Kommunatlas
Guide · 2026

Bästa kommunen att bo i Sverige 2026 — datadrivet boindex

Senast uppdaterad:

Vilka kommuner är faktiskt bäst att bo i? Vi har satt ihop fyra nyckeltal — kommunalskatt, skolresultat, trygghet och medianinkomst — till ett sammansatt boindex för 249 av 290 kommuner (fullständig data på alla fyra mått). Lidingö toppar listan med boindex 85,8 av 100.

Låg 0–33,3 Medel 33,4–66,6 Utmärkt 66,7–100

Medelvärdet bland de 249 kommunerna är 39. Bara 10 av de 249 kommunerna har ett index på 66,7 eller högre. Gränsen för den bästa fjärdedelen går vid omkring 44. Beräknat ur Kolada: skatt 2026, meritvärde 2026, trygghet 2021–2025, inkomst 2024.

Hur boindex beräknas

Boindex bygger på fyra nyckeltal från Kolada (RKA), valda för att spegla det som spelar roll när man väljer var man ska bo: ekonomi, skola, trygghet och lokal köpkraft.

1
Skattesats (kommun + region) — vikt 30 % (2026)

Skattesatsen är det enskilt tyngst vägda måttet eftersom det direkt påverkar hushållets ekonomi. Kommuner med lägre skatt ger mer kvar i plånboken.

2
Meritvärde åk 9 — vikt 25 % (2026)

Elevernas genomsnittliga meritvärde i åk 9 i skolorna i kommunen. Visar skolresultaten, men säger ensamt inget om skolans kvalitet.

3
Trygghet utomhus när det är mörkt — vikt 25 % (senaste mätning 2021–2025; 159 kommuner har 2025)

SCB:s medborgarundersökning mäter andelen som känner sig mycket eller ganska trygga utomhus i området där de bor när det är mörkt. Alla kommuner deltar inte varje år. Trygghet är en grundläggande livskvalitetsfaktor.

4
Medianinkomst 20–64 år — vikt 20 % (2024)

Medianinkomsten speglar kommunens ekonomiska styrka, köpkraft för boende och skatteunderlag.

Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 med min-max-skalning bland de kommuner som har data för nyckeltalet. Skattesatsen inverteras (lägst skatt = 100). Boindex = 0,30 × skatt + 0,25 × meritvärde + 0,25 × trygghet + 0,20 × inkomst. Avrundas till en decimal. Boindex visas för 249 av 290 kommuner som har fullständig data på alla fyra mått. Statistik från Kolada.

Alla kommuner rankade efter boindex

Rankat fallande — boindex 0–100. Klicka på en kommun för fullständig statistik. Trygghet är senaste mätningen; årtal anges när den är äldre än 2025.
Rank Kommun Boindex Skatt Meritvärde Trygghet Medianinkomst
1 Lidingö 85,8 29,67 % 280,3 p 90,3 % 506 tkr
2 Danderyd 85,4 30,58 % 275,0 p 89,4 % 572 tkr
3 Lomma 83,2 30,72 % 272,5 p 90,8 % 552 tkr
4 Vellinge 81,5 29,68 % 253,0 p 95,7 % 504 tkr
5 Täby 80,4 29,88 % 262,3 p 88,8 % 521 tkr
6 Vaxholm 75,3 31,63 % 260,8 p 96,3 % 504 tkr
7 Nacka 74,4 30,11 % 262,7 p 83,4 % (2023) 500 tkr
8 Österåker 69,8 28,93 % 233,8 p 86,3 % 455 tkr
9 Värmdö 66,9 31,31 % 245,0 p 92,5 % 466 tkr
10 Kävlinge 66,8 29,59 % 238,7 p 85,0 % 448 tkr
11 Ekerö 66,0 31,45 % 239,8 p 90,3 % 496 tkr
12 Staffanstorp 65,8 30,12 % 240,7 p 85,6 % 454 tkr
13 Vallentuna 65,2 31,23 % 247,4 p 88,3 % 464 tkr
14 Sollentuna 62,9 30,45 % 255,5 p 74,9 % (2024) 467 tkr
15 Härryda 61,7 31,98 % 245,9 p 87,2 % (2024) 475 tkr
16 Höganäs 60,2 30,91 % 242,4 p 85,8 % (2024) 423 tkr
17 Öckerö 58,2 33,04 % 236,4 p 95,7 % (2024) 459 tkr
18 Svedala 58,1 31,42 % 229,0 p 89,4 % 442 tkr
19 Trosa 57,6 32,03 % 230,4 p 93,4 % 435 tkr
20 Kungsbacka 57,1 32,58 % 239,5 p 87,8 % 470 tkr
21 Nykvarn 57,1 32,30 % 238,0 p 85,5 % 476 tkr
22 Sundbyberg 55,6 31,58 % 256,4 p 73,5 % 447 tkr
23 Mölndal 55,6 31,99 % 236,6 p 83,9 % 457 tkr
24 Båstad 55,4 31,41 % 228,4 p 91,3 % 398 tkr
25 Lerum 54,9 32,03 % 227,3 p 85,8 % (2022) 468 tkr
26 Ystad 54,8 31,29 % 235,4 p 85,4 % 404 tkr
27 Tyresö 54,4 31,83 % 242,4 p 78,2 % 457 tkr
28 Knivsta 53,6 32,62 % 236,9 p 86,0 % 451 tkr
29 Karlsborg 51,8 32,80 % 226,1 p 94,9 % (2023) 410 tkr
30 Lund 51,8 32,42 % 254,5 p 85,4 % 366 tkr
31 Varberg 51,6 31,73 % 225,5 p 86,5 % 414 tkr
32 Ängelholm 51,0 31,35 % 225,7 p 83,1 % 409 tkr
33 Tjörn 50,8 33,19 % 224,3 p 92,5 % 442 tkr
34 Höör 50,0 32,63 % 234,6 p 88,0 % (2024) 403 tkr
35 Ale 49,7 32,80 % 232,8 p 85,3 % 432 tkr
36 Strängnäs 49,1 32,50 % 236,0 p 83,1 % 415 tkr
37 Salem 48,4 32,00 % 233,5 p 74,9 % 447 tkr
38 Kungälv 48,3 32,92 % 229,3 p 83,0 % (2023) 450 tkr
39 Stenungsund 48,2 33,12 % 226,2 p 85,1 % (2024) 454 tkr
40 Leksand 48,1 33,80 % 235,9 p 94,7 % (2024) 389 tkr
41 Håbo 47,8 33,30 % 233,1 p 85,0 % 437 tkr
42 Gnesta 47,6 32,95 % 233,0 p 87,8 % 397 tkr
43 Linköping 47,0 31,75 % 232,8 p 78,7 % 392 tkr
44 Huddinge 46,9 31,71 % 243,6 p 69,4 % 421 tkr
45 Skurup 46,5 31,60 % 221,9 p 81,7 % 392 tkr
46 Bollebygd 46,4 33,07 % 214,4 p 90,5 % (2022) 430 tkr
47 Mörbylånga 46,3 34,07 % 233,3 p 92,2 % 408 tkr
48 Jokkmokk 46,2 34,29 % 228,9 p 96,1 % 405 tkr
49 Kiruna 46,2 34,39 % 223,0 p 89,1 % 479 tkr
50 Trelleborg 46,1 31,58 % 223,8 p 80,3 % 390 tkr
51 Nynäshamn 45,9 32,18 % 230,0 p 81,1 % 394 tkr
52 Landskrona 45,0 31,42 % 232,9 p 76,3 % 368 tkr
53 Åre 44,9 33,92 % 227,1 p 95,3 % 382 tkr
54 Boxholm 44,7 33,37 % 220,6 p 91,6 % 398 tkr
55 Upplands Väsby 44,7 31,75 % 238,5 p 70,7 % (2024) 404 tkr
56 Arjeplog 44,6 34,84 % 229,9 p 99,0 % (2023) 391 tkr
57 Alingsås 44,6 32,84 % 219,7 p 85,9 % (2024) 412 tkr
58 Sotenäs 44,4 33,47 % 225,5 p 87,6 % (2023) 413 tkr
59 Norrtälje 44,4 32,05 % 221,5 p 82,8 % (2024) 384 tkr
60 Ydre 44,3 34,10 % 228,5 p 95,5 % 379 tkr
61 Krokom 44,3 33,87 % 219,7 p 93,6 % (2024) 408 tkr
62 Simrishamn 44,2 31,69 % 221,4 p 82,5 % (2023) 365 tkr
63 Piteå 44,2 33,59 % 220,6 p 89,2 % 420 tkr
64 Söderköping 44,1 33,53 % 215,6 p 92,9 % 406 tkr
65 Örnsköldsvik 43,9 33,85 % 218,9 p 93,1 % (2024) 408 tkr
66 Skövde 43,9 33,09 % 223,1 p 84,6 % 415 tkr
67 Uppsala 43,6 32,85 % 245,5 p 76,8 % 383 tkr
68 Rättvik 43,6 33,80 % 223,3 p 94,8 % 375 tkr
69 Hjo 43,2 33,48 % 228,2 p 86,8 % (2024) 396 tkr
70 Malung-Sälen 43,2 34,45 % 228,5 p 94,8 % (2022) 389 tkr
71 Gällivare 43,1 33,89 % 197,2 p 90,1 % 492 tkr
72 Lidköping 42,6 32,74 % 218,6 p 83,6 % 404 tkr
73 Helsingborg 42,5 31,39 % 229,4 p 71,4 % 383 tkr
74 Skinnskatteberg 42,1 33,34 % 230,7 p 86,4 % (2024) 370 tkr
75 Borgholm 42,0 33,44 % 222,0 p 92,0 % 362 tkr
76 Essunga 41,8 33,05 % 210,1 p 92,0 % 378 tkr
77 Sjöbo 41,8 32,10 % 207,3 p 85,4 % 383 tkr
78 Östersund 41,7 33,72 % 229,3 p 86,7 % 388 tkr
79 Tanum 41,5 33,04 % 212,5 p 88,6 % 389 tkr
80 Halmstad 41,4 32,38 % 227,4 p 77,7 % (2024) 384 tkr
81 Grästorp 41,3 33,47 % 219,6 p 88,4 % (2021) 389 tkr
82 Falun 41,1 34,05 % 220,7 p 89,8 % 403 tkr
83 Växjö 40,9 32,19 % 226,7 p 75,7 % 384 tkr
84 Svalöv 40,8 31,92 % 196,5 p 87,5 % 382 tkr
85 Järfälla 40,8 31,52 % 231,5 p 65,5 % 406 tkr
86 Upplands-Bro 40,7 31,73 % 230,8 p 68,1 % 399 tkr
87 Sunne 40,6 33,75 % 214,2 p 93,0 % 380 tkr
88 Västervik 40,6 33,02 % 214,4 p 87,3 % 381 tkr
89 Storfors 40,5 34,98 % 241,1 p 89,9 % 380 tkr
90 Gagnef 40,5 34,27 % 214,7 p 94,7 % 392 tkr
91 Örkelljunga 40,5 30,24 % 198,8 p 75,9 % 365 tkr
92 Älvsbyn 40,5 33,79 % 214,7 p 90,6 % (2022) 396 tkr
93 Luleå 40,5 33,84 % 221,0 p 84,6 % 421 tkr
94 Göteborg 40,4 32,60 % 231,2 p 73,9 % 398 tkr
95 Östhammar 40,3 33,30 % 204,6 p 89,8 % 406 tkr
96 Lekeberg 40,3 33,73 % 201,2 p 93,9 % 410 tkr
97 Oxelösund 40,2 33,05 % 211,8 p 85,1 % 402 tkr
98 Uppvidinge 40,1 33,80 % 232,4 p 85,2 % (2024) 374 tkr
99 Karlskrona 40,0 33,69 % 215,8 p 87,2 % 406 tkr
100 Jönköping 39,8 33,40 % 220,7 p 84,2 % 394 tkr
101 Klippan 39,7 31,93 % 219,0 p 78,1 % 364 tkr
102 Mariestad 39,4 32,74 % 208,2 p 84,0 % 396 tkr
103 Kungsör 39,4 32,91 % 215,2 p 83,6 % (2024) 385 tkr
104 Mark 39,4 32,99 % 215,0 p 83,8 % 389 tkr
105 Umeå 39,2 34,65 % 231,8 p 88,0 % 390 tkr
106 Nyköping 39,2 32,25 % 216,1 p 76,9 % 393 tkr
107 Berg 39,1 34,22 % 223,0 p 93,2 % 356 tkr
108 Kinda 39,0 33,00 % 200,8 p 88,8 % 395 tkr
109 Mora 38,9 34,32 % 213,0 p 93,2 % (2024) 393 tkr
110 Ulricehamn 38,9 32,53 % 206,8 p 82,9 % 391 tkr
111 Haninge 38,7 31,28 % 223,2 p 64,9 % (2024) 399 tkr
112 Malmö 38,5 32,42 % 235,5 p 71,7 % 369 tkr
113 Arvidsjaur 38,5 34,14 % 207,3 p 92,0 % 405 tkr
114 Storuman 38,5 34,95 % 224,1 p 94,1 % 379 tkr
115 Enköping 38,3 33,05 % 219,5 p 79,3 % 397 tkr
116 Karlstad 38,3 33,55 % 226,4 p 81,1 % 388 tkr
117 Laholm 38,2 32,80 % 221,6 p 78,6 % (2024) 380 tkr
118 Dorotea 38,1 35,65 % 232,3 p 93,7 % (2023) 387 tkr
119 Smedjebacken 38,1 34,44 % 219,5 p 87,4 % (2024) 409 tkr
120 Älvdalen 37,8 34,77 % 216,5 p 95,5 % 375 tkr
121 Hudiksvall 37,8 33,12 % 219,7 p 80,2 % 387 tkr
122 Gotland 37,7 33,60 % 216,4 p 87,0 % (2024) 374 tkr
123 Strömstad 37,4 33,39 % 221,7 p 79,0 % (2024) 399 tkr
124 Värnamo 37,3 33,28 % 219,3 p 79,3 % 398 tkr
125 Sundsvall 37,3 33,88 % 215,9 p 83,6 % 410 tkr
126 Vaggeryd 37,2 33,25 % 202,3 p 86,8 % (2024) 395 tkr
127 Vara 37,1 33,25 % 215,2 p 83,7 % 376 tkr
128 Överkalix 36,9 34,14 % 214,9 p 90,7 % (2022) 371 tkr
129 Aneby 36,8 33,85 % 208,3 p 89,1 % 386 tkr
130 Boden 36,6 33,94 % 219,7 p 80,7 % 413 tkr
131 Kalmar 36,2 33,67 % 233,2 p 76,0 % 385 tkr
132 Malå 36,2 35,20 % 219,7 p 92,3 % (2022) 392 tkr
133 Torsås 36,2 33,79 % 225,2 p 83,2 % (2024) 364 tkr
134 Trollhättan 36,2 33,84 % 230,8 p 77,4 % 390 tkr
135 Ljungby 36,1 33,07 % 204,2 p 83,8 % 389 tkr
136 Robertsfors 36,0 35,00 % 216,7 p 93,0 % 384 tkr
137 Lycksele 35,9 34,90 % 215,6 p 91,5 % 391 tkr
138 Åtvidaberg 35,8 33,94 % 213,4 p 85,8 % (2023) 388 tkr
139 Mullsjö 35,8 34,10 % 203,2 p 90,7 % 393 tkr
140 Flen 35,8 33,10 % 216,0 p 82,6 % 357 tkr
141 Eslöv 35,8 31,72 % 222,0 p 65,7 % (2024) 386 tkr
142 Forshaga 35,8 34,63 % 216,0 p 89,8 % 386 tkr
143 Askersund 35,6 34,15 % 200,6 p 91,2 % 399 tkr
144 Skellefteå 35,6 34,45 % 218,5 p 81,8 % (2024) 424 tkr
145 Götene 35,3 33,60 % 204,9 p 84,7 % 399 tkr
146 Sävsjö 35,3 33,68 % 221,3 p 81,7 % (2022) 371 tkr
147 Sorsele 35,3 35,45 % 223,5 p 93,4 % (2023) 374 tkr
148 Vårgårda 35,2 33,09 % 201,1 p 82,0 % (2024) 402 tkr
149 Nora 35,2 34,55 % 218,5 p 85,6 % (2024) 398 tkr
150 Norberg 35,2 33,54 % 219,7 p 80,0 % (2024) 380 tkr
151 Botkyrka 35,2 32,23 % 233,7 p 66,7 % 361 tkr
152 Herrljunga 35,0 33,62 % 201,0 p 87,6 % 388 tkr
153 Ljusdal 34,8 33,87 % 216,4 p 84,8 % (2024) 369 tkr
154 Borås 34,6 32,79 % 218,1 p 73,8 % 383 tkr
155 Tidaholm 34,4 33,55 % 216,1 p 78,9 % (2023) 390 tkr
156 Vännäs 34,3 35,20 % 208,6 p 93,2 % 398 tkr
157 Älmhult 34,1 33,86 % 216,9 p 77,6 % 411 tkr
158 Hässleholm 34,0 32,38 % 221,9 p 70,0 % 369 tkr
159 Mjölby 33,9 33,45 % 206,2 p 79,9 % 405 tkr
160 Norsjö 33,9 35,20 % 216,3 p 91,0 % 384 tkr
161 Årjäng 33,8 34,25 % 206,9 p 87,1 % (2024) 391 tkr
162 Hallstahammar 33,7 32,69 % 204,3 p 77,1 % 388 tkr
163 Eskilstuna 33,7 32,85 % 225,1 p 71,2 % 371 tkr
164 Vingåker 33,6 33,50 % 220,1 p 79,2 % (2023) 364 tkr
165 Arvika 33,6 34,03 % 209,5 p 84,2 % (2024) 390 tkr
166 Örebro 33,5 33,65 % 224,5 p 76,2 % 378 tkr
167 Sandviken 33,4 33,12 % 208,4 p 77,3 % (2022) 392 tkr
168 Sala 33,3 33,19 % 197,3 p 84,8 % 376 tkr
169 Vänersborg 33,0 33,69 % 220,7 p 75,6 % (2024) 390 tkr
170 Haparanda 32,9 33,84 % 211,5 p 83,1 % 373 tkr
171 Bollnäs 32,9 33,37 % 222,2 p 76,1 % (2024) 364 tkr
172 Arboga 32,9 33,29 % 219,1 p 74,7 % (2021) 380 tkr
173 Motala 32,9 33,25 % 210,7 p 77,8 % 382 tkr
174 Tibro 32,8 33,19 % 213,6 p 75,5 % (2023) 385 tkr
175 Uddevalla 32,6 33,64 % 220,8 p 74,3 % 392 tkr
176 Tranås 32,6 33,77 % 213,0 p 79,8 % 385 tkr
177 Burlöv 32,6 31,27 % 218,3 p 61,3 % (2023) 368 tkr
178 Ragunda 32,6 34,92 % 209,0 p 94,3 % 354 tkr
179 Eksjö 32,6 34,02 % 215,8 p 80,2 % (2022) 385 tkr
180 Dals-Ed 32,4 34,69 % 205,6 p 90,9 % (2024) 376 tkr
181 Ånge 32,2 34,62 % 205,4 p 89,6 % (2022) 379 tkr
182 Kristianstad 32,1 32,64 % 220,4 p 68,3 % (2024) 378 tkr
183 Orsa 32,1 34,30 % 212,3 p 86,1 % 363 tkr
184 Södertälje 32,1 32,38 % 238,9 p 58,9 % 371 tkr
185 Lessebo 31,9 33,81 % 225,6 p 77,4 % 355 tkr
186 Nordanstig 31,7 34,02 % 210,4 p 84,0 % (2021) 365 tkr
187 Lysekil 31,5 33,94 % 207,5 p 78,6 % 407 tkr
188 Karlshamn 31,5 33,80 % 218,6 p 75,1 % (2023) 389 tkr
189 Timrå 31,4 34,38 % 203,7 p 84,7 % 397 tkr
190 Gnosjö 31,3 34,00 % 212,1 p 79,3 % 387 tkr
191 Heby 31,0 34,21 % 207,2 p 86,0 % 364 tkr
192 Olofström 31,0 33,75 % 216,7 p 75,4 % (2023) 385 tkr
193 Gävle 30,9 33,77 % 221,1 p 72,1 % 394 tkr
194 Säter 30,9 34,30 % 192,0 p 88,7 % 397 tkr
195 Hallsberg 30,9 33,85 % 198,4 p 84,0 % 385 tkr
196 Valdemarsvik 30,9 34,03 % 197,8 p 89,1 % (2024) 360 tkr
197 Bräcke 30,7 35,09 % 207,5 p 91,4 % (2024) 367 tkr
198 Ockelbo 30,5 34,27 % 210,2 p 82,8 % 374 tkr
199 Nordmaling 30,4 35,10 % 202,7 p 90,4 % 386 tkr
200 Tomelilla 30,4 31,79 % 199,8 p 70,9 % (2022) 360 tkr
201 Gislaved 30,2 33,75 % 216,8 p 73,6 % 387 tkr
202 Kristinehamn 30,1 34,25 % 205,8 p 83,9 % 374 tkr
203 Söderhamn 30,1 33,17 % 216,3 p 71,9 % 370 tkr
204 Emmaboda 30,1 33,82 % 223,8 p 72,1 % 377 tkr
205 Sigtuna 30,0 31,83 % 221,0 p 58,3 % (2023) 379 tkr
206 Kumla 30,0 33,84 % 210,8 p 75,1 % (2024) 398 tkr
207 Grums 29,8 34,78 % 211,9 p 83,8 % (2022) 380 tkr
208 Lilla Edet 29,7 33,85 % 199,4 p 79,6 % 399 tkr
209 Sölvesborg 29,7 33,86 % 206,1 p 77,5 % 393 tkr
210 Strömsund 29,6 34,92 % 207,6 p 89,4 % (2024) 358 tkr
211 Vetlanda 29,4 33,77 % 204,6 p 78,5 % 383 tkr
212 Katrineholm 29,4 32,95 % 208,2 p 72,6 % 370 tkr
213 Kramfors 29,3 34,43 % 202,3 p 86,6 % (2024) 365 tkr
214 Svenljunga 29,2 33,53 % 205,0 p 78,3 % 368 tkr
215 Falköping 29,0 33,43 % 204,1 p 75,5 % 383 tkr
216 Gullspång 28,8 33,97 % 190,8 p 87,8 % 365 tkr
217 Älvkarleby 28,4 34,40 % 201,8 p 81,8 % 390 tkr
218 Åstorp 28,4 31,47 % 197,4 p 65,6 % 366 tkr
219 Ludvika 28,3 34,05 % 206,8 p 75,5 % 399 tkr
220 Munkedal 28,2 34,86 % 210,1 p 81,9 % (2024) 384 tkr
221 Bengtsfors 28,1 34,40 % 203,8 p 82,5 % 375 tkr
222 Karlskoga 28,0 34,30 % 213,0 p 73,7 % (2024) 402 tkr
223 Tierp 27,5 33,00 % 191,7 p 77,1 % (2023) 371 tkr
224 Sollefteå 27,3 34,68 % 204,9 p 84,0 % (2022) 366 tkr
225 Oskarshamn 27,3 34,21 % 201,9 p 75,6 % 411 tkr
226 Hofors 27,2 34,37 % 213,9 p 73,4 % (2023) 396 tkr
227 Alvesta 27,2 33,42 % 206,4 p 72,3 % (2023) 377 tkr
228 Köping 27,1 33,04 % 214,2 p 65,0 % 383 tkr
229 Bjurholm 27,0 35,00 % 188,4 p 93,8 % (2021) 363 tkr
230 Skara 27,0 33,38 % 204,8 p 70,7 % 390 tkr
231 Åmål 26,6 33,94 % 207,5 p 75,7 % (2021) 369 tkr
232 Töreboda 26,4 33,20 % 198,3 p 74,3 % (2023) 367 tkr
233 Lindesberg 26,3 34,60 % 202,4 p 80,5 % 383 tkr
234 Härnösand 26,1 34,63 % 201,3 p 82,0 % 375 tkr
235 Markaryd 26,0 33,31 % 189,5 p 77,8 % 372 tkr
236 Avesta 25,7 33,95 % 209,1 p 70,8 % 389 tkr
237 Hällefors 25,5 34,35 % 209,6 p 78,4 % (2023) 352 tkr
238 Bromölla 24,8 33,74 % 202,7 p 71,4 % 384 tkr
239 Högsby 24,5 34,07 % 217,9 p 73,3 % (2024) 336 tkr
240 Borlänge 24,5 34,40 % 208,1 p 74,1 % (2024) 378 tkr
241 Tingsryd 24,4 34,00 % 207,8 p 72,5 % (2022) 369 tkr
242 Fagersta 23,4 32,99 % 202,7 p 64,1 % (2022) 380 tkr
243 Bjuv 23,3 32,17 % 193,3 p 64,1 % (2023) 365 tkr
244 Säffle 23,1 33,80 % 195,3 p 74,9 % 366 tkr
245 Perstorp 22,8 31,99 % 209,5 p 57,7 % 343 tkr
246 Ronneby 22,0 33,68 % 198,2 p 70,1 % 371 tkr
247 Nybro 22,0 34,19 % 208,3 p 70,4 % 363 tkr
248 Östra Göinge 21,9 32,17 % 196,5 p 61,5 % (2024) 357 tkr
249 Hedemora 20,4 34,15 % 195,6 p 71,4 % (2022) 376 tkr

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2021–2025 (senaste mätning per kommun).
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.

Boindexet (fyra nyckeltal normaliserade 0–100, medelvärde) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.

Vanliga frågor om boindex och kommunval

Svar på vanliga frågor om att välja bästa kommunen att bo i.
Vilken är Sveriges bästa kommun att bo i 2026?
Enligt Kommunatlas boindex toppar Lidingö listan 2026 med ett boindex på 85,8 av 100. Indexet väger samman kommunalskatt (30 %), meritvärde i grundskolan (25 %), trygghet utomhus (25 %) och medianinkomst (20 %).
Hur beräknas boindex?
Boindex beräknas i fyra steg: (1) Vi hämtar data för kommunalskatt, meritvärde åk 9, trygghet utomhus och medianinkomst från Kolada. (2) Varje nyckeltal normaliseras till skala 0–100 med min-max-skalning bland de kommuner som har data för nyckeltalet. Skattesatsen inverteras så att lägst skatt ger 100. (3) De normaliserade värdena viktas: skatt 30 %, meritvärde 25 %, trygghet 25 %, inkomst 20 %. (4) Summan ger boindex 0–100 — redovisas för de 249 av 290 kommuner som har fullständig data på alla fyra mått.
Varför ingår just skatt, skola, trygghet och inkomst?
Vi har valt fyra mått som speglar olika delar av vardagen i en kommun: ekonomisk belastning (skatt), barnens skolresultat (skola), vardagskänsla (trygghet) och köpkraft (inkomst). Klicka in på en specifik kommun för fullständig statistik.
Hur ofta uppdateras data?
Datan hämtas från Kolada (RKA) och uppdateras månadsvis på Kommunatlas. Senaste mätår per nyckeltal: skattesats 2026, meritvärde 2026, trygghet 2025 (för kommuner som inte deltog 2025 används senaste mätningen från 2021–2024), medianinkomst 2024.