Tryggaste kommunerna 2025 — högst andel trygga invånare
Källa: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610
Listan rangordnar kommunerna efter andelen som känner sig trygga utomhus när det är mörkt 2025, där ett högre värde rankas högre. Vaxholm ligger i topp och Perstorp sist.
Definition enligt Kolada: Andel som har svarat "Mycket trygg" eller "Ganska trygg" på frågan "Hur trygg känner du dig utomhus i det området där du bor när det är mörkt ute?" i SCBs medborgarundersökning. De som har svarat "Vet inte" har exkluderats.
Vaxholm har högst andel som känner sig trygga utomhus när det är mörkt av de 159 kommuner som rapporterat, 96,3 % (2025), enligt Kolada. Det är 16,9 procentenheter högre än rikssnittet på 79,4 %.
Bara 159 av Sveriges 290 kommuner har rapporterat andelen som känner sig trygga utomhus när det är mörkt för 2025. Listan jämför bara dem, och kommuner som saknas kan ligga både högre och lägre.
Andelen invånare som känner sig trygga utomhus när det är mörkt är ett av de viktigaste måtten på lokal trygghet. Vaxholm toppar 2025 med 96,3 % som uppger att de känner sig trygga. Rikssnittet är 79,4 %.
Upplevd trygghet påverkar invånarnas rörelsefrihet och livskvalitet, och är starkt kopplat till brottslighet, belysning, grannskap och social sammanhållning. Otrygghet kan leda till att människor undviker offentliga platser, vilket ytterligare ökar isoleringen.
Hur du läser listan: Värdet är andelen invånare (procent) som svarar att de känner sig trygga — högt värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Vaxholm | 96,3 % |
| 2 | Jokkmokk | 96,1 % |
| 3 | Vellinge | 95,7 % |
| 4 | Ydre | 95,5 % |
| 4 | Älvdalen | 95,5 % |
| 6 | Åre | 95,3 % |
| 7 | Rättvik | 94,8 % |
| 8 | Gagnef | 94,7 % |
| 9 | Ragunda | 94,3 % |
| 10 | Storuman | 94,1 % |
| 11 | Lekeberg | 93,9 % |
| 12 | Trosa | 93,4 % |
| 13 | Berg | 93,2 % |
| 13 | Vännäs | 93,2 % |
| 15 | Robertsfors | 93,0 % |
| 15 | Sunne | 93,0 % |
| 17 | Söderköping | 92,9 % |
| 18 | Tjörn | 92,5 % |
| 18 | Värmdö | 92,5 % |
| 20 | Mörbylånga | 92,2 % |
| 21 | Arvidsjaur | 92,0 % |
| 21 | Borgholm | 92,0 % |
| 21 | Essunga | 92,0 % |
| 24 | Boxholm | 91,6 % |
| 25 | Lycksele | 91,5 % |
| 26 | Båstad | 91,3 % |
| 27 | Askersund | 91,2 % |
| 28 | Norsjö | 91,0 % |
| 29 | Lomma | 90,8 % |
| 30 | Mullsjö | 90,7 % |
| 31 | Nordmaling | 90,4 % |
| 32 | Ekerö | 90,3 % |
| 32 | Lidingö | 90,3 % |
| 34 | Gällivare | 90,1 % |
| 35 | Storfors | 89,9 % |
| 36 | Falun | 89,8 % |
| 36 | Forshaga | 89,8 % |
| 36 | Östhammar | 89,8 % |
| 39 | Danderyd | 89,4 % |
| 39 | Svedala | 89,4 % |
| 41 | Piteå | 89,2 % |
| 42 | Aneby | 89,1 % |
| 42 | Kiruna | 89,1 % |
| 44 | Kinda | 88,8 % |
| 44 | Täby | 88,8 % |
| 46 | Säter | 88,7 % |
| 47 | Tanum | 88,6 % |
| 48 | Vallentuna | 88,3 % |
| 49 | Umeå | 88,0 % |
| 50 | Gnesta | 87,8 % |
| 50 | Gullspång | 87,8 % |
| 50 | Kungsbacka | 87,8 % |
| 53 | Herrljunga | 87,6 % |
| 54 | Svalöv | 87,5 % |
| 55 | Västervik | 87,3 % |
| 56 | Karlskrona | 87,2 % |
| 57 | Östersund | 86,7 % |
| 58 | Varberg | 86,5 % |
| 59 | Österåker | 86,3 % |
| 60 | Orsa | 86,1 % |
| 61 | Heby | 86,0 % |
| 61 | Knivsta | 86,0 % |
| 63 | Staffanstorp | 85,6 % |
| 64 | Nykvarn | 85,5 % |
| 65 | Lund | 85,4 % |
| 65 | Sjöbo | 85,4 % |
| 65 | Ystad | 85,4 % |
| 68 | Ale | 85,3 % |
| 69 | Oxelösund | 85,1 % |
| 70 | Håbo | 85,0 % |
| 70 | Kävlinge | 85,0 % |
| 72 | Sala | 84,8 % |
| 73 | Götene | 84,7 % |
| 73 | Timrå | 84,7 % |
| 75 | Luleå | 84,6 % |
| 75 | Skövde | 84,6 % |
| 77 | Jönköping | 84,2 % |
| 78 | Hallsberg | 84,0 % |
| 78 | Mariestad | 84,0 % |
| 80 | Kristinehamn | 83,9 % |
| 80 | Mölndal | 83,9 % |
| 82 | Ljungby | 83,8 % |
| 82 | Mark | 83,8 % |
| 84 | Vara | 83,7 % |
| 85 | Lidköping | 83,6 % |
| 85 | Sundsvall | 83,6 % |
| 87 | Haparanda | 83,1 % |
| 87 | Strängnäs | 83,1 % |
| 87 | Ängelholm | 83,1 % |
| 90 | Ulricehamn | 82,9 % |
| 91 | Ockelbo | 82,8 % |
| 92 | Flen | 82,6 % |
| 93 | Bengtsfors | 82,5 % |
| 94 | Härnösand | 82,0 % |
| 95 | Älvkarleby | 81,8 % |
| 96 | Skurup | 81,7 % |
| 97 | Karlstad | 81,1 % |
| 97 | Nynäshamn | 81,1 % |
| 99 | Boden | 80,7 % |
| 100 | Lindesberg | 80,5 % |
| 101 | Trelleborg | 80,3 % |
| 102 | Hudiksvall | 80,2 % |
| 103 | Mjölby | 79,9 % |
| 104 | Tranås | 79,8 % |
| 105 | Lilla Edet | 79,6 % |
| 106 | Enköping | 79,3 % |
| 106 | Gnosjö | 79,3 % |
| 106 | Värnamo | 79,3 % |
| 109 | Linköping | 78,7 % |
| 110 | Lysekil | 78,6 % |
| 111 | Vetlanda | 78,5 % |
| 112 | Svenljunga | 78,3 % |
| 113 | Tyresö | 78,2 % |
| 114 | Klippan | 78,1 % |
| 115 | Markaryd | 77,8 % |
| 115 | Motala | 77,8 % |
| 117 | Älmhult | 77,6 % |
| 118 | Sölvesborg | 77,5 % |
| 119 | Lessebo | 77,4 % |
| 119 | Trollhättan | 77,4 % |
| 121 | Hallstahammar | 77,1 % |
| 122 | Nyköping | 76,9 % |
| 123 | Uppsala | 76,8 % |
| 124 | Landskrona | 76,3 % |
| 125 | Örebro | 76,2 % |
| 126 | Kalmar | 76,0 % |
| 127 | Örkelljunga | 75,9 % |
| 128 | Växjö | 75,7 % |
| 129 | Oskarshamn | 75,6 % |
| 130 | Falköping | 75,5 % |
| 130 | Ludvika | 75,5 % |
| 132 | Salem | 74,9 % |
| 132 | Säffle | 74,9 % |
| 134 | Uddevalla | 74,3 % |
| 135 | Göteborg | 73,9 % |
| 136 | Borås | 73,8 % |
| 137 | Gislaved | 73,6 % |
| 138 | Sundbyberg | 73,5 % |
| 139 | Katrineholm | 72,6 % |
| 140 | Emmaboda | 72,1 % |
| 140 | Gävle | 72,1 % |
| 142 | Söderhamn | 71,9 % |
| 143 | Malmö | 71,7 % |
| 144 | Bromölla | 71,4 % |
| 144 | Helsingborg | 71,4 % |
| 146 | Eskilstuna | 71,2 % |
| 147 | Avesta | 70,8 % |
| 148 | Skara | 70,7 % |
| 149 | Nybro | 70,4 % |
| 150 | Ronneby | 70,1 % |
| 151 | Hässleholm | 70,0 % |
| 152 | Huddinge | 69,4 % |
| 153 | Upplands-Bro | 68,1 % |
| 154 | Botkyrka | 66,7 % |
| 155 | Åstorp | 65,6 % |
| 156 | Järfälla | 65,5 % |
| 157 | Köping | 65,0 % |
| 158 | Södertälje | 58,9 % |
| 159 | Perstorp | 57,7 % |
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst andel som känner sig trygga utomhus när det är mörkt i Sverige?
- Vaxholm har högst andel som känner sig trygga utomhus när det är mörkt av de 159 kommuner som rapporterat med 96,3 % (2025).
- Vilken kommun har lägst andel som känner sig trygga utomhus när det är mörkt?
- Perstorp ligger sist i rankningen med 57,7 % (2025).
- Vad är rikssnittet för andelen som känner sig trygga utomhus när det är mörkt?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 79,4 % (2025).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 159 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat andelen som känner sig trygga utomhus när det är mörkt för 2025 i Kolada.