Kommunatlas
Uppsala län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Knivsta

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 28 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
KNU
9 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
9
S+V+MP · 29 %
Borgerliga
9
M+C+L+KD · 29 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 28 september 2026)

KNU
9 31,6 %
S
5 15,2 %
M
4 12,9 %
SD
4 11,8 %
C
2 5,9 %
KD
2 6,7 %
MP
2 5,8 %
V
2 6,5 %
L
1 2,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 28 september 2026 · Lokala partier: Knivsta.Nu

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 8 % 15 % 23 % 30 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 2002: 25,8 % Socialdemokraterna 2006: 25,8 % Socialdemokraterna 2010: 19,4 % Socialdemokraterna 2014: 19,4 % Socialdemokraterna 2018: 16,1 % Socialdemokraterna 2022: 16,1 % Socialdemokraterna 2026: 16,1 % Moderaterna 2002: 22,6 % Moderaterna 2006: 29,0 % Moderaterna 2010: 29,0 % Moderaterna 2014: 25,8 % Moderaterna 2018: 16,1 % Moderaterna 2022: 12,9 % Moderaterna 2026: 12,9 % Centerpartiet 2002: 9,7 % Centerpartiet 2006: 9,7 % Centerpartiet 2010: 9,7 % Centerpartiet 2014: 9,7 % Centerpartiet 2018: 9,7 % Centerpartiet 2022: 6,5 % Centerpartiet 2026: 6,5 % Vänsterpartiet 2002: 6,5 % Vänsterpartiet 2006: 3,2 % Vänsterpartiet 2010: 3,2 % Vänsterpartiet 2014: 6,5 % Vänsterpartiet 2018: 3,2 % Vänsterpartiet 2022: 6,5 % Vänsterpartiet 2026: 6,5 % Liberalerna 2002: 12,9 % Liberalerna 2006: 9,7 % Liberalerna 2010: 9,7 % Liberalerna 2014: 3,2 % Liberalerna 2018: 6,5 % Liberalerna 2022: 3,2 % Liberalerna 2026: 3,2 % Kristdemokraterna 2002: 6,5 % Kristdemokraterna 2006: 6,5 % Kristdemokraterna 2010: 3,2 % Kristdemokraterna 2014: 9,7 % Kristdemokraterna 2018: 12,9 % Kristdemokraterna 2022: 9,7 % Kristdemokraterna 2026: 6,5 % Miljöpartiet 2002: 3,2 % Miljöpartiet 2006: 3,2 % Miljöpartiet 2010: 6,5 % Miljöpartiet 2014: 6,5 % Miljöpartiet 2018: 6,5 % Miljöpartiet 2022: 3,2 % Miljöpartiet 2026: 6,5 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,2 % Sverigedemokraterna 2014: 6,5 % Sverigedemokraterna 2018: 12,9 % Sverigedemokraterna 2022: 12,9 % Sverigedemokraterna 2026: 12,9 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 8 8 6 6 5 5 5
Moderaterna M 7 9 9 8 5 4 4
Sverigedemokraterna SD — — 1 2 4 4 4
Centerpartiet C 3 3 3 3 3 2 2
Vänsterpartiet V 2 1 1 2 1 2 2
Liberalerna L 4 3 3 1 2 1 1
Miljöpartiet MP 1 1 2 2 2 1 2
Kristdemokraterna KD 2 2 1 3 4 3 2
Övriga partier Övr. 4 4 5 4 5 9 9
Totalt 31313131313131

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Knivstas senaste kommunalval 2026 var 85,8 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

85,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 41 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

88,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,6 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 24 av 290 kommuner

Plats 1 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

60,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 25 av 290 kommuner

Plats 2 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

35,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

8,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 261 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Uppsala län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Knivsta

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 5 av 31 mandat
Valresultat 2026
KNU störst med 9 av 31 mandat Fastställt 28 september 2026

Se valresultat i Knivsta för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Knivsta kommunfullmäktige 2026?

Knivsta.Nu fick flest mandat i Knivsta i valet 2026 med totalt 9 mandat av 31 möjliga. Status: fastställt 28 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Knivsta?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Knivsta var 25,8 % av mandaten (2002). I senaste valet 2026 fick partiet 16,1 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Knivsta?

Kommunvalet i Knivsta hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Knivsta är fastställt av länsstyrelsen 28 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Knivsta?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Knivsta var 85,8 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Knivsta.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Knivsta kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.