Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Burlöv vs Sjöbo — vilket är bäst att bo i?

Burlöv har 20 444 invånare och Sjöbo har 19 397 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Sjöbo ett bättre värde på 29 och Burlöv på 28.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Folkmängd jämförs ej 20 444 19 397 10 605 529
Befolkningsförändring 1,7 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 39,8 år 44,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,1 % 24,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,9 % 21,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 35,5 % 11,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Kommunal skattesats 31,27 % (bättre värde) 32,10 % 32,38 %
Årets resultat 1 560 kr/inv. 2 634 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 57,2 % (bättre värde) 34,2 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 66 755 kr/inv. 69 055 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Meritvärde åk 9 221,3 poäng (bättre värde) 183,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,8 poäng (bättre värde) 185,1 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,8 % (bättre värde) 76,8 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,0 % (bättre värde) 63,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,7 elever/lärare 10,7 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 680 kr 182 712 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 72 % 89 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 78 dagar 42 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Medellivslängd 80,7 år (bättre värde) 80,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,7 dagar (bättre värde) 11,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 7,4 % (bättre värde) 10,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 % 98,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,9 % (bättre värde) 60,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,4 % 9,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,6 % 62,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 27,6 % (bättre värde) 27,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,2 % 5,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 61,3 % 85,4 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 14 044 per 100 000 inv. 11 168 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,7 % 4,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,3 % 4,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 368 100 kr 382 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,0 per 1 000 inv. 14,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,4 % 83,5 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,5 index (0–100) (bättre värde) 74,5 index (0–100)
Utpendling, andel 77,7 % 57,0 %
Inpendling, andel 78,3 % 34,8 %

Miljö

Miljö — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Insamlat kommunalt avfall 424 kg/inv (bättre värde) 682 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (bättre värde) 12 %
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 4,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,02 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,08 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv. 2,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,0 % 7,9 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 71,86 kr/kvm (bättre värde) 91,04 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 6 kr/år (bättre värde) 16 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 145 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 225 kr/kvm (bättre värde) 297 kr/kvm
Fastighetspris småhus 33 771 kr/kvm 19 725 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 22 791 kr/kvm 10 028 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 28 483 kr/kvm 21 607 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 203,2 per 1 000 inv. 97,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 90,1 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 131,5 per 1 000 inv. 344,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 424,8 per 1 000 inv. 469,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 38,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,9 % −0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 20 721 19 407 10 633 801
Mediannettoinkomst 287 900 kr/inv. 298 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 19,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 203 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 69,0 % 82,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 76,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 % 47,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % 12,1 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 742 kr/elev 121 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 2,47 lån/inv 5,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 50,8 % 54,5 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 6,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Cykelväg per invånare 3,29 m/inv (bättre värde) 2,88 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 84,9 % (bättre värde) 41,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % (bättre värde) 5,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 26,8 % (bättre värde) 9,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Burlöv jämfört med Sjöbo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Burlöv Sjöbo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,6 % (bättre värde) 33,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Burlöv och Sjöbo har nästan identisk kommunalskatt (31,27 % respektive 32,10 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Burlöv (221,3 poäng) 38,0 poäng högre än Sjöbo (183,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Burlöv eller flytta till Sjöbo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Burlöv eller Sjöbo?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,27 % i Burlöv och 32,10 % i Sjöbo (2026). Burlöv har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,83 procentenheter motsvarar i storleksordningen 291 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Burlöv eller Sjöbo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,3 poäng i Burlöv och 183,3 poäng i Sjöbo (2025). Burlöv har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 38,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Burlöv eller Sjöbo?

Burlöv har 20 444 invånare och Sjöbo har 19 397 (2025). Burlöv är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 368 100 kr i Burlöv och 382 700 kr i Sjöbo per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare