Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Kalmar vs Nybro — vilket är bäst att bo i?

Kalmar har 73 068 invånare och Nybro har 19 803 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Kalmar ett bättre värde på 42 och Nybro på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Folkmängd jämförs ej 73 068 19 803 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % −0,7 % 0,2 %
Medelålder 41,9 år 45,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 20,7 % 25,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,1 % 19,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Kommunal skattesats 33,67 % (bättre värde) 34,19 % 32,38 %
Årets resultat 2 677 kr/inv. (bättre värde) −2 293 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,8 % (bättre värde) 36,3 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 959 kr/inv. 83 291 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Meritvärde åk 9 233,2 poäng (bättre värde) 208,3 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,5 poäng (bättre värde) 210,6 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,6 % (bättre värde) 82,9 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 77,1 % (bättre värde) 66,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 187 140 kr 206 458 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,7 % 93,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 54 dagar 31 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,2 dagar (bättre värde) 11,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,4 % (bättre värde) 8,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,4 % (bättre värde) 94,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 74,7 % (bättre värde) 67,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,5 % (bättre värde) 11,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,7 % (bättre värde) 62,7 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,5 % 31,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,0 % (bättre värde) 70,4 % 79,4 %
Anmälda brott 12 771 per 100 000 inv. 11 928 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,7 % (bättre värde) 8,1 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,2 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 600 kr (bättre värde) 363 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,1 % (bättre värde) 79,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,1 index (0–100) (2025) 78,8 index (0–100) (2024) –
Utpendling, andel 20,1 % 37,5 % –
Inpendling, andel 25,7 % 27,7 % –

Miljö

Miljö — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Insamlat kommunalt avfall 378 kg/inv 378 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (2025) 26 % (2024) –
Andel elbilar 6,1 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,31 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,6 % (bättre värde) 12,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 112,99 kr/kvm (bättre värde) 123,40 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,19 kr/kvm 24,19 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm (bättre värde) 139 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 223 kr/kvm (bättre värde) 225 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 25 102 kr/kvm 10 943 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 933 kr/kvm 3 885 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 196 kr/kvm 8 381 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 234,5 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 112,3 per 1 000 inv. 44,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 179,2 per 1 000 inv. 276,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 526,0 per 1 000 inv. 516,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,9 % −2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 74 560 19 258 10 633 801
Mediannettoinkomst 300 200 kr/inv. (bättre värde) 272 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 53,4 per 100 000 inv. 20,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 67 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,6 % (bättre värde) 81,3 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,5 % (bättre värde) 84,5 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,5 % (bättre värde) 47,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Elever i kulturskola, andel 9,8 % 11,1 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 843 kr/elev (2024) (bättre värde) 858 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,39 lån/inv 8,05 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 76,6 % (bättre värde) 43,5 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % (bättre värde) 7,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Cykelväg per invånare 3,22 m/inv 4,41 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 98,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,0 % (bättre värde) 44,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % 9,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 11,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kalmar jämfört med Nybro, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kalmar Nybro Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 49,5 % (bättre värde) 33,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Kalmar har lägre kommunalskatt (33,67 %) jämfört med Nybro (34,19 %), en skillnad på 0,52 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kalmar (233,2 poäng) 24,9 poäng högre än Nybro (208,3 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Kalmar (384 600 kr) än i Nybro (363 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kalmar eller flytta till Nybro.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kalmar eller Nybro?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,67 % i Kalmar och 34,19 % i Nybro (2026). Kalmar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,52 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kalmar eller Nybro?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,2 poäng i Kalmar och 208,3 poäng i Nybro (2026). Kalmar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kalmar eller Nybro?

Kalmar har 73 068 invånare och Nybro har 19 803 (2025). Kalmar är alltså den större av de två kommunerna. Kalmar har ungefär 3,7 gånger fler invånare än Nybro. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 600 kr i Kalmar och 363 100 kr i Nybro per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Kalmar och Nybro.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.