Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Strängnäs vs Vingåker — vilket är bäst att bo i?

Strängnäs har 39 387 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 35 och Vingåker på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Folkmängd jämförs ej 39 387 8 666 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −1,0 % 0,2 %
Medelålder 43,8 år 46,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,7 % 28,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,4 % 21,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,7 % 13,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Kommunal skattesats 32,50 % (bättre värde) 33,50 % 32,38 %
Årets resultat 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 256 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 31,7 % (bättre värde) 12,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 257 kr/inv. 78 253 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Meritvärde åk 9 236,0 poäng (bättre värde) 220,1 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,8 poäng (bättre värde) 220,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,9 % (bättre värde) 72,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,9 % (bättre värde) 63,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 9,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 975 kr 207 370 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 6,0 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 59,1 % 80,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 66 dagar (2025) 57 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar (bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 12,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,5 % 98,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,4 % (2024) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,5 % (2024) 7,5 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,5 % (2024) 59,4 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,1 % 34,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,6 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,1 % (2025) 79,2 % (2023) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 300 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,1 % (bättre värde) 8,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 5,6 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 415 100 kr (bättre värde) 363 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,2 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,8 % (bättre värde) 79,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,3 index (0–100) 77,0 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 48,1 % 45,7 % –
Inpendling, andel 22,3 % 31,6 % –

Miljö

Miljö — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Insamlat kommunalt avfall 454 kg/inv (bättre värde) 578 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 40 % (bättre värde) 21 % –
Andel elbilar 7,6 % (bättre värde) 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,31 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,85 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,1 % (bättre värde) 15,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 150,25 kr/kvm 139,51 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,95 kr/kvm (bättre värde) 34,66 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 119 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 263 kr/kvm (bättre värde) 292 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 31 138 kr/kvm 13 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 26 165 kr/kvm 5 480 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 37 961 kr/kvm 24 959 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 190,2 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 87,9 per 1 000 inv. 19,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 211,0 per 1 000 inv. 308,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 489,1 per 1 000 inv. 522,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 6,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,6 % −5,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 40 640 8 344 10 633 801
Mediannettoinkomst 321 300 kr/inv. (bättre värde) 271 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 80,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,1 % 84,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 85,6 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,1 % (bättre värde) 48,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Elever i kulturskola, andel 8,0 % 13,5 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 809 kr/elev (2024) 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,04 lån/inv 6,43 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,2 % (2025) 49,6 % (2023) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % (bättre värde) 8,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Cykelväg per invånare 2,53 m/inv (bättre värde) 1,90 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 98,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 74,4 % 76,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,7 % 6,9 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,9 % 8,5 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Strängnäs jämfört med Vingåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Strängnäs Vingåker Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,0 % (bättre värde) 27,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Strängnäs har lägre kommunalskatt (32,50 %) jämfört med Vingåker (33,50 %), en skillnad på 1,00 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Strängnäs (236,0 poäng) 15,9 poäng högre än Vingåker (220,1 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Strängnäs (415 100 kr) än i Vingåker (363 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Strängnäs eller flytta till Vingåker.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Strängnäs eller Vingåker?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,50 % i Strängnäs och 33,50 % i Vingåker (2026). Strängnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,00 procentenheter motsvarar ungefär 210 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Strängnäs eller Vingåker?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 236,0 poäng i Strängnäs och 220,1 poäng i Vingåker (2026). Strängnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Strängnäs eller Vingåker?

Strängnäs har 39 387 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Strängnäs är alltså den större av de två kommunerna. Strängnäs har ungefär 4,5 gånger fler invånare än Vingåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 415 100 kr i Strängnäs och 363 900 kr i Vingåker per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Strängnäs och Vingåker.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.