Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Åtvidaberg vs Motala — vilket är bäst att bo i?

Åtvidaberg har 11 490 invånare och Motala har 43 131 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Åtvidaberg ett bättre värde på 30 och Motala på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Folkmängd jämförs ej 11 490 43 131 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % −0,9 % 0,2 %
Medelålder 45,7 år 44,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,2 % 25,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,3 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Kommunal skattesats 33,94 % 33,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 6 611 kr/inv. (bättre värde) 2 425 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 46,2 % (bättre värde) 45,0 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 315 kr/inv. 74 052 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 205,2 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,1 poäng 206,0 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,4 % (bättre värde) 76,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 53,5 % 58,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 169 812 kr 195 137 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94 % (bättre värde) 88 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 41 dagar (bättre värde) 42 dagar

Hälsa

Hälsa — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Medellivslängd 80,6 år 82,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar 10,9 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 10,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 % (bättre värde) 94,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % 67,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,4 % 5,0 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 % (bättre värde) 63,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 25,2 % (bättre värde) 33,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (bättre värde) 77,8 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 217 per 100 000 inv. (bättre värde) 12 286 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,8 % (bättre värde) 6,0 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % (bättre värde) 5,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 387 600 kr (bättre värde) 382 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 5,9 per 1 000 inv. 7,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,2 % (bättre värde) 81,3 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,7 index (0–100) (bättre värde) 76,4 index (0–100)
Utpendling, andel 48,6 % 37,8 %
Inpendling, andel 20,4 % 19,5 %

Miljö

Miljö — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Insamlat kommunalt avfall 494 kg/inv 411 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % 27 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,1 % 5,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,05 ton CO2-ekv/inv 2,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,4 % (bättre värde) 14,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 104,21 kr/kvm 54,19 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år 25 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 132 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 209 kr/kvm (bättre värde) 238 kr/kvm
Fastighetspris småhus 16 669 kr/kvm 20 815 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 797 kr/kvm 15 668 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 729 kr/kvm 27 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,1 per 1 000 inv. 225,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 40,9 per 1 000 inv. 49,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 300,2 per 1 000 inv. 236,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 518,2 per 1 000 inv. 511,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,6 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 372 42 363 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 800 kr/inv. 288 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 30,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 48 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % (bättre värde) 46,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 47,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Elever i kulturskola, andel 8,0 % 14,5 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 055 kr/elev (bättre värde) 1 207 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,00 lån/inv 5,38 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,8 % (bättre värde) 41,5 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % (bättre värde) 7,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Cykelväg per invånare 3,14 m/inv 3,76 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % 99,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,3 % 82,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 7,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % (bättre värde) 9,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Åtvidaberg jämfört med Motala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Åtvidaberg Motala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,4 % 34,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Åtvidaberg och Motala har nästan identisk kommunalskatt (33,94 % respektive 33,25 %).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Åtvidaberg eller flytta till Motala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Åtvidaberg eller Motala?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,94 % i Åtvidaberg och 33,25 % i Motala (2026). Motala har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,69 procentenheter motsvarar i storleksordningen 241 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Åtvidaberg eller Motala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Åtvidaberg och 205,2 poäng i Motala (2025). Motala har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Åtvidaberg eller Motala?

Åtvidaberg har 11 490 invånare och Motala har 43 131 (2025). Motala är alltså den största av de två kommunerna. Motala har ungefär 3,8 gånger fler invånare än Åtvidaberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 600 kr i Åtvidaberg och 382 000 kr i Motala per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare