Jämförelse · Gävleborgs län
Bollnäs vs Ockelbo — vilket är bäst att bo i? Bollnäs har 26 018 invånare och Ockelbo har 5 715 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Ockelbo ett bättre värde på 28 och Bollnäs på 25.
Bollnäs
25
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Ockelbo
28
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 5 715 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 48,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 31,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 19,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 12,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Meritvärde åk 9 214,6 poäng
★
(bättre värde) 204,8 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,5 poäng
★
(bättre värde) 207,9 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,4 % 84,0 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,3 %
★
(bättre värde) 74,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 223 242 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Medellivslängd 80,8 år
★
(bättre värde) 80,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar 13,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 14,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 97,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 64,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 8,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 %
★
(bättre värde) 60,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % 82,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. 7 752 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,2 % 5,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 5,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 373 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 15,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 79,2 index (0–100) – Utpendling, andel 23,3 % 39,7 % – Inpendling, andel 19,0 % 24,5 % –
Boende Boende — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 %
★
(bättre värde) 28,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 156,65 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år
★
(bättre värde) 24 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 100 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm 216 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 10 253 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 11 199 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 13 309 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 196,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 348,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 552,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −2,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 5 547 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 269 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 17,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % 43,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 42,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,0 % 59,3 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % 7,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv 2,98 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 %
★
(bättre värde) 98,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 %
★
(bättre värde) 40,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Ockelbo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ockelbo
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 6,0 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 6,9 % 9,0 %
Sammanfattning Bollnäs och Ockelbo har nästan identisk kommunalskatt (33,37 % respektive 34,27 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollnäs (214,6 poäng) 9,8 poäng högre än Ockelbo (204,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Ockelbo .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Ockelbo? Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 34,27 % i Ockelbo (2026). Bollnäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,90 procentenheter motsvarar i storleksordningen 315 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Ockelbo? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,6 poäng i Bollnäs och 204,8 poäng i Ockelbo (2025). Bollnäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Ockelbo? Bollnäs har 26 018 invånare och Ockelbo har 5 715 (2025). Bollnäs är alltså den största av de två kommunerna. Bollnäs har ungefär 4,6 gånger fler invånare än Ockelbo. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 373 600 kr i Ockelbo per år. Källa: SCB via Kolada.