Kommuner med nöjdast hemtjänst 2025
Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U21468
Listan rangordnar kommunerna efter brukarnöjdheten i hemtjänsten 2025, där ett högre värde rankas högre. Hällefors ligger i topp och Strängnäs sist.
Definition enligt Kolada: Antal personer i åldrarna 65 år och äldre som uppgett "Mycket nöjd" eller "Ganska nöjd" på frågan "Hur nöjd eller missnöjd är du sammantaget med den hemtjänst du har?" dividerat med samtliga personer i åldrarna 65 år och äldre i ordinärt boende med hemtjänst som besvarat undersökningen av äldres uppfattning. "Vet ej/Ingen åsikt" är exkluderade ur nämnaren. Data fr.o.m. 2012. Måttet ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK).
Hällefors har Sveriges högsta brukarnöjdhet i hemtjänsten med 98,6 % (2025), enligt Kolada. Det är 13,6 procentenheter högre än rikssnittet på 84,9 %.
Brukarnöjdheten inom hemtjänsten mäts varje år i nationella brukarundersökningar. Hällefors toppar listan 2025 med 98,6 % nöjda brukare. Rikssnittet är 84,9 %.
Hemtjänsten spelar en avgörande roll för äldres möjlighet att bo kvar hemma tryggt. Nöjdhet visar personalens kompetens, kontinuitet och kommunens förmåga att organisera insatserna kring den enskilde.
Hur du läser listan: Värdet visar andelen brukare (procent) som är nöjda med hemtjänsten — högt värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Brukarnöjdhet hemtjänst |
|---|---|---|
| 1 | Hällefors | 98,6 % |
| 2 | Aneby | 98,4 % |
| 3 | Norsjö | 97,9 % |
| 4 | Vindeln | 97,8 % |
| 5 | Bengtsfors | 97,1 % |
| 6 | Borgholm | 97,1 % |
| 6 | Mellerud | 97,1 % |
| 6 | Sorsele | 97,1 % |
| 9 | Storfors | 96,9 % |
| 10 | Boxholm | 96,7 % |
| 11 | Vaxholm | 96,6 % |
| 12 | Dorotea | 96,2 % |
| 13 | Haparanda | 96,0 % |
| 14 | Nora | 95,5 % |
| 15 | Malå | 95,3 % |
| 16 | Habo | 95,3 % |
| 17 | Robertsfors | 95,2 % |
| 17 | Örkelljunga | 95,2 % |
| 19 | Högsby | 95,2 % |
| 20 | Karlsborg | 95,1 % |
| 21 | Hagfors | 94,9 % |
| 22 | Sala | 94,9 % |
| 23 | Ockelbo | 94,8 % |
| 24 | Säter | 94,8 % |
| 25 | Torsby | 94,7 % |
| 26 | Tingsryd | 94,6 % |
| 27 | Åtvidaberg | 94,4 % |
| 28 | Årjäng | 94,4 % |
| 29 | Färgelanda | 94,3 % |
| 30 | Älvdalen | 94,3 % |
| 31 | Grästorp | 94,1 % |
| 32 | Krokom | 94,0 % |
| 33 | Gnosjö | 94,0 % |
| 34 | Ljungby | 93,8 % |
| 35 | Ragunda | 93,7 % |
| 36 | Nybro | 93,6 % |
| 37 | Arvidsjaur | 93,4 % |
| 38 | Höör | 93,1 % |
| 39 | Vara | 93,0 % |
| 40 | Osby | 92,9 % |
| 41 | Lilla Edet | 92,9 % |
