Kommunatlas
Hallands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Halmstad

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 71 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
71
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
21 mandat (30 % av mandaten)
Rödgröna
29
S+V+MP · 41 %
Borgerliga
24
M+C+L+KD · 34 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

S
21 29,3 %
M
13 18,8 %
SD
11 14,9 %
KD
5 6,4 %
V
5 7,6 %
HfH
5 6,6 %
C
4 6,1 %
MP
3 4,5 %
L
2 2,9 %
HP
2 2,5 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 71 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026 · Lokala partier: Hjärta för Halmstad, Halmstadpartiet

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 46,5 % Socialdemokraterna 1976: 43,7 % Socialdemokraterna 1979: 43,7 % Socialdemokraterna 1982: 45,1 % Socialdemokraterna 1985: 45,1 % Socialdemokraterna 1988: 43,7 % Socialdemokraterna 1991: 39,4 % Socialdemokraterna 1994: 47,9 % Socialdemokraterna 1998: 36,6 % Socialdemokraterna 2002: 40,8 % Socialdemokraterna 2006: 36,6 % Socialdemokraterna 2010: 36,6 % Socialdemokraterna 2014: 35,2 % Socialdemokraterna 2018: 32,4 % Socialdemokraterna 2022: 31,0 % Socialdemokraterna 2026: 29,6 % Moderaterna 1973: 14,1 % Moderaterna 1976: 16,9 % Moderaterna 1979: 19,7 % Moderaterna 1982: 23,9 % Moderaterna 1985: 22,5 % Moderaterna 1988: 19,7 % Moderaterna 1991: 21,1 % Moderaterna 1994: 21,1 % Moderaterna 1998: 22,5 % Moderaterna 2002: 16,9 % Moderaterna 2006: 26,8 % Moderaterna 2010: 29,6 % Moderaterna 2014: 22,5 % Moderaterna 2018: 22,5 % Moderaterna 2022: 18,3 % Moderaterna 2026: 18,3 % Centerpartiet 1973: 26,8 % Centerpartiet 1976: 23,9 % Centerpartiet 1979: 18,3 % Centerpartiet 1982: 15,5 % Centerpartiet 1985: 11,3 % Centerpartiet 1988: 11,3 % Centerpartiet 1991: 9,9 % Centerpartiet 1994: 8,5 % Centerpartiet 1998: 7,0 % Centerpartiet 2002: 7,0 % Centerpartiet 2006: 7,0 % Centerpartiet 2010: 7,0 % Centerpartiet 2014: 11,3 % Centerpartiet 2018: 9,9 % Centerpartiet 2022: 7,0 % Centerpartiet 2026: 5,6 % Vänsterpartiet 1973: 4,2 % Vänsterpartiet 1976: 4,2 % Vänsterpartiet 1979: 5,6 % Vänsterpartiet 1982: 4,2 % Vänsterpartiet 1985: 4,2 % Vänsterpartiet 1988: 4,2 % Vänsterpartiet 1991: 2,8 % Vänsterpartiet 1994: 4,2 % Vänsterpartiet 1998: 8,5 % Vänsterpartiet 2002: 7,0 % Vänsterpartiet 2006: 4,2 % Vänsterpartiet 2010: 4,2 % Vänsterpartiet 2014: 5,6 % Vänsterpartiet 2018: 5,6 % Vänsterpartiet 2022: 5,6 % Vänsterpartiet 2026: 7,0 % Liberalerna 1973: 8,5 % Liberalerna 1976: 11,3 % Liberalerna 1979: 11,3 % Liberalerna 1982: 5,6 % Liberalerna 1985: 12,7 % Liberalerna 1988: 12,7 % Liberalerna 1991: 9,9 % Liberalerna 1994: 7,0 % Liberalerna 1998: 7,0 % Liberalerna 2002: 12,7 % Liberalerna 2006: 8,5 % Liberalerna 2010: 7,0 % Liberalerna 2014: 5,6 % Liberalerna 2018: 5,6 % Liberalerna 2022: 4,2 % Liberalerna 2026: 2,8 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 1,4 % Kristdemokraterna 1982: 2,8 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 5,6 % Kristdemokraterna 1994: 2,8 % Kristdemokraterna 1998: 7,0 % Kristdemokraterna 2002: 7,0 % Kristdemokraterna 2006: 4,2 % Kristdemokraterna 2010: 2,8 % Kristdemokraterna 2014: 2,8 % Kristdemokraterna 2018: 5,6 % Kristdemokraterna 2022: 7,0 % Kristdemokraterna 2026: 7,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,8 % Miljöpartiet 1985: 4,2 % Miljöpartiet 1988: 8,5 % Miljöpartiet 1991: 4,2 % Miljöpartiet 1994: 5,6 % Miljöpartiet 1998: 5,6 % Miljöpartiet 2002: 5,6 % Miljöpartiet 2006: 5,6 % Miljöpartiet 2010: 5,6 % Miljöpartiet 2014: 5,6 % Miljöpartiet 2018: 4,2 % Miljöpartiet 2022: 2,8 % Miljöpartiet 2026: 4,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,8 % Sverigedemokraterna 2010: 4,2 % Sverigedemokraterna 2014: 8,5 % Sverigedemokraterna 2018: 14,1 % Sverigedemokraterna 2022: 15,5 % Sverigedemokraterna 2026: 15,5 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 29 26 26 25 23 22 21
Moderaterna M 12 19 21 16 16 13 13
Sverigedemokraterna SD — 2 3 6 10 11 11
Centerpartiet C 5 5 5 8 7 5 4
Vänsterpartiet V 5 3 3 4 4 4 5
Liberalerna L 9 6 5 4 4 3 2
Miljöpartiet MP 4 4 4 4 3 2 3
Kristdemokraterna KD 5 3 2 2 4 5 5
Övriga partier Övr. 2 3 2 2 — 6 7
Totalt 71717171717171

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Halmstads senaste kommunalval 2026 var 82,6 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

82,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,2 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 145 av 290 kommuner

Plats 5 av 6 kommuner i Hallands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 165 av 290 kommuner

Plats 5 av 6 kommuner i Hallands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

51,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

1,8 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 95 av 290 kommuner

Plats 4 av 6 kommuner i Hallands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

45,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 100 av 290 kommuner

Plats 2 av 6 kommuner i Hallands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Halmstad

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 22 av 71 mandat
Valresultat 2026
S störst med 21 av 71 mandat Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Halmstad för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Halmstad kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Halmstad i valet 2026 med totalt 21 mandat av 71 möjliga. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Halmstad?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Halmstad var 47,9 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 29,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Halmstad?

Kommunvalet i Halmstad hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Halmstad är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Halmstad?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Halmstad var 82,6 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Halmstad.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Halmstad kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.