Kommunatlas
Värmlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Sunne

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 41 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
41
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
11 mandat (27 % av mandaten)
Rödgröna
12
S+V+MP · 29 %
Borgerliga
21
M+C+L+KD · 51 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

M
11 27,6 %
S
9 21,9 %
C
7 16,1 %
SD
6 13,7 %
L
2 4,9 %
V
2 3,9 %
HS
2 6,1 %
KD
1 2,6 %
MP
1 2,9 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 41 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026 · Lokala partier: Hela Sunne

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 36,6 % Socialdemokraterna 1976: 34,1 % Socialdemokraterna 1979: 34,1 % Socialdemokraterna 1982: 36,6 % Socialdemokraterna 1985: 36,6 % Socialdemokraterna 1988: 36,6 % Socialdemokraterna 1991: 31,7 % Socialdemokraterna 1994: 36,6 % Socialdemokraterna 1998: 34,1 % Socialdemokraterna 2002: 29,3 % Socialdemokraterna 2006: 29,3 % Socialdemokraterna 2010: 29,3 % Socialdemokraterna 2014: 29,3 % Socialdemokraterna 2018: 24,4 % Socialdemokraterna 2022: 22,0 % Socialdemokraterna 2026: 22,0 % Moderaterna 1973: 12,2 % Moderaterna 1976: 14,6 % Moderaterna 1979: 17,1 % Moderaterna 1982: 17,1 % Moderaterna 1985: 17,1 % Moderaterna 1988: 14,6 % Moderaterna 1991: 24,4 % Moderaterna 1994: 19,5 % Moderaterna 1998: 17,1 % Moderaterna 2002: 12,2 % Moderaterna 2006: 17,1 % Moderaterna 2010: 17,1 % Moderaterna 2014: 14,6 % Moderaterna 2018: 12,2 % Moderaterna 2022: 22,0 % Moderaterna 2026: 26,8 % Centerpartiet 1973: 41,5 % Centerpartiet 1976: 41,5 % Centerpartiet 1979: 39,0 % Centerpartiet 1982: 36,6 % Centerpartiet 1985: 31,7 % Centerpartiet 1988: 34,1 % Centerpartiet 1991: 26,8 % Centerpartiet 1994: 26,8 % Centerpartiet 1998: 24,4 % Centerpartiet 2002: 31,7 % Centerpartiet 2006: 36,6 % Centerpartiet 2010: 34,1 % Centerpartiet 2014: 22,0 % Centerpartiet 2018: 26,8 % Centerpartiet 2022: 17,1 % Centerpartiet 2026: 17,1 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 0,0 % Vänsterpartiet 1979: 0,0 % Vänsterpartiet 1982: 2,4 % Vänsterpartiet 1985: 2,4 % Vänsterpartiet 1988: 0,0 % Vänsterpartiet 1991: 0,0 % Vänsterpartiet 1994: 2,4 % Vänsterpartiet 1998: 7,3 % Vänsterpartiet 2002: 4,9 % Vänsterpartiet 2006: 2,4 % Vänsterpartiet 2010: 4,9 % Vänsterpartiet 2014: 2,4 % Vänsterpartiet 2018: 2,4 % Vänsterpartiet 2022: 2,4 % Vänsterpartiet 2026: 4,9 % Liberalerna 1973: 9,8 % Liberalerna 1976: 9,8 % Liberalerna 1979: 9,8 % Liberalerna 1982: 7,3 % Liberalerna 1985: 9,8 % Liberalerna 1988: 9,8 % Liberalerna 1991: 4,9 % Liberalerna 1994: 4,9 % Liberalerna 1998: 4,9 % Liberalerna 2002: 9,8 % Liberalerna 2006: 4,9 % Liberalerna 2010: 4,9 % Liberalerna 2014: 4,9 % Liberalerna 2018: 7,3 % Liberalerna 2022: 7,3 % Liberalerna 2026: 4,9 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 4,9 % Kristdemokraterna 1994: 2,4 % Kristdemokraterna 1998: 7,3 % Kristdemokraterna 2002: 4,9 % Kristdemokraterna 2006: 2,4 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 2,4 % Kristdemokraterna 2022: 4,9 % Kristdemokraterna 2026: 2,4 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 2,4 % Miljöpartiet 1988: 4,9 % Miljöpartiet 1991: 4,9 % Miljöpartiet 1994: 7,3 % Miljöpartiet 1998: 4,9 % Miljöpartiet 2002: 4,9 % Miljöpartiet 2006: 2,4 % Miljöpartiet 2010: 4,9 % Miljöpartiet 2014: 4,9 % Miljöpartiet 2018: 2,4 % Miljöpartiet 2022: 2,4 % Miljöpartiet 2026: 2,4 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 2,4 % Sverigedemokraterna 2006: 4,9 % Sverigedemokraterna 2010: 4,9 % Sverigedemokraterna 2014: 9,8 % Sverigedemokraterna 2018: 12,2 % Sverigedemokraterna 2022: 14,6 % Sverigedemokraterna 2026: 14,6 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 12 12 12 12 10 9 9
Moderaterna M 5 7 7 6 5 9 11
Sverigedemokraterna SD 1 2 2 4 5 6 6
Centerpartiet C 13 15 14 9 11 7 7
Vänsterpartiet V 2 1 2 1 1 1 2
Liberalerna L 4 2 2 2 3 3 2
Miljöpartiet MP 2 1 2 2 1 1 1
Kristdemokraterna KD 2 1 — — 1 2 1
Övriga partier Övr. — — — 5 4 3 2
Totalt 41414141414141

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Sunnes senaste kommunalval 2026 var 82,7 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

82,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 141 av 290 kommuner

Plats 6 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

85,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,6 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 113 av 290 kommuner

Plats 5 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

48,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

5,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 162 av 290 kommuner

Plats 4 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

51,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

8,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 25 av 290 kommuner

Plats 2 av 16 kommuner i Värmlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Sunne

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
M störst med 9 av 41 mandat
Valresultat 2026
M störst med 11 av 41 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Sunne för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Sunne kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Sunne i valet 2026 med totalt 11 mandat av 41 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Sunne?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Sunne var 36,6 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 22,0 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Sunne?

Kommunvalet i Sunne hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Sunne är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Sunne?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Sunne var 82,7 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Sunne.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Sunne kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.