Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Vaggeryd vs Värnamo — vilket är bäst att bo i?

Vaggeryd har 14 943 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Vaggeryd ett bättre värde på 24 och Värnamo på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Folkmängd jämförs ej 14 943 34 534 10 605 529
Befolkningsförändring 0,8 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 41,8 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,0 % 23,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,4 % 22,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,3 % 20,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Kommunal skattesats 33,25 % (bättre värde) 33,28 % 32,38 %
Årets resultat 5 128 kr/inv. (bättre värde) 4 433 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 53,1 % (bättre värde) 47,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 522 kr/inv. 69 684 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Meritvärde åk 9 202,3 poäng 219,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,1 poäng 220,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 72,1 % 74,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 55,8 % 64,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 192 947 kr 203 498 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,9 % (bättre värde) 82,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 86 dagar (2025) 79 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år (bättre värde) 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar 10,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 8,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 % (bättre värde) 95,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 74,6 % (bättre värde) 70,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,1 % 5,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,6 % 64,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,8 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,9 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,8 % (2024) 79,3 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 223 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 606 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,7 % (bättre värde) 4,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 % 3,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 395 400 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 % (bättre värde) 86,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100) – –
Utpendling, andel 42,4 % 22,8 % –
Inpendling, andel 32,7 % 23,6 % –

Miljö

Miljö — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Insamlat kommunalt avfall 372 kg/inv 369 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 26 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 6,3 % 7,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,94 ton CO2-ekv/inv 4,73 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 17,5 % 12,4 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 87,60 kr/kvm (bättre värde) 92,78 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,82 kr/kvm 19,82 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 136 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 249 kr/kvm 227 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 17 561 kr/kvm 19 148 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 773 kr/kvm 16 350 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 309 kr/kvm 17 346 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 143,5 per 1 000 inv. 184,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 15,3 per 1 000 inv. 63,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 273,1 per 1 000 inv. 236,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 432,1 per 1 000 inv. 484,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,8 % 0,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 092 34 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 311 700 kr/inv. (bättre värde) 309 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 6,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 11,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 127 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,4 % (bättre värde) 82,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,4 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 54,7 % (bättre värde) 52,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Elever i kulturskola, andel 12,5 % (2023) 17,3 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 021 kr/elev (2023) 2 131 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,44 lån/inv 4,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 61,8 % (2024) 56,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % (bättre värde) 4,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Cykelväg per invånare 5,43 m/inv (bättre värde) 4,65 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,7 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 48,9 % 64,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,2 % 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Vaggeryd jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vaggeryd Värnamo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 36,0 % 36,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vaggeryd och Värnamo har nästan identisk kommunalskatt (33,25 % respektive 33,28 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Värnamo (219,3 poäng) 17,0 poäng högre än Vaggeryd (202,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Vaggeryd eller flytta till Värnamo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Vaggeryd eller Värnamo?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,25 % i Vaggeryd och 33,28 % i Värnamo (2026). Vaggeryd har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Vaggeryd eller Värnamo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,3 poäng i Vaggeryd och 219,3 poäng i Värnamo (2026). Värnamo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Vaggeryd eller Värnamo?

Vaggeryd har 14 943 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Värnamo är alltså den större av de två kommunerna. Värnamo har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Vaggeryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 395 400 kr i Vaggeryd och 398 000 kr i Värnamo per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Vaggeryd och Värnamo.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.