Kommunatlas
Kronobergs län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Tingsryd

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 41 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
41
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
12 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
15
S+V+MP · 37 %
Borgerliga
18
M+C+L+KD · 44 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
12 28,2 %
M
9 22,5 %
SD
8 18,2 %
C
6 14,1 %
KD
3 7,6 %
V
2 4,7 %
MP
1 2,1 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 41 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 30,6 % Socialdemokraterna 1976: 32,7 % Socialdemokraterna 1979: 32,7 % Socialdemokraterna 1982: 34,7 % Socialdemokraterna 1985: 36,7 % Socialdemokraterna 1988: 34,7 % Socialdemokraterna 1991: 30,6 % Socialdemokraterna 1994: 36,7 % Socialdemokraterna 1998: 28,6 % Socialdemokraterna 2002: 28,6 % Socialdemokraterna 2006: 29,3 % Socialdemokraterna 2010: 26,8 % Socialdemokraterna 2014: 31,7 % Socialdemokraterna 2018: 31,7 % Socialdemokraterna 2022: 31,7 % Socialdemokraterna 2026: 29,3 % Moderaterna 1973: 16,3 % Moderaterna 1976: 16,3 % Moderaterna 1979: 18,4 % Moderaterna 1982: 22,4 % Moderaterna 1985: 20,4 % Moderaterna 1988: 16,3 % Moderaterna 1991: 18,4 % Moderaterna 1994: 18,4 % Moderaterna 1998: 24,5 % Moderaterna 2002: 22,4 % Moderaterna 2006: 31,7 % Moderaterna 2010: 26,8 % Moderaterna 2014: 19,5 % Moderaterna 2018: 14,6 % Moderaterna 2022: 17,1 % Moderaterna 2026: 22,0 % Centerpartiet 1973: 38,8 % Centerpartiet 1976: 40,8 % Centerpartiet 1979: 36,7 % Centerpartiet 1982: 32,7 % Centerpartiet 1985: 28,6 % Centerpartiet 1988: 30,6 % Centerpartiet 1991: 32,7 % Centerpartiet 1994: 32,7 % Centerpartiet 1998: 20,4 % Centerpartiet 2002: 24,5 % Centerpartiet 2006: 22,0 % Centerpartiet 2010: 26,8 % Centerpartiet 2014: 24,4 % Centerpartiet 2018: 22,0 % Centerpartiet 2022: 12,2 % Centerpartiet 2026: 14,6 % Vänsterpartiet 1973: 4,1 % Vänsterpartiet 1976: 4,1 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 4,1 % Vänsterpartiet 1985: 4,1 % Vänsterpartiet 1988: 2,0 % Vänsterpartiet 1991: 2,0 % Vänsterpartiet 1994: 4,1 % Vänsterpartiet 1998: 6,1 % Vänsterpartiet 2002: 4,1 % Vänsterpartiet 2006: 2,4 % Vänsterpartiet 2010: 2,4 % Vänsterpartiet 2014: 4,9 % Vänsterpartiet 2018: 4,9 % Vänsterpartiet 2022: 4,9 % Vänsterpartiet 2026: 4,9 % Liberalerna 1973: 4,1 % Liberalerna 1976: 4,1 % Liberalerna 1979: 6,1 % Liberalerna 1982: 2,0 % Liberalerna 1985: 6,1 % Liberalerna 1988: 4,1 % Liberalerna 1991: 4,1 % Liberalerna 1994: 2,0 % Liberalerna 1998: 2,0 % Liberalerna 2002: 4,1 % Liberalerna 2006: 2,4 % Liberalerna 2010: 2,4 % Liberalerna 2014: 0,0 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 2,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 6,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,0 % Kristdemokraterna 1998: 10,2 % Kristdemokraterna 2002: 8,2 % Kristdemokraterna 2006: 4,9 % Kristdemokraterna 2010: 4,9 % Kristdemokraterna 2014: 2,4 % Kristdemokraterna 2018: 7,3 % Kristdemokraterna 2022: 7,3 % Kristdemokraterna 2026: 7,3 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 2,0 % Miljöpartiet 1988: 4,1 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 4,1 % Miljöpartiet 1998: 4,1 % Miljöpartiet 2002: 2,0 % Miljöpartiet 2006: 2,4 % Miljöpartiet 2010: 4,9 % Miljöpartiet 2014: 2,4 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 2,4 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,4 % Sverigedemokraterna 2010: 4,9 % Sverigedemokraterna 2014: 12,2 % Sverigedemokraterna 2018: 14,6 % Sverigedemokraterna 2022: 26,8 % Sverigedemokraterna 2026: 19,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 14 12 11 13 13 13 12
Moderaterna M 11 13 11 8 6 7 9
Sverigedemokraterna SD — 1 2 5 6 11 8
Centerpartiet C 12 9 11 10 9 5 6
Vänsterpartiet V 2 1 1 2 2 2 2
Liberalerna L 2 1 1 — — — —
Miljöpartiet MP 1 1 2 1 — — 1
Kristdemokraterna KD 4 2 2 1 3 3 3
Övriga partier Övr. 3 1 — 1 2 — —
Totalt 49414141414141

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Tingsryds senaste kommunalval 2026 var 80,6 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

80,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,7 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 207 av 290 kommuner

Plats 5 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,8 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 140 av 290 kommuner

Plats 3 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

49,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

4,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 145 av 290 kommuner

Plats 7 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

34,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

9,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 268 av 290 kommuner

Plats 8 av 8 kommuner i Kronobergs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Tingsryd

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 13 av 41 mandat
Valresultat 2026
S störst med 12 av 41 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Tingsryd för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Tingsryd kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Tingsryd i valet 2026 med totalt 12 mandat av 41 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Tingsryd?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Tingsryd var 36,7 % av mandaten (1985). I senaste valet 2026 fick partiet 29,3 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Tingsryd?

Kommunvalet i Tingsryd hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Tingsryd är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Tingsryd?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Tingsryd var 80,6 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Tingsryd.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Tingsryd kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.