Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Mariestad vs Ulricehamn — vilket är bäst att bo i?

Mariestad har 24 421 invånare och Ulricehamn har 24 954 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Mariestad ett bättre värde på 30 och Ulricehamn på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Folkmängd jämförs ej 24 421 24 954 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 44,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,3 % 24,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,5 % 22,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,1 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Kommunal skattesats 32,74 % 32,53 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 254 kr/inv. (bättre värde) 3 059 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 21,2 % 51,4 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 932 kr/inv. 70 907 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Meritvärde åk 9 208,2 poäng (bättre värde) 206,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,0 poäng (bättre värde) 207,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,1 % (bättre värde) 75,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,2 % (bättre värde) 61,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare (bättre värde) 13,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 188 538 kr 183 465 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,7 % 92,3 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 90 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 9 dagar (2021) 29 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,7 dagar (bättre värde) 13,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % (bättre värde) 95,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,8 % 72,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,9 % 5,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,8 % (bättre värde) 64,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 21,6 % 37,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,5 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,0 % (bättre värde) 82,9 % 79,4 %
Anmälda brott 9 869 per 100 000 inv. 8 522 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,9 % 4,5 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 396 100 kr (bättre värde) 390 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,2 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 77,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 34,3 % 36,3 % –
Inpendling, andel 24,5 % 21,4 % –

Miljö

Miljö — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Insamlat kommunalt avfall 401 kg/inv 359 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,1 % 6,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,38 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,74 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 7,3 % (bättre värde) 11,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 94,12 kr/kvm (bättre värde) 116,03 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,18 kr/kvm (bättre värde) 32,08 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 113 kr/kvm (bättre värde) 126 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 224 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 19 177 kr/kvm 17 301 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 10 438 kr/kvm 21 804 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 26 160 kr/kvm 20 046 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 155,7 per 1 000 inv. 161,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 139,3 per 1 000 inv. 48,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 238,7 per 1 000 inv. 270,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 533,8 per 1 000 inv. 480,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,4 % 1,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 24 160 25 008 10 633 801
Mediannettoinkomst 296 600 kr/inv. 301 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 12,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 28 kr/inv. 68 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,8 % (bättre värde) 83,7 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,4 % (bättre värde) 86,2 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 53,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Elever i kulturskola, andel 10,2 % 12,7 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 831 kr/elev (2024) 1 137 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,24 lån/inv (bättre värde) 4,48 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,1 % (bättre värde) 62,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % 4,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Cykelväg per invånare 4,41 m/inv 6,37 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,1 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 % (bättre värde) 70,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,9 % (bättre värde) 6,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,0 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 % (bättre värde) 9,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mariestad jämfört med Ulricehamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mariestad Ulricehamn Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,4 % (bättre värde) 36,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Ulricehamn har lägre kommunalskatt (32,53 %) jämfört med Mariestad (32,74 %), en skillnad på 0,21 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mariestad eller flytta till Ulricehamn.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mariestad eller Ulricehamn?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,74 % i Mariestad och 32,53 % i Ulricehamn (2026). Ulricehamn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,21 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mariestad eller Ulricehamn?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,2 poäng i Mariestad och 206,8 poäng i Ulricehamn (2026). Mariestad har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mariestad eller Ulricehamn?

Mariestad har 24 421 invånare och Ulricehamn har 24 954 (2025). Ulricehamn är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 100 kr i Mariestad och 390 800 kr i Ulricehamn per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2021–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Mariestad och Ulricehamn.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.