Jämförelse · Stockholms län
Huddinge vs Norrtälje — vilket är bäst att bo i? Huddinge har 114 686 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Huddinge ett bättre värde på 33 och Norrtälje på 17.
Huddinge
33
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Norrtälje
17
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Folkmängd jämförs ej 114 686 66 832 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 39,2 år 47,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 14,8 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,9 % 19,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 31,5 % 13,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Kommunal skattesats 31,71 %
★
(bättre värde) 32,05 % 32,38 % Årets resultat 3 199 kr/inv.
★
(bättre värde) 2 535 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 39,7 %
★
(bättre värde) 36,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 65 549 kr/inv. 68 096 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Meritvärde åk 9 243,6 poäng
★
(bättre värde) 221,5 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 246,4 poäng
★
(bättre värde) 222,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 87,0 %
★
(bättre värde) 83,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,9 %
★
(bättre värde) 68,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,6 elever/lärare 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 211 437 kr 211 670 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,4 år
★
(bättre värde) 81,5 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,1 dagar
★
(bättre värde) 12,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 %
★
(bättre värde) 15,6 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 93,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,4 %
★
(bättre värde) 63,3 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 9,0 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 %
★
(bättre värde) 60,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 69,4 % (2025) 82,8 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 838 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 790 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,5 % 5,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 %
★
(bättre värde) 3,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 421 300 kr
★
(bättre värde) 384 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. 12,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % 82,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 71,8 index (0–100) – Utpendling, andel 74,5 % 33,4 % – Inpendling, andel 68,9 % 13,9 % –
Boende Boende — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,9 % 10,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 61,75 kr/kvm
★
(bättre värde) 186,52 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,24 kr/kvm 21,72 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm 215 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 49 992 kr/kvm 31 931 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 35 493 kr/kvm 26 942 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 51 790 kr/kvm 38 179 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 133,9 per 1 000 inv. 131,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 128,7 per 1 000 inv. 134,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 158,1 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 420,7 per 1 000 inv. 528,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 37,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,3 % 5,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 114 166 69 422 10 633 801 Mediannettoinkomst 333 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 299 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 26,2 per 100 000 inv. 18,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 237 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,2 % 82,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,7 % 84,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,4 %
★
(bättre värde) 51,6 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 58,6 % (2025) 69,5 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 %
★
(bättre värde) 4,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Cykelväg per invånare 2,02 m/inv
★
(bättre värde) 1,82 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 94,4 %
★
(bättre värde) 71,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Huddinge jämfört med Norrtälje, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Norrtälje
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 %
★
(bättre värde) 6,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 5,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,8 % 4,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Huddinge har lägre kommunalskatt (31,71 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 0,34 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Huddinge (243,6 poäng) 22,1 poäng högre än Norrtälje (221,5 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Huddinge (421 300 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Huddinge eller flytta till Norrtälje .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Huddinge eller Norrtälje? Den totala kommunala skattesatsen är 31,71 % i Huddinge och 32,05 % i Norrtälje (2026). Huddinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,34 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Huddinge eller Norrtälje? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 243,6 poäng i Huddinge och 221,5 poäng i Norrtälje (2026). Huddinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Huddinge eller Norrtälje? Huddinge har 114 686 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Huddinge är alltså den större av de två kommunerna. Huddinge har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Norrtälje. Medianinkomsten (20–64 år) är 421 300 kr i Huddinge och 384 000 kr i Norrtälje per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.