) 125,98 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm
★
(bättre värde) 28,55 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 272 kr/kvm 239 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 29 179 kr/kvm 36 489 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 21 876 kr/kvm 28 007 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 897 kr/kvm 50 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,4 per 1 000 inv. 124,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 101,3 per 1 000 inv. 111,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 209,1 per 1 000 inv. 195,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 481,9 per 1 000 inv. 433,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,6 per 1 000 inv. 16,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 13,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,5 % 13,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 50 737 22 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 310 000 kr/inv. 361 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 36,9 per 100 000 inv. 13,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,5 % 85,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,2 % 88,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,9 % 60,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 35,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,7 % 5,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Cykelväg per invånare 2,79 m/inv
★
(bättre värde) 2,05 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,0 % 73,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Enköping jämfört med Knivsta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Enköping Knivsta
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 4,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,6 %
★
(bättre värde) 6,5 % 9,0 %
Sammanfattning Knivsta har lägre kommunalskatt (32,62 %) jämfört med Enköping (33,05 %), en skillnad på 0,43 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Knivsta (236,9 poäng) 17,4 poäng högre än Enköping (219,5 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Knivsta (451 100 kr) än i Enköping (396 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Enköping eller flytta till Knivsta .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Enköping eller Knivsta? Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Enköping och 32,62 % i Knivsta (2026). Knivsta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,43 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Enköping eller Knivsta? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,5 poäng i Enköping och 236,9 poäng i Knivsta (2026). Knivsta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Enköping eller Knivsta? Enköping har 48 804 invånare och Knivsta har 21 733 (2025). Enköping är alltså den större av de två kommunerna. Enköping har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Knivsta. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 800 kr i Enköping och 451 100 kr i Knivsta per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.