Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Eskilstuna vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i?

Eskilstuna har 106 789 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 35 och Eskilstuna på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Folkmängd jämförs ej 106 789 39 387 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 42,2 år 43,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,9 % 23,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,7 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,8 % 16,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Kommunal skattesats 32,85 % 32,50 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 005 kr/inv. 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 24,2 % 31,7 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 021 kr/inv. 68 257 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Meritvärde åk 9 227,8 poäng (bättre värde) 226,4 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,0 poäng (bättre värde) 228,4 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,9 % (bättre värde) 83,3 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,7 % 71,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,6 elever/lärare 12,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 055 kr 195 975 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 82 % (bättre värde) 59 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 32 dagar (bättre värde) 66 dagar

Hälsa

Hälsa — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Medellivslängd 80,6 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,6 dagar (bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 10,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 % (bättre värde) 64,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,1 % (bättre värde) 8,5 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % (bättre värde) 59,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 36,8 % 35,1 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,1 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,2 % 83,1 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 14 987 per 100 000 inv. 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Arbetslöshet 20–64 år 9,5 % 4,9 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,6 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 371 100 kr 415 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,6 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,1 index (0–100) 76,3 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 17,9 % 48,1 %
Inpendling, andel 18,5 % 22,3 %

Miljö

Miljö — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 397 kg/inv (bättre värde) 460 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % 40 % (bättre värde)
Andel elbilar 6,0 % 7,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,35 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,31 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,3 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 68,14 kr/kvm (bättre värde) 150,25 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18 kr/år (bättre värde) 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 119 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm
Fastighetspris småhus 25 191 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 593 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 31 926 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 258,3 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 95,8 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 155,3 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 509,4 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,2 % 5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 105 513 40 640 10 633 801
Mediannettoinkomst 286 300 kr/inv. 321 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 101,1 per 100 000 inv. 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 82,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 87,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,1 % 53,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % 8,0 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 976 kr/elev (bättre värde) 1 809 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,19 lån/inv 5,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 34,5 % 62,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Cykelväg per invånare 2,42 m/inv 2,53 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 85,4 % (bättre värde) 74,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % (bättre värde) 4,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eskilstuna jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eskilstuna Strängnäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 39,9 % 43,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Eskilstuna och Strängnäs har nästan identisk kommunalskatt (32,85 % respektive 32,50 %). Medianinkomsten är 12 % högre i Strängnäs (415 100 kr) än i Eskilstuna (371 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eskilstuna eller flytta till Strängnäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eskilstuna eller Strängnäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,85 % i Eskilstuna och 32,50 % i Strängnäs (2026). Strängnäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eskilstuna eller Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,8 poäng i Eskilstuna och 226,4 poäng i Strängnäs (2025). Eskilstuna har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Eskilstuna eller Strängnäs?

Eskilstuna har 106 789 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Eskilstuna är alltså den största av de två kommunerna. Eskilstuna har ungefär 2,7 gånger fler invånare än Strängnäs. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 100 kr i Eskilstuna och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare