Jämförelse · Västerbottens län
Lycksele vs Vännäs — vilket är bäst att bo i? Lycksele har 12 159 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Vännäs ett bättre värde på 32 och Lycksele på 22.
Lycksele
22
nyckeltal i topp
vs
Vännäs
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 159 9 225 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 44,0 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 21,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,6 % 25,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,9 % 8,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Meritvärde åk 9 215,6 poäng
★
(bättre värde) 208,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,1 poäng
★
(bättre värde) 208,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,3 % 83,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,2 % 71,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 761 kr 208 622 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,8 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,5 dagar
★
(bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 % 98,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,9 % 66,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % 65,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,5 % 93,2 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 611 per 100 000 inv. 8 149 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 3,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % 3,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 390 800 kr 398 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 87,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,6 index (0–100) – – Utpendling, andel 10,0 % 52,9 % – Inpendling, andel 13,5 % 29,8 % –
Boende Boende — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,1 %
★
(bättre värde) 10,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,46 kr/kvm 70,48 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36,18 kr/kvm 29,79 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 97 kr/kvm
★
(bättre värde) 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 179 kr/kvm
★
(bättre värde) 304 kr/kvm – Fastighetspris småhus 9 859 kr/kvm 18 002 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 571 kr/kvm 9 164 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 6 627 kr/kvm 21 592 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 252,0 per 1 000 inv. 167,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 37,0 per 1 000 inv. 44,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 263,2 per 1 000 inv. 271,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 552,2 per 1 000 inv. 482,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,3 % 2,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 984 9 326 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 500 kr/inv. 303 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 24,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 32,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 322 kr/inv. 43 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,2 % 82,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,4 % 84,0 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 % 49,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 53,0 % 52,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Cykelväg per invånare 3,69 m/inv
★
(bättre värde) 2,59 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 40,8 % 67,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lycksele jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lycksele Vännäs
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,1 %
★
(bättre värde) 11,8 % 9,0 %
Sammanfattning Lycksele har lägre kommunalskatt (34,90 %) jämfört med Vännäs (35,20 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lycksele (215,6 poäng) 7,0 poäng högre än Vännäs (208,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lycksele eller flytta till Vännäs .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lycksele eller Vännäs? Den totala kommunala skattesatsen är 34,90 % i Lycksele och 35,20 % i Vännäs (2026). Lycksele har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lycksele eller Vännäs? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,6 poäng i Lycksele och 208,6 poäng i Vännäs (2026). Lycksele har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lycksele eller Vännäs? Lycksele har 12 159 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Lycksele är alltså den större av de två kommunerna. Lycksele har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Vännäs. Medianinkomsten (20–64 år) är 390 800 kr i Lycksele och 398 000 kr i Vännäs per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.