Jämförelse · Gävleborgs län
Ovanåker vs Sandviken — vilket är bäst att bo i? Ovanåker har 11 272 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Ovanåker ett bättre värde på 32 och Sandviken på 24.
Ovanåker
32
nyckeltal i topp
vs
Sandviken
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 272 38 033 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,9 % 0,2 % Medelålder 46,8 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,9 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,4 % 21,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 7,7 % 18,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Kommunal skattesats 33,37 % 33,12 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −1 109 kr/inv. 2 237 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 39,5 %
★
(bättre värde) 27,4 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 78 307 kr/inv. 73 186 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Meritvärde åk 9 215,5 poäng
★
(bättre värde) 209,0 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,9 poäng
★
(bättre värde) 209,7 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 78,2 %
★
(bättre värde) 74,7 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,9 %
★
(bättre värde) 63,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 201 708 kr 188 314 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Medellivslängd 81,9 år
★
(bättre värde) 80,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,7 dagar 11,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 %
★
(bättre värde) 11,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,1 % 94,0 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,2 %
★
(bättre värde) 67,6 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,2 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 %
★
(bättre värde) 60,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 77,3 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 6 748 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 412 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 %
★
(bättre värde) 8,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,5 % 7,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 372 500 kr 391 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,4 %
★
(bättre värde) 79,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,4 index (0–100) 80,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 22,4 % 29,8 % – Inpendling, andel 20,4 % 27,8 % –
Boende Boende — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,1 %
★
(bättre värde) 14,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 92,29 kr/kvm
★
(bättre värde) 132,89 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 24 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 295 kr/kvm 193 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 450 kr/kvm 16 384 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 497 kr/kvm 10 714 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 824 kr/kvm 21 465 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,0 per 1 000 inv. 192,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 12,2 per 1 000 inv. 94,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 322,4 per 1 000 inv. 241,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 534,7 per 1 000 inv. 527,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 51,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % −3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 972 36 830 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 000 kr/inv. 290 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 55,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,9 % 45,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 8,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Cykelväg per invånare 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 3,34 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 44,6 % 86,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ovanåker jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ovanåker Sandviken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,4 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,9 %
★
(bättre värde) 7,3 % 9,0 %
Sammanfattning Ovanåker och Sandviken har nästan identisk kommunalskatt (33,37 % respektive 33,12 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ovanåker (215,5 poäng) 6,5 poäng högre än Sandviken (209,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ovanåker eller flytta till Sandviken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ovanåker eller Sandviken? Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Ovanåker och 33,12 % i Sandviken (2026). Sandviken har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ovanåker eller Sandviken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,5 poäng i Ovanåker och 209,0 poäng i Sandviken (2025). Ovanåker har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 6,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Ovanåker eller Sandviken? Ovanåker har 11 272 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Sandviken är alltså den största av de två kommunerna. Sandviken har ungefär 3,4 gånger fler invånare än Ovanåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 372 500 kr i Ovanåker och 391 900 kr i Sandviken per år. Källa: SCB via Kolada.