Kommunatlas
Dalarnas län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Falun

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 28 september 2026). Totalt 61 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
61
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
18 mandat (30 % av mandaten)
Rödgröna
26
S+V+MP · 43 %
Borgerliga
28
M+C+L+KD · 46 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 28 september 2026)

S
18 28,7 %
M
13 21,3 %
C
7 10,5 %
SD
7 11,4 %
L
4 7,0 %
KD
4 7,2 %
MP
4 6,5 %
V
4 7,2 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 61 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 28 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 42,6 % Socialdemokraterna 1976: 41,0 % Socialdemokraterna 1979: 41,0 % Socialdemokraterna 1982: 42,6 % Socialdemokraterna 1985: 41,0 % Socialdemokraterna 1988: 37,7 % Socialdemokraterna 1991: 36,1 % Socialdemokraterna 1994: 39,3 % Socialdemokraterna 1998: 32,8 % Socialdemokraterna 2002: 37,7 % Socialdemokraterna 2006: 37,7 % Socialdemokraterna 2010: 37,7 % Socialdemokraterna 2014: 32,8 % Socialdemokraterna 2018: 27,9 % Socialdemokraterna 2022: 32,8 % Socialdemokraterna 2026: 29,5 % Moderaterna 1973: 13,1 % Moderaterna 1976: 14,8 % Moderaterna 1979: 18,0 % Moderaterna 1982: 23,0 % Moderaterna 1985: 23,0 % Moderaterna 1988: 19,7 % Moderaterna 1991: 24,6 % Moderaterna 1994: 14,8 % Moderaterna 1998: 18,0 % Moderaterna 2002: 14,8 % Moderaterna 2006: 19,7 % Moderaterna 2010: 24,6 % Moderaterna 2014: 21,3 % Moderaterna 2018: 19,7 % Moderaterna 2022: 19,7 % Moderaterna 2026: 21,3 % Centerpartiet 1973: 31,1 % Centerpartiet 1976: 29,5 % Centerpartiet 1979: 26,2 % Centerpartiet 1982: 19,7 % Centerpartiet 1985: 16,4 % Centerpartiet 1988: 14,8 % Centerpartiet 1991: 13,1 % Centerpartiet 1994: 11,5 % Centerpartiet 1998: 8,2 % Centerpartiet 2002: 9,8 % Centerpartiet 2006: 11,5 % Centerpartiet 2010: 8,2 % Centerpartiet 2014: 11,5 % Centerpartiet 2018: 16,4 % Centerpartiet 2022: 11,5 % Centerpartiet 2026: 11,5 % Vänsterpartiet 1973: 3,3 % Vänsterpartiet 1976: 3,3 % Vänsterpartiet 1979: 4,9 % Vänsterpartiet 1982: 4,9 % Vänsterpartiet 1985: 3,3 % Vänsterpartiet 1988: 4,9 % Vänsterpartiet 1991: 3,3 % Vänsterpartiet 1994: 4,9 % Vänsterpartiet 1998: 9,8 % Vänsterpartiet 2002: 8,2 % Vänsterpartiet 2006: 4,9 % Vänsterpartiet 2010: 6,6 % Vänsterpartiet 2014: 8,2 % Vänsterpartiet 2018: 11,5 % Vänsterpartiet 2022: 8,2 % Vänsterpartiet 2026: 6,6 % Liberalerna 1973: 9,8 % Liberalerna 1976: 11,5 % Liberalerna 1979: 9,8 % Liberalerna 1982: 6,6 % Liberalerna 1985: 13,1 % Liberalerna 1988: 13,1 % Liberalerna 1991: 9,8 % Liberalerna 1994: 6,6 % Liberalerna 1998: 4,9 % Liberalerna 2002: 8,2 % Liberalerna 2006: 6,6 % Liberalerna 2010: 3,3 % Liberalerna 2014: 6,6 % Liberalerna 2018: 3,3 % Liberalerna 2022: 4,9 % Liberalerna 2026: 6,6 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 3,3 % Kristdemokraterna 1991: 6,6 % Kristdemokraterna 1994: 3,3 % Kristdemokraterna 1998: 6,6 % Kristdemokraterna 2002: 4,9 % Kristdemokraterna 2006: 4,9 % Kristdemokraterna 2010: 3,3 % Kristdemokraterna 2014: 1,6 % Kristdemokraterna 2018: 4,9 % Kristdemokraterna 2022: 6,6 % Kristdemokraterna 2026: 6,6 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 3,3 % Miljöpartiet 1985: 3,3 % Miljöpartiet 1988: 6,6 % Miljöpartiet 1991: 4,9 % Miljöpartiet 1994: 6,6 % Miljöpartiet 1998: 6,6 % Miljöpartiet 2002: 4,9 % Miljöpartiet 2006: 6,6 % Miljöpartiet 2010: 6,6 % Miljöpartiet 2014: 6,6 % Miljöpartiet 2018: 4,9 % Miljöpartiet 2022: 4,9 % Miljöpartiet 2026: 6,6 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,3 % Sverigedemokraterna 2014: 8,2 % Sverigedemokraterna 2018: 9,8 % Sverigedemokraterna 2022: 11,5 % Sverigedemokraterna 2026: 11,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 23 23 23 20 17 20 18
Moderaterna M 9 12 15 13 12 12 13
Sverigedemokraterna SD — — 2 5 6 7 7
Centerpartiet C 6 7 5 7 10 7 7
Vänsterpartiet V 5 3 4 5 7 5 4
Liberalerna L 5 4 2 4 2 3 4
Miljöpartiet MP 3 4 4 4 3 3 4
Kristdemokraterna KD 3 3 2 1 3 4 4
Övriga partier Övr. 7 5 4 2 1 — —
Totalt 61616161616161

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Faluns senaste kommunalval 2026 var 86,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

86,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 31 av 290 kommuner

Plats 1 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

87,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 55 av 290 kommuner

Plats 2 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

55,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

2,1 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 55 av 290 kommuner

Plats 2 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

46,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 15 kommuner i Dalarnas län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Falun

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 20 av 61 mandat
Valresultat 2026
S störst med 18 av 61 mandat Fastställt 28 september 2026

Se valresultat i Falun för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Falun kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Falun i valet 2026 med totalt 18 mandat av 61 möjliga. Status: fastställt 28 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Falun?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Falun var 42,6 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 29,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Falun?

Kommunvalet i Falun hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Falun är fastställt av länsstyrelsen 28 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Falun?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Falun var 86,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Falun.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Falun kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.