Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Ljungby vs Tingsryd — vilket är bäst att bo i?

Ljungby har 28 132 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Ljungby ett bättre värde på 35 och Tingsryd på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Folkmängd jämförs ej 28 132 11 896 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 45,0 år 47,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 30,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,3 % 19,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,4 % 17,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Kommunal skattesats 33,07 % (bättre värde) 34,00 % 32,38 %
Årets resultat 1 983 kr/inv. (bättre värde) 1 872 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 49,2 % 56,2 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 230 kr/inv. 80 214 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Meritvärde åk 9 209,5 poäng (bättre värde) 201,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,6 poäng (bättre värde) 207,9 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,3 % (bättre värde) 75,2 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,1 % (bättre värde) 59,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 177 177 kr 193 974 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94 % 95 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % 90 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 83 dagar 19 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Medellivslängd 82,3 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar (bättre värde) 11,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 % 8,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % (bättre värde) 89,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,1 % 64,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,4 % 8,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,2 % 58,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,2 % 29,7 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,8 % (bättre värde) 72,5 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 905 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 139 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,3 % (bättre värde) 5,1 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,3 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 900 kr (bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 % (bättre värde) 79,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100)
Utpendling, andel 18,4 % 29,4 %
Inpendling, andel 15,7 % 32,2 %

Miljö

Miljö — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 531 kg/inv 505 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 32 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,6 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,46 ton CO2-ekv/inv 5,76 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,5 % (bättre värde) 19,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 67,02 kr/kvm (bättre värde) 117,36 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år (bättre värde) 39 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm (bättre värde) 157 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 166 kr/kvm (bättre värde) 226 kr/kvm
Fastighetspris småhus 15 105 kr/kvm 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 154 kr/kvm 7 587 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 269 kr/kvm 12 322 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 200,4 per 1 000 inv. 181,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 47,6 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 272,9 per 1 000 inv. 346,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 520,8 per 1 000 inv. 541,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,9 % −3,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 506 11 504 10 633 801
Mediannettoinkomst 295 300 kr/inv. (bättre värde) 274 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,2 per 100 000 inv. 8,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 132 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 80,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,4 % (bättre värde) 49,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Elever i kulturskola, andel 14,3 % (bättre värde) 4,2 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev 0 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,39 lån/inv 5,10 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 48,5 % 57,0 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,5 % (bättre värde) 5,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Cykelväg per invånare 5,17 m/inv 8,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % (bättre värde) 95,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 47,7 % 54,6 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % (bättre värde) 6,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 24,0 % (bättre värde) 14,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ljungby jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljungby Tingsryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,6 % (bättre värde) 29,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Ljungby och Tingsryd har nästan identisk kommunalskatt (33,07 % respektive 34,00 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ljungby (209,5 poäng) 7,8 poäng högre än Tingsryd (201,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljungby eller flytta till Tingsryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ljungby eller Tingsryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,07 % i Ljungby och 34,00 % i Tingsryd (2026). Ljungby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,93 procentenheter motsvarar i storleksordningen 325 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ljungby eller Tingsryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,5 poäng i Ljungby och 201,7 poäng i Tingsryd (2025). Ljungby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Ljungby eller Tingsryd?

Ljungby har 28 132 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Ljungby är alltså den största av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Tingsryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 900 kr i Ljungby och 369 100 kr i Tingsryd per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare