Kommunatlas
Jämförelse · Östergötlands län

Motala vs Vadstena — vilket är bäst att bo i?

Motala har 43 131 invånare och Vadstena har 7 484 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Vadstena ett bättre värde på 32 och Motala på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Folkmängd jämförs ej 43 131 7 484 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 44,9 år 50,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,6 % 34,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 17,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 9,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Kommunal skattesats 33,25 % (bättre värde) 34,35 % 32,38 %
Årets resultat 2 425 kr/inv. (bättre värde) 1 619 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,0 % (bättre värde) 41,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 052 kr/inv. 74 309 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Meritvärde åk 9 210,7 poäng 224,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,0 poäng 224,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,5 % 76,7 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,2 % 68,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 195 137 kr 201 437 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,8 % 92,4 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 42 dagar 29 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,2 år (bättre värde) 81,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,9 dagar 10,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % (bättre värde) 11,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 % 100,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % (bättre värde) 59,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,0 % 3,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,2 % (bättre värde) 62,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,1 % 35,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,8 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,8 % – 79,4 %
Anmälda brott 12 286 per 100 000 inv. 8 815 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,2 % 5,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 000 kr 397 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 10,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,3 % 84,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) 77,9 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 37,8 % 47,0 % –
Inpendling, andel 19,5 % 39,1 % –

Miljö

Miljö — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Insamlat kommunalt avfall 361 kg/inv 361 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % (bättre värde) 13 % –
Andel elbilar 5,6 % 6,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,95 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,59 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 % 5,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 54,19 kr/kvm (bättre värde) 72,24 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,56 kr/kvm 24,56 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 238 kr/kvm (bättre värde) 252 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 20 815 kr/kvm 22 556 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 668 kr/kvm 12 963 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 015 kr/kvm 20 944 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 225,1 per 1 000 inv. 222,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 49,8 per 1 000 inv. 78,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 236,2 per 1 000 inv. 253,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 511,2 per 1 000 inv. 554,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,9 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,2 % 0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 42 363 7 514 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 000 kr/inv. 291 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 30,1 per 100 000 inv. 26,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 12 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,8 % 87,6 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 % 88,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,1 % 58,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Elever i kulturskola, andel 14,5 % 24,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 207 kr/elev (2024) 925 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,38 lån/inv (bättre värde) 5,00 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,5 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,7 % 5,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Cykelväg per invånare 3,76 m/inv (bättre värde) 3,37 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,0 % (bättre värde) 58,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,0 % 9,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Motala jämfört med Vadstena, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Motala Vadstena Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,8 % 41,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Motala har lägre kommunalskatt (33,25 %) jämfört med Vadstena (34,35 %), en skillnad på 1,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vadstena (224,5 poäng) 13,8 poäng högre än Motala (210,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Motala eller flytta till Vadstena.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Motala eller Vadstena?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,25 % i Motala och 34,35 % i Vadstena (2026). Motala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,10 procentenheter motsvarar ungefär 230 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Motala eller Vadstena?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,7 poäng i Motala och 224,5 poäng i Vadstena (2026). Vadstena har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Motala eller Vadstena?

Motala har 43 131 invånare och Vadstena har 7 484 (2025). Motala är alltså den större av de två kommunerna. Motala har ungefär 5,8 gånger fler invånare än Vadstena. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 000 kr i Motala och 397 100 kr i Vadstena per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Motala och Vadstena.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.