Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Älvdalen vs Vansbro — vilket är bäst att bo i?

Älvdalen har 6 831 invånare och Vansbro har 6 741 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Älvdalen ett bättre värde på 33 och Vansbro på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Folkmängd jämförs ej 6 831 6 741 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,2 % 0,2 %
Medelålder 48,0 år 46,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,3 % 28,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,0 % 20,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,9 % 10,5 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Kommunal skattesats 34,77 % 34,28 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 585 kr/inv. (bättre värde) −422 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 61,0 % (bättre värde) 30,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 86 353 kr/inv. 80 817 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Meritvärde åk 9 216,5 poäng (bättre värde) 197,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,5 poäng (bättre värde) 197,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,1 % (bättre värde) 71,2 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 % (bättre värde) 60,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 7,3 elever/lärare (bättre värde) 10,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 152 kr 203 839 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,3 % (bättre värde) 88,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 80 % 79 %
Väntetid till äldreboende 25 dagar (2023) 93 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,6 år (bättre värde) 81,2 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar (bättre värde) 17,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,3 % (bättre värde) 12,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % (bättre värde) 92,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,0 % (bättre värde) 62,3 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,8 % 4,9 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % (bättre värde) 60,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,9 % 32,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % 4,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,5 % – 79,4 %
Anmälda brott 7 555 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 767 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 % 4,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 % 2,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 374 900 kr (bättre värde) 367 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % (bättre värde) 85,0 % 80,9 %
Utpendling, andel 21,9 % 17,0 % –
Inpendling, andel 15,0 % 14,5 % –

Miljö

Miljö — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Insamlat kommunalt avfall 507 kg/inv 323 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 22 % (bättre värde) 14 % –
Andel elbilar 1,4 % 1,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,38 ton CO2-ekv/inv 5,54 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,3 % (bättre värde) 16,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 164,15 kr/kvm 151,74 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 43,52 kr/kvm 34,45 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 111 kr/kvm (bättre värde) 117 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 314 kr/kvm 298 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 19 602 kr/kvm 10 813 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 31 402 kr/kvm 6 419 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 547 kr/kvm 9 557 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 141,9 per 1 000 inv. 157,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,8 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 390,4 per 1 000 inv. 385,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 607,4 per 1 000 inv. 552,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 595 6 552 10 633 801
Mediannettoinkomst 277 700 kr/inv. (bättre värde) 271 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 29,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % (bättre värde) 80,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,3 % (bättre värde) 82,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,3 % (bättre värde) 42,4 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 32,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Elever i kulturskola, andel 17,1 % (2018) 17,7 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 720 kr/elev (2020) 1 141 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,02 lån/inv 7,43 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,4 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % 2,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Cykelväg per invånare 0,78 m/inv 1,34 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 64,4 % (bättre värde) 31,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,0 % (bättre värde) 7,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,5 % 19,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älvdalen jämfört med Vansbro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Vansbro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 25,8 % 26,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vansbro har lägre kommunalskatt (34,28 %) jämfört med Älvdalen (34,77 %), en skillnad på 0,49 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älvdalen (216,5 poäng) 19,0 poäng högre än Vansbro (197,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvdalen eller flytta till Vansbro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älvdalen eller Vansbro?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,77 % i Älvdalen och 34,28 % i Vansbro (2026). Vansbro har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älvdalen eller Vansbro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,5 poäng i Älvdalen och 197,5 poäng i Vansbro (2026). Älvdalen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 19,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Älvdalen eller Vansbro?

Älvdalen har 6 831 invånare och Vansbro har 6 741 (2025). Älvdalen är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 374 900 kr i Älvdalen och 367 600 kr i Vansbro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2018–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Älvdalen och Vansbro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.