Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Tanum vs Vårgårda — vilket är bäst att bo i?

Tanum har 12 677 invånare och Vårgårda har 12 472 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Tanum ett bättre värde på 27 och Vårgårda på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Folkmängd jämförs ej 12 677 12 472 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 48,5 år 42,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,8 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,8 % 25,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,1 % 14,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Kommunal skattesats 33,04 % (bättre värde) 33,09 % 32,38 %
Årets resultat 1 735 kr/inv. (bättre värde) 1 534 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 27,2 % 34,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 335 kr/inv. 70 990 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Meritvärde åk 9 212,5 poäng (bättre värde) 201,1 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,7 poäng (bättre värde) 202,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,8 % (bättre värde) 72,0 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 64,3 % (bättre värde) 60,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare (bättre värde) 12,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 216 164 kr 208 392 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,0 % (bättre värde) 86,9 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 90 % (bättre värde) 66 % 79 %
Väntetid till äldreboende 84 dagar (2025) 27 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,0 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,6 dagar (bättre värde) 14,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,0 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 94,1 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 71,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,8 % (bättre värde) 5,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,5 % (bättre värde) 66,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,8 % 28,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,6 % 3,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,6 % (2025) 82,0 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 886 per 100 000 inv. 6 702 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 % (bättre värde) 5,0 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,1 % (bättre värde) 3,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 300 kr 402 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,6 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,8 index (0–100) 79,6 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 34,6 % 48,3 % –
Inpendling, andel 23,5 % 46,0 % –

Miljö

Miljö — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Insamlat kommunalt avfall 460 kg/inv 364 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % 21 % –
Andel elbilar 6,0 % (bättre värde) 5,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,57 ton CO2-ekv/inv 5,99 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,3 % (bättre värde) 16,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 135,09 kr/kvm 84,90 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20,17 kr/kvm (bättre värde) 25,12 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm (bättre värde) 297 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 27 133 kr/kvm 23 465 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 40 922 kr/kvm 17 748 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 47 408 kr/kvm 21 884 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 138,7 per 1 000 inv. 126,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 31,2 per 1 000 inv. 33,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 356,7 per 1 000 inv. 267,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 526,7 per 1 000 inv. 427,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,7 per 1 000 inv. 9,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,8 % 4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 553 12 810 10 633 801
Mediannettoinkomst 300 900 kr/inv. 309 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 8,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 43 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 % 86,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,3 % 88,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 54,5 % 55,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 54,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Elever i kulturskola, andel 10,0 % (2022) 13,7 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 674 kr/elev (2022) 1 044 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,19 lån/inv (bättre värde) 3,77 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,6 % (2025) 58,0 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,9 % (bättre värde) 4,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Cykelväg per invånare 1,30 m/inv 2,58 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 40,7 % 62,1 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,7 % 7,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 8,7 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Tanum jämfört med Vårgårda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tanum Vårgårda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,1 % 35,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Tanum och Vårgårda har nästan identisk kommunalskatt (33,04 % respektive 33,09 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Tanum (212,5 poäng) 11,4 poäng högre än Vårgårda (201,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Tanum eller flytta till Vårgårda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Tanum eller Vårgårda?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,04 % i Tanum och 33,09 % i Vårgårda (2026). Tanum har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Tanum eller Vårgårda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,5 poäng i Tanum och 201,1 poäng i Vårgårda (2026). Tanum har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Tanum eller Vårgårda?

Tanum har 12 677 invånare och Vårgårda har 12 472 (2025). Tanum är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 300 kr i Tanum och 402 300 kr i Vårgårda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Tanum och Vårgårda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.