Kommunatlas
Södermanlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Strängnäs

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 21 september 2026). Totalt 55 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
55
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
17 mandat (31 % av mandaten)
Rödgröna
19
S+V+MP · 35 %
Borgerliga
24
M+C+L+KD · 44 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 21 september 2026)

M
17 31,8 %
S
13 23,1 %
SD
9 15,7 %
C
3 4,9 %
MP
3 4,6 %
V
3 5,8 %
LOK
3 5,0 %
L
2 3,5 %
KD
2 4,3 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 55 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 21 september 2026 · Lokala partier: Lokalpartiet

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 42,9 % Socialdemokraterna 1976: 42,9 % Socialdemokraterna 1979: 42,9 % Socialdemokraterna 1982: 44,9 % Socialdemokraterna 1985: 40,8 % Socialdemokraterna 1988: 40,8 % Socialdemokraterna 1991: 32,7 % Socialdemokraterna 1994: 36,7 % Socialdemokraterna 1998: 36,7 % Socialdemokraterna 2002: 34,7 % Socialdemokraterna 2006: 32,7 % Socialdemokraterna 2010: 27,3 % Socialdemokraterna 2014: 25,5 % Socialdemokraterna 2018: 21,8 % Socialdemokraterna 2022: 25,5 % Socialdemokraterna 2026: 23,6 % Moderaterna 1973: 14,3 % Moderaterna 1976: 16,3 % Moderaterna 1979: 18,4 % Moderaterna 1982: 22,4 % Moderaterna 1985: 20,4 % Moderaterna 1988: 18,4 % Moderaterna 1991: 22,4 % Moderaterna 1994: 18,4 % Moderaterna 1998: 26,5 % Moderaterna 2002: 20,4 % Moderaterna 2006: 26,5 % Moderaterna 2010: 27,3 % Moderaterna 2014: 30,9 % Moderaterna 2018: 30,9 % Moderaterna 2022: 30,9 % Moderaterna 2026: 30,9 % Centerpartiet 1973: 22,4 % Centerpartiet 1976: 20,4 % Centerpartiet 1979: 16,3 % Centerpartiet 1982: 14,3 % Centerpartiet 1985: 10,2 % Centerpartiet 1988: 10,2 % Centerpartiet 1991: 8,2 % Centerpartiet 1994: 8,2 % Centerpartiet 1998: 8,2 % Centerpartiet 2002: 10,2 % Centerpartiet 2006: 8,2 % Centerpartiet 2010: 10,9 % Centerpartiet 2014: 7,3 % Centerpartiet 2018: 9,1 % Centerpartiet 2022: 5,5 % Centerpartiet 2026: 5,5 % Vänsterpartiet 1973: 4,1 % Vänsterpartiet 1976: 2,0 % Vänsterpartiet 1979: 4,1 % Vänsterpartiet 1982: 4,1 % Vänsterpartiet 1985: 4,1 % Vänsterpartiet 1988: 4,1 % Vänsterpartiet 1991: 2,0 % Vänsterpartiet 1994: 4,1 % Vänsterpartiet 1998: 8,2 % Vänsterpartiet 2002: 6,1 % Vänsterpartiet 2006: 4,1 % Vänsterpartiet 2010: 3,6 % Vänsterpartiet 2014: 5,5 % Vänsterpartiet 2018: 7,3 % Vänsterpartiet 2022: 5,5 % Vänsterpartiet 2026: 5,5 % Liberalerna 1973: 14,3 % Liberalerna 1976: 16,3 % Liberalerna 1979: 16,3 % Liberalerna 1982: 10,2 % Liberalerna 1985: 22,4 % Liberalerna 1988: 20,4 % Liberalerna 1991: 12,2 % Liberalerna 1994: 8,2 % Liberalerna 1998: 8,2 % Liberalerna 2002: 16,3 % Liberalerna 2006: 10,2 % Liberalerna 2010: 7,3 % Liberalerna 2014: 3,6 % Liberalerna 2018: 3,6 % Liberalerna 2022: 3,6 % Liberalerna 2026: 3,6 % Kristdemokraterna 1973: 2,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 4,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,0 % Kristdemokraterna 1998: 8,2 % Kristdemokraterna 2002: 6,1 % Kristdemokraterna 2006: 4,1 % Kristdemokraterna 2010: 3,6 % Kristdemokraterna 2014: 3,6 % Kristdemokraterna 2018: 5,5 % Kristdemokraterna 2022: 5,5 % Kristdemokraterna 2026: 3,6 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 2,0 % Miljöpartiet 1988: 4,1 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 2,0 % Miljöpartiet 1998: 4,1 % Miljöpartiet 2002: 4,1 % Miljöpartiet 2006: 4,1 % Miljöpartiet 2010: 7,3 % Miljöpartiet 2014: 7,3 % Miljöpartiet 2018: 5,5 % Miljöpartiet 2022: 1,8 % Miljöpartiet 2026: 5,5 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,6 % Sverigedemokraterna 2014: 10,9 % Sverigedemokraterna 2018: 14,5 % Sverigedemokraterna 2022: 16,4 % Sverigedemokraterna 2026: 16,4 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 16 15 14 12 14 13
Moderaterna M 10 13 15 17 17 17 17
Sverigedemokraterna SD — 1 2 6 8 9 9
Centerpartiet C 5 4 6 4 5 3 3
Vänsterpartiet V 3 2 2 3 4 3 3
Liberalerna L 8 5 4 2 2 2 2
Miljöpartiet MP 2 2 4 4 3 1 3
Kristdemokraterna KD 3 2 2 2 3 3 2
Övriga partier Övr. 1 4 5 3 1 3 3
Totalt 49495555555555

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Strängnäss senaste kommunalval 2026 var 83,1 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

83,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 124 av 290 kommuner

Plats 5 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

86,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,2 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 96 av 290 kommuner

Plats 3 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

53,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

0,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 81 av 290 kommuner

Plats 4 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

42,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

1,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 161 av 290 kommuner

Delad plats 6 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Strängnäs

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
M störst med 17 av 55 mandat
Valresultat 2026
M störst med 17 av 55 mandat Fastställt 21 september 2026

Se valresultat i Strängnäs för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Strängnäs kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Strängnäs i valet 2026 med totalt 17 mandat av 55 möjliga. Status: fastställt 21 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Strängnäs?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Strängnäs var 44,9 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 23,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Strängnäs?

Kommunvalet i Strängnäs hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Strängnäs är fastställt av länsstyrelsen 21 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Strängnäs?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Strängnäs var 83,1 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Strängnäs.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Strängnäs kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.