Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Ekerö vs Nynäshamn — vilket är bäst att bo i?

Ekerö har 29 062 invånare och Nynäshamn har 30 610 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Ekerö ett bättre värde på 40 och Nynäshamn på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Folkmängd jämförs ej 29 062 30 610 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 41,6 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,1 % 23,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 28,1 % 22,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,7 % 21,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Kommunal skattesats 31,45 % (bättre värde) 32,18 % 32,38 %
Årets resultat 1 990 kr/inv. 3 346 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 24,3 % 38,4 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 146 kr/inv. 65 372 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Meritvärde åk 9 247,2 poäng (bättre värde) 226,1 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 247,4 poäng (bättre värde) 227,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 90,6 % 90,6 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 82,2 % (bättre värde) 71,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,4 elever/lärare (bättre värde) 14,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 699 kr 198 573 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91 % (bättre värde) 81 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 26 dagar (bättre värde) 110 dagar

Hälsa

Hälsa — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Medellivslängd 83,7 år (bättre värde) 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 7,7 dagar (bättre värde) 11,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,5 % 11,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,1 % (bättre värde) 93,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 76,0 % (bättre värde) 74,6 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,0 % (bättre värde) 16,3 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,0 % (bättre värde) 66,6 % 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,2 % 27,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,5 % (bättre värde) 5,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,3 % (bättre värde) 81,1 % 79,4 %
Anmälda brott 8 477 per 100 000 inv. (bättre värde) 14 807 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,9 % (bättre värde) 5,3 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,9 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 495 600 kr (bättre värde) 393 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 13,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,8 % (bättre värde) 80,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,4 index (0–100) 75,8 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 61,8 % 60,0 %
Inpendling, andel 36,1 % 23,0 %

Miljö

Miljö — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Insamlat kommunalt avfall 424 kg/inv (bättre värde) 489 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 31 % 34 % (bättre värde)
Andel elbilar 10,5 % (bättre värde) 6,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,98 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,24 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv. 4,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,0 % (bättre värde) 19,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 138,80 kr/kvm (bättre värde) 141,98 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 25 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 266 kr/kvm (bättre värde) 279 kr/kvm
Fastighetspris småhus 47 625 kr/kvm 35 077 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 45 069 kr/kvm 23 055 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 51 716 kr/kvm 47 688 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 60,8 per 1 000 inv. 172,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 53,2 per 1 000 inv. 102,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 271,2 per 1 000 inv. 189,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 385,2 per 1 000 inv. 463,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,4 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,6 % 6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 28 694 31 517 10 633 801
Mediannettoinkomst 389 900 kr/inv. (bättre värde) 304 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 42,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 239 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 % (bättre värde) 77,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 % (bättre värde) 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 65,9 % (bättre värde) 50,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Elever i kulturskola, andel 10,0 % (bättre värde) 9,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 394 kr/elev 2 034 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,00 lån/inv (bättre värde) 3,63 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,9 % (bättre värde) 57,6 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,0 % (bättre värde) 6,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Cykelväg per invånare 2,69 m/inv 3,34 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 81,7 % 85,1 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 % (bättre värde) 7,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 2,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,7 % 2,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ekerö jämfört med Nynäshamn, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ekerö Nynäshamn Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 54,7 % (bättre värde) 35,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Ekerö och Nynäshamn har nästan identisk kommunalskatt (31,45 % respektive 32,18 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ekerö (247,2 poäng) 21,1 poäng högre än Nynäshamn (226,1 poäng). Medianinkomsten är 26 % högre i Ekerö (495 600 kr) än i Nynäshamn (393 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ekerö eller flytta till Nynäshamn.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ekerö eller Nynäshamn?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,45 % i Ekerö och 32,18 % i Nynäshamn (2026). Ekerö har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,73 procentenheter motsvarar i storleksordningen 256 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ekerö eller Nynäshamn?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 247,2 poäng i Ekerö och 226,1 poäng i Nynäshamn (2025). Ekerö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 21,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Ekerö eller Nynäshamn?

Ekerö har 29 062 invånare och Nynäshamn har 30 610 (2025). Nynäshamn är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 495 600 kr i Ekerö och 393 900 kr i Nynäshamn per år. Källa: SCB via Kolada.

Utforska vidare