Kommunatlas
Östergötlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Mjölby

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 25 september 2026). Totalt 45 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
45
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
13 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
16
S+V+MP · 36 %
Borgerliga
20
M+C+L+KD · 44 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 25 september 2026)

S
13 28,8 %
M
11 23,5 %
SD
9 20,2 %
C
3 6,9 %
L
3 6,5 %
KD
3 5,9 %
V
2 5,1 %
MP
1 3,0 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 45 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 25 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 47,1 % Socialdemokraterna 1976: 47,1 % Socialdemokraterna 1979: 49,0 % Socialdemokraterna 1982: 51,0 % Socialdemokraterna 1985: 49,0 % Socialdemokraterna 1988: 49,0 % Socialdemokraterna 1991: 41,2 % Socialdemokraterna 1994: 49,0 % Socialdemokraterna 1998: 41,2 % Socialdemokraterna 2002: 44,4 % Socialdemokraterna 2006: 42,2 % Socialdemokraterna 2010: 40,0 % Socialdemokraterna 2014: 37,8 % Socialdemokraterna 2018: 31,1 % Socialdemokraterna 2022: 31,1 % Socialdemokraterna 2026: 28,9 % Moderaterna 1973: 11,8 % Moderaterna 1976: 11,8 % Moderaterna 1979: 15,7 % Moderaterna 1982: 19,6 % Moderaterna 1985: 19,6 % Moderaterna 1988: 13,7 % Moderaterna 1991: 17,6 % Moderaterna 1994: 19,6 % Moderaterna 1998: 19,6 % Moderaterna 2002: 15,6 % Moderaterna 2006: 20,0 % Moderaterna 2010: 24,4 % Moderaterna 2014: 22,2 % Moderaterna 2018: 20,0 % Moderaterna 2022: 20,0 % Moderaterna 2026: 24,4 % Centerpartiet 1973: 29,4 % Centerpartiet 1976: 29,4 % Centerpartiet 1979: 21,6 % Centerpartiet 1982: 19,6 % Centerpartiet 1985: 15,7 % Centerpartiet 1988: 17,6 % Centerpartiet 1991: 15,7 % Centerpartiet 1994: 13,7 % Centerpartiet 1998: 9,8 % Centerpartiet 2002: 11,1 % Centerpartiet 2006: 11,1 % Centerpartiet 2010: 6,7 % Centerpartiet 2014: 6,7 % Centerpartiet 2018: 8,9 % Centerpartiet 2022: 6,7 % Centerpartiet 2026: 6,7 % Vänsterpartiet 1973: 3,9 % Vänsterpartiet 1976: 2,0 % Vänsterpartiet 1979: 2,0 % Vänsterpartiet 1982: 2,0 % Vänsterpartiet 1985: 3,9 % Vänsterpartiet 1988: 3,9 % Vänsterpartiet 1991: 3,9 % Vänsterpartiet 1994: 5,9 % Vänsterpartiet 1998: 13,7 % Vänsterpartiet 2002: 8,9 % Vänsterpartiet 2006: 4,4 % Vänsterpartiet 2010: 4,4 % Vänsterpartiet 2014: 6,7 % Vänsterpartiet 2018: 6,7 % Vänsterpartiet 2022: 6,7 % Vänsterpartiet 2026: 4,4 % Liberalerna 1973: 5,9 % Liberalerna 1976: 7,8 % Liberalerna 1979: 7,8 % Liberalerna 1982: 3,9 % Liberalerna 1985: 11,8 % Liberalerna 1988: 11,8 % Liberalerna 1991: 7,8 % Liberalerna 1994: 5,9 % Liberalerna 1998: 5,9 % Liberalerna 2002: 8,9 % Liberalerna 2006: 8,9 % Liberalerna 2010: 8,9 % Liberalerna 2014: 6,7 % Liberalerna 2018: 8,9 % Liberalerna 2022: 8,9 % Liberalerna 2026: 6,7 % Kristdemokraterna 1973: 2,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 3,9 % Kristdemokraterna 1982: 3,9 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 3,9 % Kristdemokraterna 1991: 7,8 % Kristdemokraterna 1994: 3,9 % Kristdemokraterna 1998: 9,8 % Kristdemokraterna 2002: 8,9 % Kristdemokraterna 2006: 6,7 % Kristdemokraterna 2010: 4,4 % Kristdemokraterna 2014: 4,4 % Kristdemokraterna 2018: 4,4 % Kristdemokraterna 2022: 6,7 % Kristdemokraterna 2026: 6,7 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 0,0 % Miljöpartiet 1991: 0,0 % Miljöpartiet 1994: 0,0 % Miljöpartiet 1998: 0,0 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 2,2 % Miljöpartiet 2010: 4,4 % Miljöpartiet 2014: 4,4 % Miljöpartiet 2018: 2,2 % Miljöpartiet 2022: 2,2 % Miljöpartiet 2026: 2,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 4,4 % Sverigedemokraterna 2014: 11,1 % Sverigedemokraterna 2018: 17,8 % Sverigedemokraterna 2022: 17,8 % Sverigedemokraterna 2026: 20,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 20 19 18 17 14 14 13
Moderaterna M 7 9 11 10 9 9 11
Sverigedemokraterna SD — — 2 5 8 8 9
Centerpartiet C 5 5 3 3 4 3 3
Vänsterpartiet V 4 2 2 3 3 3 2
Liberalerna L 4 4 4 3 4 4 3
Miljöpartiet MP — 1 2 2 1 1 1
Kristdemokraterna KD 4 3 2 2 2 3 3
Övriga partier Övr. 1 2 1 — — — —
Totalt 45454545454545

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Mjölbys senaste kommunalval 2026 var 84,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

84,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 87 av 290 kommuner

Plats 8 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

86,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,5 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 78 av 290 kommuner

Plats 8 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

48,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

4,7 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 152 av 290 kommuner

Plats 9 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

44,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

1,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 116 av 290 kommuner

Plats 6 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Mjölby

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 45 mandat
Valresultat 2026
S störst med 13 av 45 mandat Fastställt 25 september 2026

Se valresultat i Mjölby för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Mjölby kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Mjölby i valet 2026 med totalt 13 mandat av 45 möjliga. Status: fastställt 25 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Mjölby?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Mjölby var 51,0 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 28,9 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Mjölby?

Kommunvalet i Mjölby hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Mjölby är fastställt av länsstyrelsen 25 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Mjölby?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Mjölby var 84,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Mjölby.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Mjölby kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.