Jämförelse · Västra Götalands län
Stenungsund vs Ulricehamn — vilket är bäst att bo i? Stenungsund har 27 854 invånare och Ulricehamn har 24 954 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Stenungsund ett bättre värde på 34 och Ulricehamn på 18.
Stenungsund
34
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Ulricehamn
18
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Folkmängd jämförs ej 27 854 24 954 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 42,7 år 44,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 24,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,3 % 22,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,9 % 13,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Kommunal skattesats 33,12 % 32,53 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 3 988 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 059 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 35,4 % 51,4 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 70 813 kr/inv. 70 907 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Meritvärde åk 9 226,2 poäng
★
(bättre värde) 206,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,7 poäng
★
(bättre värde) 207,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,9 %
★
(bättre värde) 75,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,2 %
★
(bättre värde) 61,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 13,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 195 858 kr 183 465 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar
★
(bättre värde) 13,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,6 % 8,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,8 % 95,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 % 72,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,1 %
★
(bättre värde) 64,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,1 % (2024) 82,9 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 586 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 522 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 %
★
(bättre värde) 4,5 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % 3,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 453 900 kr
★
(bättre värde) 390 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,6 %
★
(bättre värde) 85,2 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 77,5 index (0–100) – Utpendling, andel 53,3 % 36,3 % – Inpendling, andel 49,5 % 21,4 % –
Boende Boende — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,6 %
★
(bättre värde) 11,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 112,68 kr/kvm
★
(bättre värde) 116,03 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,70 kr/kvm
★
(bättre värde) 32,08 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 158 kr/kvm
★
(bättre värde) 224 kr/kvm – Fastighetspris småhus 34 566 kr/kvm 17 301 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 714 kr/kvm 21 804 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 38 697 kr/kvm 20 046 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 128,0 per 1 000 inv. 161,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 59,9 per 1 000 inv. 48,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 250,4 per 1 000 inv. 270,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 438,3 per 1 000 inv. 480,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,0 % 1,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 28 180 25 008 10 633 801 Mediannettoinkomst 350 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 301 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 3,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 68 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,1 %
★
(bättre värde) 83,7 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,2 %
★
(bättre värde) 86,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,8 % (2024) 62,2 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % 4,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Cykelväg per invånare 3,48 m/inv 6,37 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,0 %
★
(bättre värde) 70,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Stenungsund jämfört med Ulricehamn, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Stenungsund Ulricehamn
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % 6,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,4 % 9,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ulricehamn har lägre kommunalskatt (32,53 %) jämfört med Stenungsund (33,12 %), en skillnad på 0,59 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Stenungsund (226,2 poäng) 19,4 poäng högre än Ulricehamn (206,8 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Stenungsund (453 900 kr) än i Ulricehamn (390 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Stenungsund eller flytta till Ulricehamn .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Stenungsund eller Ulricehamn? Den totala kommunala skattesatsen är 33,12 % i Stenungsund och 32,53 % i Ulricehamn (2026). Ulricehamn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,59 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Stenungsund eller Ulricehamn? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 226,2 poäng i Stenungsund och 206,8 poäng i Ulricehamn (2026). Stenungsund har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 19,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Stenungsund eller Ulricehamn? Stenungsund har 27 854 invånare och Ulricehamn har 24 954 (2025). Stenungsund är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 453 900 kr i Stenungsund och 390 800 kr i Ulricehamn per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.