| 42 | Ånge | 92,9 % |
| 43 | Valdemarsvik | 92,9 % |
| 44 | Emmaboda | 92,9 % |
| 44 | Ödeshög | 92,9 % |
| 46 | Olofström | 92,8 % |
| 47 | Storuman | 92,7 % |
| 48 | Mönsterås | 92,7 % |
| 49 | Simrishamn | 92,7 % |
| 50 | Heby | 92,7 % |
| 51 | Dals-Ed | 92,6 % |
| 52 | Orust | 92,5 % |
| 53 | Munkfors | 92,5 % |
| 54 | Berg | 92,5 % |
| 55 | Vadstena | 92,4 % |
| 56 | Ulricehamn | 92,3 % |
| 57 | Laxå | 92,3 % |
| 57 | Åsele | 92,3 % |
| 59 | Rättvik | 92,2 % |
| 60 | Essunga | 92,2 % |
| 61 | Tranås | 92,2 % |
| 62 | Grums | 92,1 % |
| 63 | Vetlanda | 92,1 % |
| 64 | Varberg | 91,9 % |
| 65 | Öckerö | 91,9 % |
| 66 | Härjedalen | 91,9 % |
| 67 | Trosa | 91,8 % |
| 68 | Lerum | 91,7 % |
| 69 | Skinnskatteberg | 91,7 % |
| 70 | Åre | 91,6 % |
| 71 | Gislaved | 91,5 % |
| 72 | Götene | 91,4 % |
| 73 | Torsås | 91,2 % |
| 74 | Hammarö | 91,1 % |
| 75 | Forshaga | 91,1 % |
| 76 | Gullspång | 91,0 % |
| 77 | Gagnef | 91,0 % |
| 77 | Orsa | 91,0 % |
| 79 | Tanum | 91,0 % |
| 80 | Bräcke | 90,9 % |
| 81 | Östra Göinge | 90,8 % |
| 82 | Askersund | 90,7 % |
| 83 | Jokkmokk | 90,7 % |
| 84 | Ekerö | 90,7 % |
| 84 | Mariestad | 90,7 % |
| 86 | Arjeplog | 90,6 % |
| 87 | Arvika | 90,6 % |
| 88 | Surahammar | 90,6 % |
| 88 | Töreboda | 90,6 % |
| 90 | Eda | 90,5 % |
| 91 | Kävlinge | 90,4 % |
| 92 | Härryda | 90,4 % |
| 93 | Vilhelmina | 90,3 % |
| 94 | Filipstad | 90,2 % |
| 95 | Lidköping | 90,1 % |
| 96 | Bromölla | 90,1 % |
| 97 | Ljusdal | 90,1 % |
| 98 | Laholm | 90,0 % |
| 99 | Svedala | 89,9 % |
| 100 | Vaggeryd | 89,9 % |
| 101 | Älvsbyn | 89,9 % |
| 102 | Bollnäs | 89,8 % |
| 103 | Lycksele | 89,8 % |
| 104 | Hultsfred | 89,7 % |
| 104 | Mora | 89,7 % |
| 106 | Ängelholm | 89,6 % |
| 107 | Strömsund | 89,6 % |
| 108 | Sävsjö | 89,6 % |
| 109 | Halmstad | 89,5 % |
| 110 | Klippan | 89,5 % |
| 111 | Falun | 89,4 % |
| 112 | Tidaholm | 89,4 % |
| 113 | Malung-Sälen | 89,3 % |
| 114 | Lindesberg | 89,3 % |
| 115 | Ovanåker | 89,3 % |
| 116 | Finspång | 89,2 % |
| 117 | Sunne | 89,2 % |
| 118 | Ronneby | 89,2 % |
| 119 | Skara | 89,2 % |
| 120 | Nordmaling | 89,2 % |
| 121 | Karlskrona | 89,2 % |
| 122 | Karlshamn | 89,1 % |
| 123 | Markaryd | 89,1 % |
| 124 | Degerfors | 89,0 % |
| 125 | Bjuv | 89,0 % |
| 126 | Hässleholm | 89,0 % |
| 127 | Fagersta | 88,9 % |
| 128 | Jönköping | 88,9 % |
| 129 | Oskarshamn | 88,9 % |
| 130 | Nässjö | 88,8 % |
| 131 | Kalmar | 88,7 % |
| 132 | Alingsås | 88,7 % |
| 133 | Strömstad | 88,7 % |
