Kommunatlas
Gotlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Gotland

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 17 september 2026). Totalt 71 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
71
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
21 mandat (30 % av mandaten)
Rödgröna
32
S+V+MP · 45 %
Borgerliga
33
M+C+L+KD · 46 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 17 september 2026)

S
21 28,7 %
M
15 21,2 %
C
13 18,2 %
V
6 7,9 %
SD
6 8,6 %
MP
5 7,6 %
KD
3 3,8 %
L
2 3,2 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 71 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 17 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 39,4 % Socialdemokraterna 1976: 38,0 % Socialdemokraterna 1979: 38,0 % Socialdemokraterna 1982: 42,3 % Socialdemokraterna 1985: 39,4 % Socialdemokraterna 1988: 39,4 % Socialdemokraterna 1991: 35,2 % Socialdemokraterna 1994: 42,3 % Socialdemokraterna 1998: 32,4 % Socialdemokraterna 2002: 39,4 % Socialdemokraterna 2006: 33,8 % Socialdemokraterna 2010: 33,8 % Socialdemokraterna 2014: 29,6 % Socialdemokraterna 2018: 25,4 % Socialdemokraterna 2022: 32,4 % Socialdemokraterna 2026: 29,6 % Moderaterna 1973: 14,1 % Moderaterna 1976: 14,1 % Moderaterna 1979: 15,5 % Moderaterna 1982: 18,3 % Moderaterna 1985: 15,5 % Moderaterna 1988: 12,7 % Moderaterna 1991: 15,5 % Moderaterna 1994: 15,5 % Moderaterna 1998: 18,3 % Moderaterna 2002: 15,5 % Moderaterna 2006: 19,7 % Moderaterna 2010: 21,1 % Moderaterna 2014: 18,3 % Moderaterna 2018: 15,5 % Moderaterna 2022: 18,3 % Moderaterna 2026: 21,1 % Centerpartiet 1973: 0,0 % Centerpartiet 1976: 38,0 % Centerpartiet 1979: 32,4 % Centerpartiet 1982: 26,8 % Centerpartiet 1985: 25,4 % Centerpartiet 1988: 26,8 % Centerpartiet 1991: 25,4 % Centerpartiet 1994: 21,1 % Centerpartiet 1998: 21,1 % Centerpartiet 2002: 18,3 % Centerpartiet 2006: 23,9 % Centerpartiet 2010: 21,1 % Centerpartiet 2014: 19,7 % Centerpartiet 2018: 25,4 % Centerpartiet 2022: 18,3 % Centerpartiet 2026: 18,3 % Vänsterpartiet 1973: 0,0 % Vänsterpartiet 1976: 1,4 % Vänsterpartiet 1979: 5,6 % Vänsterpartiet 1982: 5,6 % Vänsterpartiet 1985: 5,6 % Vänsterpartiet 1988: 5,6 % Vänsterpartiet 1991: 5,6 % Vänsterpartiet 1994: 5,6 % Vänsterpartiet 1998: 9,9 % Vänsterpartiet 2002: 11,3 % Vänsterpartiet 2006: 9,9 % Vänsterpartiet 2010: 8,5 % Vänsterpartiet 2014: 9,9 % Vänsterpartiet 2018: 9,9 % Vänsterpartiet 2022: 8,5 % Vänsterpartiet 2026: 8,5 % Liberalerna 1973: 0,0 % Liberalerna 1976: 8,5 % Liberalerna 1979: 8,5 % Liberalerna 1982: 5,6 % Liberalerna 1985: 9,9 % Liberalerna 1988: 7,0 % Liberalerna 1991: 5,6 % Liberalerna 1994: 2,8 % Liberalerna 1998: 4,2 % Liberalerna 2002: 5,6 % Liberalerna 2006: 5,6 % Liberalerna 2010: 5,6 % Liberalerna 2014: 5,6 % Liberalerna 2018: 4,2 % Liberalerna 2022: 2,8 % Liberalerna 2026: 2,8 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 2,8 % Kristdemokraterna 1994: 0,0 % Kristdemokraterna 1998: 4,2 % Kristdemokraterna 2002: 4,2 % Kristdemokraterna 2006: 1,4 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 2,8 % Kristdemokraterna 2022: 2,8 % Kristdemokraterna 2026: 4,2 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 1,4 % Miljöpartiet 1985: 4,2 % Miljöpartiet 1988: 8,5 % Miljöpartiet 1991: 5,6 % Miljöpartiet 1994: 7,0 % Miljöpartiet 1998: 5,6 % Miljöpartiet 2002: 5,6 % Miljöpartiet 2006: 5,6 % Miljöpartiet 2010: 9,9 % Miljöpartiet 2014: 11,3 % Miljöpartiet 2018: 5,6 % Miljöpartiet 2022: 5,6 % Miljöpartiet 2026: 7,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 4,2 % Sverigedemokraterna 2018: 8,5 % Sverigedemokraterna 2022: 11,3 % Sverigedemokraterna 2026: 8,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 17 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 28 24 24 21 18 23 21
Moderaterna M 11 14 15 13 11 13 15
Sverigedemokraterna SD — — — 3 6 8 6
Centerpartiet C 13 17 15 14 18 13 13
Vänsterpartiet V 8 7 6 7 7 6 6
Liberalerna L 4 4 4 4 3 2 2
Miljöpartiet MP 4 4 7 8 4 4 5
Kristdemokraterna KD 3 1 — — 2 2 3
Övriga partier Övr. — — — 1 2 — —
Totalt 71717171717171

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 17 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Gotlands senaste kommunalval 2026 var 84,3 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

84,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 84 av 290 kommuner

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

86,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 67 av 290 kommuner

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

53,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

0,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 71 av 290 kommuner

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

48,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

5,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 55 av 290 kommuner

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Gotland

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 23 av 71 mandat
Valresultat 2026
S störst med 21 av 71 mandat Fastställt 17 september 2026

Se valresultat i Gotland för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Gotland kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Gotland i valet 2026 med totalt 21 mandat av 71 möjliga. Status: fastställt 17 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Gotland?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Gotland var 42,3 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 29,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Gotland?

Kommunvalet i Gotland hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Gotland är fastställt av länsstyrelsen 17 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Gotland?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Gotland var 84,3 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Gotland.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Gotland kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.