Jämförelse · Västmanlands län
Köping vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Köping har 25 610 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Surahammar ett bättre värde på 30 och Köping på 23.
Köping
23
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Surahammar
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 25 610 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 44,6 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,0 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,5 % 18,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 213,7 poäng 221,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,5 poäng 222,0 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,7 % 96,0 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 59,8 % 67,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 192 520 kr 181 164 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Medellivslängd 81,5 år
★
(bättre värde) 79,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar
★
(bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 %
★
(bättre värde) 13,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 %
★
(bättre värde) 93,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,5 %
★
(bättre värde) 61,6 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 11,8 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,8 % 59,0 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,0 % – 79,4 % Anmälda brott 11 594 per 100 000 inv. 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,3 % 4,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 800 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) 82,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 31,8 % 60,8 % – Inpendling, andel 32,1 % 35,2 % –
Boende Boende — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,9 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 91,97 kr/kvm 86,58 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 175 kr/kvm
★
(bättre värde) 231 kr/kvm – Fastighetspris småhus 19 491 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 357 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 245 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 217,6 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 102,3 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 199,8 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 519,8 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,8 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 002 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 15,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 61,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 80,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 84,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 3,04 m/inv 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 34,1 % 38,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Köping jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 %
★
(bättre värde) 9,1 % 9,0 %
Sammanfattning Köping och Surahammar har nästan identisk kommunalskatt (33,04 % respektive 33,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Surahammar (221,4 poäng) 7,7 poäng högre än Köping (213,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Köping eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Köping eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,04 % i Köping och 33,19 % i Surahammar (2026). Köping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Köping eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,7 poäng i Köping och 221,4 poäng i Surahammar (2025). Surahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Köping eller Surahammar? Köping har 25 610 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Köping är alltså den största av de två kommunerna. Köping har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Surahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 800 kr i Köping och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: SCB via Kolada.