| 134 | Svenljunga | 88,6 % |
| 135 | Kungsör | 88,6 % |
| 136 | Mark | 88,6 % |
| 137 | Sjöbo | 88,5 % |
| 138 | Vansbro | 88,5 % |
| 139 | Vimmerby | 88,4 % |
| 140 | Hudiksvall | 88,3 % |
| 141 | Skellefteå | 88,3 % |
| 142 | Pajala | 88,2 % |
| 142 | Uppvidinge | 88,2 % |
| 144 | Vallentuna | 88,0 % |
| 145 | Vänersborg | 88,0 % |
| 146 | Kinda | 88,0 % |
| 147 | Kristinehamn | 88,0 % |
| 148 | Sotenäs | 87,9 % |
| 148 | Älvkarleby | 87,9 % |
| 150 | Hofors | 87,8 % |
| 151 | Gotland | 87,8 % |
| 152 | Motala | 87,8 % |
| 153 | Kungsbacka | 87,7 % |
| 154 | Falkenberg | 87,6 % |
| 155 | Söderhamn | 87,5 % |
| 156 | Mullsjö | 87,5 % |
| 156 | Mörbylånga | 87,5 % |
| 156 | Smedjebacken | 87,5 % |
| 156 | Stenungsund | 87,5 % |
| 156 | Sölvesborg | 87,5 % |
| 156 | Tibro | 87,5 % |
| 162 | Västervik | 87,4 % |
| 163 | Piteå | 86,9 % |
| 163 | Vårgårda | 86,9 % |
| 165 | Eksjö | 86,9 % |
| 166 | Uddevalla | 86,8 % |
| 167 | Tierp | 86,8 % |
| 168 | Hörby | 86,6 % |
| 169 | Eslöv | 86,6 % |
| 170 | Norrtälje | 86,6 % |
| 171 | Vännäs | 86,6 % |
| 172 | Österåker | 86,6 % |
| 173 | Kalix | 86,4 % |
| 174 | Avesta | 86,3 % |
| 175 | Växjö | 86,3 % |
| 176 | Skövde | 86,2 % |
| 177 | Kristianstad | 86,2 % |
| 178 | Östersund | 86,0 % |
| 179 | Nykvarn | 86,0 % |
| 180 | Mjölby | 86,0 % |
| 181 | Borås | 86,0 % |
| 182 | Hylte | 85,9 % |
| 183 | Ale | 85,8 % |
| 184 | Örnsköldsvik | 85,8 % |
| 185 | Falköping | 85,8 % |
| 186 | Katrineholm | 85,6 % |
| 187 | Nacka | 85,6 % |
| 188 | Hallstahammar | 85,5 % |
| 189 | Karlstad | 85,3 % |
| 190 | Karlskoga | 85,3 % |
| 191 | Lund | 85,2 % |
| 192 | Båstad | 85,2 % |
| 193 | Gävle | 85,2 % |
| 194 | Hedemora | 85,1 % |
| 195 | Salem | 85,1 % |
| 196 | Ljusnarsberg | 85,1 % |
| 197 | Flen | 85,1 % |
| 198 | Danderyd | 85,0 % |
| 199 | Kungälv | 84,9 % |
| 200 | Tranemo | 84,9 % |
| 201 | Umeå | 84,8 % |
| 202 | Mölndal | 84,7 % |
| 203 | Ydre | 84,6 % |
| 203 | Åmål | 84,6 % |
| 205 | Trelleborg | 84,6 % |
| 206 | Sundsvall | 84,5 % |
| 207 | Tomelilla | 84,4 % |
| 207 | Överkalix | 84,4 % |
| 209 | Alvesta | 84,4 % |
| 210 | Leksand | 84,4 % |
| 211 | Kil | 84,2 % |
| 212 | Säffle | 84,1 % |
| 213 | Gnesta | 84,1 % |
| 214 | Ystad | 84,0 % |
| 215 | Lekeberg | 84,0 % |
| 216 | Västerås | 84,0 % |
| 217 | Kramfors | 83,9 % |
| 218 | Kumla | 83,8 % |
| 219 | Uppsala | 83,7 % |
| 220 | Linköping | 83,3 % |
| 221 | Vellinge | 83,3 % |
| 222 | Täby | 83,3 % |
| 223 | Nyköping | 83,2 % |
| 224 | Sollentuna | 83,1 % |
| 225 | Boden | 83,1 % |
| 225 | Sandviken | 83,1 % |
| 227 | Arboga | 83,0 % |
| 228 | Timrå | 83,0 % |
| 229 | Bollebygd | 83,0 % |
| 230 | Ludvika | 83,0 % |
| 231 | Munkedal | 82,8 % |
| 232 | Herrljunga | 82,8 % |
| 233 | Sollefteå | 82,8 % |
| 234 | Örebro | 82,5 % |
| 235 | Landskrona | 82,4 % |
| 236 | Lysekil | 82,4 % |
| 237 | Värnamo | 82,3 % |
| 238 | Söderköping | 82,3 % |
| 238 | Tjörn | 82,3 % |
| 240 | Östhammar | 82,2 % |
| 241 | Eskilstuna | 82,1 % |
| 242 | Lidingö | 82,0 % |
| 243 | Övertorneå | 81,8 % |
| 244 | Stockholm | 81,8 % |
| 245 | Sundbyberg | 81,7 % |
| 246 | Solna | 81,6 % |
| 247 | Helsingborg | 81,5 % |
| 248 | Tyresö | 81,4 % |
| 249 | Trollhättan | 81,3 % |
| 250 | Härnösand | 81,2 % |
| 251 | Åstorp | 80,8 % |
| 252 | Nynäshamn | 80,8 % |
| 253 | Köping | 80,8 % |
| 254 | Älmhult | 80,7 % |
| 255 | Vingåker | 80,6 % |
| 256 | Luleå | 80,6 % |
| 257 | Partille | 80,4 % |
| 258 | Hjo | 80,3 % |
| 259 | Järfälla | 79,8 % |
| 260 | Kiruna | 79,7 % |
| 261 | Huddinge | 79,7 % |
| 262 | Hallsberg | 79,4 % |
| 263 | Norrköping | 79,4 % |
| 264 | Höganäs | 79,1 % |
| 265 | Knivsta | 78,8 % |
| 266 | Skurup | 78,4 % |
| 267 | Enköping | 78,1 % |
| 268 | Staffanstorp | 77,5 % |
| 269 | Göteborg | 77,5 % |
| 270 | Malmö | 77,4 % |
| 271 | Södertälje | 77,3 % |
| 272 | Bjurholm | 77,3 % |
| 273 | Borlänge | 77,2 % |
| 274 | Perstorp | 77,0 % |
| 275 | Svalöv | 76,8 % |
| 276 | Sigtuna | 76,8 % |
| 277 | Haninge | 76,5 % |
| 278 | Värmdö | 75,6 % |
| 279 | Upplands-Bro | 75,5 % |
| 280 | Håbo | 74,6 % |
| 281 | Nordanstig | 74,5 % |
| 282 | Lessebo | 74,1 % |
| 283 | Lomma | 74,0 % |
| 284 | Norberg | 73,9 % |
| 285 | Burlöv | 72,3 % |
| 286 | Upplands Väsby | 72,3 % |
| 287 | Oxelösund | 69,7 % |
| 288 | Botkyrka | 69,6 % |
| 289 | Strängnäs | 59,1 % |
Kommuner med samma visade värde är rangordnade på Koladas exakta, oavrundade värde.
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst brukarnöjdhet i hemtjänsten i Sverige?
- Hällefors har högst brukarnöjdhet i hemtjänsten av Sveriges kommuner med 98,6 % (2025).
- Vilken kommun har lägst brukarnöjdhet i hemtjänsten?
- Strängnäs ligger sist i rankningen med 59,1 % (2025).
- Vad är rikssnittet för brukarnöjdheten i hemtjänsten?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 84,9 % (2025).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 289 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat brukarnöjdheten i hemtjänsten för 2025 i Kolada.