Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Bollebygd vs Herrljunga — vilket är bäst att bo i?

Bollebygd har 9 784 invånare och Herrljunga har 9 509 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Bollebygd ett bättre värde på 40 och Herrljunga på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Folkmängd jämförs ej 9 784 9 509 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 43,0 år 45,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,8 % 25,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,8 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,9 % 12,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Kommunal skattesats 33,07 % (bättre värde) 33,62 % 32,38 %
Årets resultat 4 279 kr/inv. (bättre värde) 1 705 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 61,3 % (bättre värde) 58,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 68 303 kr/inv. 71 646 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Meritvärde åk 9 214,4 poäng (bättre värde) 201,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,7 poäng (bättre värde) 201,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,9 % (bättre värde) 67,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,7 % (bättre värde) 50,9 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 301 kr 190 132 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83,0 % (bättre värde) 82,8 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 67 % (bättre värde) 65 % 79 %
Väntetid till äldreboende 26 dagar (2022) 24 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år (bättre värde) 80,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,2 dagar (bättre värde) 17,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 10,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,7 % (bättre värde) 95,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,9 % (bättre värde) 67,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,0 % 4,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,9 % (bättre värde) 63,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,8 % 28,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,5 % (2022) 87,6 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 066 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 471 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % (bättre värde) 4,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 3,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 430 100 kr (bättre värde) 387 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 10,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,9 % (bättre värde) 84,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 61,5 index (0–100) – –
Utpendling, andel 70,5 % 45,6 % –
Inpendling, andel 45,4 % 35,7 % –

Miljö

Miljö — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Insamlat kommunalt avfall 486 kg/inv 409 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 55 % (bättre värde) 31 % –
Andel elbilar 7,9 % (bättre värde) 4,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,83 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,12 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 6,3 % (bättre värde) 10,6 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 162,18 kr/kvm 103,95 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 13,53 kr/kvm (bättre värde) 25,12 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 118 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 306 kr/kvm 247 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 27 547 kr/kvm 13 474 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 25 115 kr/kvm 10 969 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 29 553 kr/kvm 13 437 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 94,5 per 1 000 inv. 163,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,7 per 1 000 inv. 31,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 284,6 per 1 000 inv. 309,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 422,9 per 1 000 inv. 504,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,5 % 0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 851 9 466 10 633 801
Mediannettoinkomst 334 100 kr/inv. (bättre värde) 292 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 10,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 21,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 % (bättre värde) 84,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,6 % (bättre värde) 87,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,7 % (bättre värde) 53,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 32,0 % 35,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Elever i kulturskola, andel 8,4 % 13,8 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 1 161 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,50 lån/inv (bättre värde) 4,68 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,4 % (2022) 54,0 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % (bättre värde) 5,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Cykelväg per invånare 2,16 m/inv 3,28 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % (bättre värde) 97,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,9 % (bättre värde) 45,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,1 % 6,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,9 % (bättre värde) 7,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bollebygd jämfört med Herrljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollebygd Herrljunga Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,8 % (bättre värde) 32,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Bollebygd har lägre kommunalskatt (33,07 %) jämfört med Herrljunga (33,62 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollebygd (214,4 poäng) 13,4 poäng högre än Herrljunga (201,0 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Bollebygd (430 100 kr) än i Herrljunga (387 600 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollebygd eller flytta till Herrljunga.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bollebygd eller Herrljunga?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,07 % i Bollebygd och 33,62 % i Herrljunga (2026). Bollebygd har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bollebygd eller Herrljunga?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,4 poäng i Bollebygd och 201,0 poäng i Herrljunga (2026). Bollebygd har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Bollebygd eller Herrljunga?

Bollebygd har 9 784 invånare och Herrljunga har 9 509 (2025). Bollebygd är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 430 100 kr i Bollebygd och 387 600 kr i Herrljunga per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Bollebygd och Herrljunga.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.